Przez wielu niedoceniany, kosztuje tyle, co nic, a tak naprawdę stanowi prawdziwe złoto! W wierszu Jana Brzechwy bohater ten stronił od cebuli… Zastanawiacie się, co to takiego? Oczywiście, że burak! Jego właściwości odżywcze to prawdziwa bomba witaminowa.

Buraki same w sobie są bardzo zdrowe, ale po procesie fermentacji dostają dodatkowego kopa. W tym wpisie wytłumaczymy Wam, dlaczego warto sięgnąć po zakwas z buraków!

Jakie wartości odżywcze ma zakwas z buraków?

W wyniku fermentacji zmniejsza się zawartość cukru w warzywach, przez co stają się one mniej kaloryczne i łatwiej przyswajalne przez organizm w stosunku do ich surowych odpowiedników. Kiszone warzywa powinno się jeść nie tylko w okresie jesienno- zimowym, ale także przez pozostałą część roku, ponieważ dzięki temu możemy wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn, usprawniając tym samym pracę naszych jelit. Zakwas z buraków zawiera mnóstwo cennych składników, m.in. witaminy (A,B,C), składniki mineralne (potas, fosfor, magnez, żelazo, wapń) i inne takie jak błonnik czy betaina. Zakwas jest też naturalnym probiotykiem i zawiera pożyteczne dla zdrowia bakterie kwasu mlekowego.

Dlaczego warto sięgnąć po kiszonki?

Oprócz niepowtarzalnego smaku, który urozmaici każdą dietę, buraki mają też walory zdrowotne. Kiszonki, a dokładnie zakwas z buraków jest szczególnie polecany w celu leczenia anemii, wzmocnienia organizmu przy przeziębieniu, poprawy odporności, odbudowy mikroflory jelita czy obniżenia poziomu cholesterolu. Pomaga również poprawić kondycję włosów, paznokci i skóry.

Przepis na zakwas buraczany

  • 2 kg buraków
  • 2 litry przegotowanej wody, ostudzonej
  • 2 łyżki soli
  • 4-5 ząbki czosnku
  • 2 liście laurowe
  • 3 ziarna ziela angielskiego
  • 5 ziaren pieprzu

Sposób przygotowania:

Buraki umyć, obrać ze skórki i pokroić w grube plastry lub kostkę. Ułożyć ciasno w naczyniu kamiennym, szklanym lub ceramicznym – tak, aby po zalaniu wodą, nie wypłynęły na powierzchnię. Czosnek obrać, a jego ząbki przekroić wzdłuż na pół. Razem z zielem angielskim i liśćmi laurowymi powciskać go między buraki. Wodę wymieszać z solą do momentu aż się rozpuści. Taką mieszanką zalać buraki. Naczynie przykryć gazą i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce na ok. 5-7 dni. Najlepiej zaglądać do niego codziennie – jeśli na powierzchni utworzy się piana, należy zebrać ją czystą łyżką, a całość zamieszać. Zakwas będzie gotowy, gdy uzyska ciemną barwę. Gotowy zakwas należy przelać przez sitko, a następnie przelać do butelek, szczelnie zamknąć i wstawić do lodówki. Można przechowywać go do kilku tygodni. Należy spożywać codziennie po 100 ml.

Domowy zakwas z buraków to bogate źródło korzystnych dla zdrowia związków i probiotycznych bakterii. Warto włączyć tę witaminową bombę do swojej codziennej diety.