W dzisiejszych czasach, gdy świat kulinarny pulsuje nowoczesnymi trendami, warto czasem zatrzymać się na chwilę i wrócić do przepisów, które kiedyś królowały na stołach naszych przodków. Czy były lepsze? Ciężko powiedzieć, z pewnością miały coś w sobie, może coś, czego teraz brakuje na naszych stołach?

Gołąbki z ziemniakami

Tradycyjne, regionalne podkarpackie danie. Gołąbki z ziemniakami są integralną częścią polskiej kuchni, ale podobne potrawy spotyka się także w innych krajach, takich jak Rosja czy Ukraina. Jednak każda kuchnia ma swoje unikalne warianty tego dania.

Składniki:

Czas przygotowania

40 minut

Liczba osób

4

Liście kapusty zanurzyć na kilka minut we wrzątku i odstawić od odcieknięcia. Cebulę obrać i drobno posiekać, boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni. Gdy z boczku wytopi się nieco tłuszczu dodać cebulę i smażyć aż się zeszkli.

Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, odcisnąć nadmiar płynu do miski. Miskę z płynem odstawić i poczekać aż skrobia osadzi się na dnie, wtedy odlać wodę a skrobię dodać do ziemniaków. Ziemniaki wymieszać z cebulą i boczkiem, dodać jajka i przyprawić. Wyrobić na jednolitą masę.

Na liście kapusty wyłożyć farsz i zawinąć gołąbki. Ułożyć je w naczyniu do zapiekania i zalać bulionem. Piec w temperaturze 180 st. C. przez 60 min.

Szarlotka z szarą renetą

Szarlotka, w tym wariant z szarą renetą, jest charakterystycznym polskim deserem. Szara reneta to odmiana jabłek, która jest kwaśna i charakteryzuje się specyficznym smakiem. Szarlotka w Polsce cieszy się wielką popularnością i jest jednym z klasyków polskiej kuchni domowej. Bez dwóch zdań to deser, który kojarzy się z domowym ciepłem i tradycją. 

Składniki:

Czas przygotowania

55 minut

Liczba osób

6

Na stolnicy mieszamy mąkę z proszkiem do pieczenia, solą, cukrem pudrem i cukrem waniliowym. Następnie dodajemy zimne masło i za pomocą siekaczki łączymy z sypkimi składnikami. Następnie dodajemy żółtka, całe jajko i sok cytrynowy. Szybko zagniatamy ciasto następnie dzielimy na dwie nierówne części.

Większą część ciasta rozwałkowujemy i za pomocą wałka przenosimy na dno przygotowanej formy. Ciasto posypujemy cienką warstwą kaszki orkiszowej(kaszka orkiszowa wchłonie nadmierną wilgoć z jabłek).

Obrane jabłka szatkujemy w plastry, posypujemy skrobią, cukrem i cynamonem. Dokładnie mieszamy (tak by skrobia okleiła każdy kawałek jabłka). Jabłka równomiernie rozprowadzamy na przygotowanym cieście. Pozostałe ciasto rozwałkowujemy i układamy na warstwie z jabłek. Ciasto gęsto nakłuwamy widelcem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 190°C około 50 minut. Gorącą szarlotkę posypujemy cukrem pudrem.

Kompot z pigwy

Kompot z pigwy to tradycyjny napój, który ma swoje korzenie w kuchni wielu krajów Europy, w tym Polski. Pigwa to owoc drzewa należącego do rodziny różowatych, popularny zwłaszcza w Europie Środkowej. Pigwa jest bogata w witaminę C, błonnik i inne składniki odżywcze, co sprawia, że kompot z pigwy może być również postrzegany jako napój wspierający zdrowie.

Składniki:

Czas przygotowania

40 minut

Liczba osób

4

Owoce umyć, osuszyć, pokroić na ósemki, usunąć gniazda nasienne, natychmiast wrzucać do wody z dodatkiem soku cytrynowego, aby owoce nie ciemniały. W rondlu doprowadzić do wrzenia 1 litr wody, dodać cukier. Przygotowaną pigwę przełożyć do sterylnych słoi, zalać gorąca wodą z cukrem, szczelnie zamknąć. Pasteryzować 30 minut.

 

Odkrywanie zapomnianych przepisów to nie tylko kulinarne wyzwanie, ale również podróż w przeszłość naszych smaków. Może niektóre przepisy kojarzą się Wam z dzieciństwem, a może macie takie dania, o których już zapomnieliście i dzięki temu wpisu sobie przypomnicie – koniecznie podzielcie się z nami! Co Wy na to, aby przywrócić życie tradycyjnym daniom, czerpiąc inspirację z kuchni naszych przodków. Te zapomniane przepisy zasługują na powrót na nasze stoły, byśmy mogli cieszyć się smakami minionych lat.