Czy jedzenie może poprawiać nastrój i łagodzić wewnętrzny niepokój? Popularna w ostatnim czasie idea comfort food mówi o tym, że niektóre potrawy potrafią przywoływać wspomnienia z przeszłości i przenosić swym smakiem do czasów błogiego dzieciństwa.

Jeśli więc szukamy pomysłu na smaczny i niebanalny obiad, który przyprawiony jest szczyptą nostalgii, to jesteśmy w dobrym miejscu! Dajmy się ponieść nostalgii. Poniższy wpis poświęcimy dobrze znanym i lubianym łazankom.

Comfort food, czyli smaki Twojego dzieciństwa

Dla jednych będą to pierogi, a dla innych bryzol. Jak się okazuje, Polacy także mają swoje comfort food, a jednym z nich są łazanki, czyli danie przyrządzane przez wszystkie mamy oraz babcie. Łazanki to jedno z popularniejszych dań jednogarnkowych, które nie dość, że jest proste w przygotowaniu, to jeszcze bardzo pożywne. Zapewnia długie uczucie sytości i rozpieszcza kubki smakowe, a przy tym nie wymaga spędzania wielu godzin w kuchni. Brzmi tak, jakby wszyscy mieli być zadowoleni? Tak jest! Przyjrzymy się pokrótce historii tego dania.

Historia o łazankach – Z Włoch do Polski

Kuchnia włoska cieszy się niesłabnącym uznaniem na całym świecie. I chociaż makaron z dodatkiem kapusty oraz grzybów najczęściej pojawia się w kuchni Polaków, według Foodwiki łazanki najprawdopodobniej (podobnie jak pozostałe rodzaje makaronów) przywędrowały do nas z Włoch wraz z innymi tamtejszymi produktami, na polecenie Bony Sforzy, żony Zygmunta I Starego. Sama nazwa pochodzi natomiast od włoskiego makaronu lasagne.

Niegdyś łazanki przekładano farszem, tak jak dzisiaj robimy to z płatami lasagne. Jednak dziś ich wykorzystanie zdaje się nie mieć ograniczeń: możemy dodawać je do zupy, sałatek, a nawet maku. Na słono czy na słodko – bez znaczenia. Odnajdzie się w każdej formie.

Klasyka kuchni polskiej

W kuchni polskiej są takie dania, które za każdym razem smakują równie wyśmienicie. Tymczasem ich wyjątkowy smak kryje się tak naprawdę w ich prostocie i jest zasługą doskonałego połączenia składników – a te możemy odnaleźć także w łazankach. Kiedyś serwowano je z dodatkiem szynki, masła, a nawet twarogu. Chcąc uzyskać bardziej wykwintną wersję tej potrawy, dodawano do niej także czerwone wino. Współcześnie jednak danie to spożywa się w połączeniu z kiszoną kapustą, grzybami, mięsem lub kiełbasą. Łazanki często pojawiają się także na stole wigilijnym Polaków i stanowią jedną z dwunastu tradycyjnych potraw, uwielbianych przez większość naszego narodu.

Jak przygotować łazanki?

Przepis na łazanki jest bardzo prosty, a przygotowanie dania z użyciem tego makaronu nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jak przygotować łazanki z grzybami i kapustą? Przepis poniżej.

Składniki:

Czas przygotowania

60 minut

Liczba osób

2

Grzyby należy zalać 1 szklanką zimnej wody i pozostawić na całą noc. Po uprzednim namoczeniu gotować w tej samej wodzie przez około 15-20 minut. Następnie odcedzić, zachowując osobno wywar oraz grzyby. Większe kawałki grzybów pokroić na mniejsze części. Kapustę opłukać, odcisnąć z niej nadmiar wody i grubo posiekać. Cebulę pokroić w kosteczkę. Na patelni rozgrzać olej, dodać cebulkę i podsmażać ją przez około 5 minut, aż do zarumienienia. Dodać kapustę oraz przyprawy, a następnie smażyć przez około minutę. Dodać namoczone grzyby wraz z wywarem. Całość przykryć i gotować przez około 20 minut, mieszając co jakiś czas. Po upływie tego czasu zdjąć pokrywkę i gotować przez około 10 minut. Następnie dodać posiekaną natkę pietruszki oraz oliwę i gotować jeszcze przez minutę. Odstawić z ognia i połączyć z makaronem.

Łazanki to danie, którego nie odmówi sobie żaden amator, ani nie pogardzi nim profesjonalista kuchni polskiej. Kto nie miał okazji, by posmakować tradycyjnych łazanek, przyrządzanych domowym sposobem, niech czym prędzej spieszy do kuchni i wypróbuje powyższy przepis. Gwarantujemy rozkosz podniebienia i zaspokojenie apetytu!