Z pewnością mało znajdzie się takich ochotników, którzy chcieliby wrócić do czasów PRL, ale jeśli mowa o rzeczywistości tej, na talerzu, to my bardzo chętnie! Czasy, kiedy produkty były z reguły mało dostępne, wymagały od kucharzy niesamowitych pokładów kreatywności.

Jak to mawiają: potrzeba matką wynalazków, również w świecie kulinarnym! Mowa o bryzolu – co to za danie i jakiego mięsa użyć?

Bryzol – pamiątka po PRL

Bryzol to kotlet, który w przeciwieństwie do dzisiejszej popularnej wersji z bułką tartą, obtoczony jest jedynie mąką. Mięso wykorzystywane do przygotowania tego dania jest albo bardzo drobno siekane, albo mielone. Czy to oznacza, że to nic innego jak kotlet mielony? Nie do końca. Bryzol różni się formą – jest cieńszy – i sposobem podania. Bryzol podaje się z pieczarkami i cebulką. Popularne danie w czasach PRL było dostępne niemalże w każdej restauracji.

Dobór składników do bryzoli

Do przygotowania tego dania potrzebujemy: mięsa, przypraw (soli i pieprzu), jajka, odrobiny mąki pszennej, pieczarek i cebulki. Tutaj pojawia się kluczowe pytanie: jakiego mięsa użyć? Jeśli jesteśmy tradycjonalistami, powinniśmy uwzględnić w przepisie mięso wołowe, np. polędwicę wołową ewentualnie wieprzową. Jeśli szukamy alternatywy, równie dobrze nada się mięso drobiowe np. z indyka czy kurczaka. Dla tych, którzy szukają złotego środka, idealnie sprawdzi się karkówka, antrykot wołowy lub łopatki. Jeśli przeraża Cię cena polędwicy, śmiało sięgnij po mielone łopatki – efekt równie smaczny! Ważne, aby mięso nie było ani za chude, ani zbyt tłuste. Jak wykonać to danie?

Bryzol – wykonanie

  1. Zmielić lub drobno posiekać mięso. Można do tego celu wykorzystać albo gotowe mięso mielone, albo zmielić je samemu na grubych oczkach lub pokroić na bardzo cienkie plastry.
  2. Dokładnie wymieszać zmielone mięso z jajkiem i przyprawami.
  3. Uformować na cienkie kotlety i oprószyć mąką. Istotne jest, aby kotlety były jak najcieńsze. Mogą być płaskie, o większej średnicy.
  4. Podsmażyć na patelni z olejem. Uważać na czas smażenia, który jest w tym przypadku bardzo krótki (ok. 25-35 sekund na stronę, nie więcej).
  5. Cebule obrać i pokroić drobno na piórka. Przygotować osobną patelnię.
  6. Smażyć cebulę na patelni do zarumienienia.
  7. Przygotować pieczarki: pokroić je cienko i dorzucić na patelnię (można do tej samej z cebulką).
  8. Podsmażyć całość, mieszać, aby składniki się nie przypaliły. Dodać na talerz do mięsa.
  9. Gotowe. Smacznego!

Wiesz już, jakich składników użyć do wykonania bryzoli. Jeśli natomiast zastanawiasz się, jakie mięso na gulasz, zapraszamy na bloga. Bryzol to sposób na szybki, ale jakże smaczny obiad! Jak Wasze babcie pamiętają to danie? Wracają do niego z nostalgią? Wyruszcie we wspólną podróż kulinarną! Nie pożałujecie!