Gulasz jest potrawą lubianą za smak, prostotę przygotowywania i liczne możliwości modyfikowania zgodnie z indywidualnym gustem.

Tradycyjny gulasz węgierski podawany jest z papryką i cebulą, jednak danie doczekało się tysiąca różnych wersji i nazw, przez co można zaliczyć je do jednego z najchętniej przyrządzanych posiłków w formie obiadu, a nawet kolacji. Jakie mięso na gulasz wybrać? Przedstawiamy kilka propozycji.

Wołowina

Do klasycznego gulaszu powinno użyć się wołowiny. Do przygotowania tej potrawy nadaje się większość jej rodzajów, choć najczęściej wybierane są partie takie jak powszechnie dostępne pręga, szynka czy łopatka. Kucharze chętniej stosują np. karkówkę czy międzyżebrówkę (rostbratel) – te partie wołowe są nieco bardziej tłuste i kruche, przez co znacznie szybciej zmiękczają się podczas gotowania.

Tradycyjny gulasz na wołowinie nie potrzebuje wielu dodatków. Już cebula i czosnek wystarczą do tego, by przygotować pyszne, jednogarnkowe danie na bazie mięsa w sosie własnym, które skomponuje się idealnie z pieczywem, ziemniakami, kluskami śląskimi czy kaszą. Warto pamiętać jednak o tym, żeby solić gulasz dopiero pod koniec gotowania – w przeciwnym wypadku mięso wołowe stwardnieje pod wpływem soli.

Drób

Gulasz z powodzeniem można ugotować również na mięsie drobiowym, choć takie danie powinno się nazywać raczej potrawką. Do gulaszu świetnie sprawdzają się świeże udka kurze i indycze oraz piersi drobiowe. Mięsa te mają zdecydowanie niższą zawartość tłuszczu niż wołowina oraz doskonale przyjmują wszelkie smaki z dodatków warzywnych i przypraw.

Gulasz na mięsie drobiowym powinien spodobać się osobom, które chcą trzymać się założeń restrykcyjnej diety, a także rodzinom z dziećmi, którym tradycyjna wołowina (szczególnie przyrządzona przez osobę o małym doświadczeniu w pracy z tym mięsem) może nie przypaść do gustu. Gulasz tego typu jest delikatny i lekki, przez co sprawdza się nie tylko w roli dania obiadowego.

Wieprzowina

Oczywiście, gulasz można przyrządzić także z wieprzowiny. Takie danie to złoty środek między mocno mięsnym, ale trudnym w przygotowaniu i dość drogim gulaszem wołowym, a tańszym i łatwiejszym w przyrządzeniu gulaszem drobiowym. Na gulasz wieprzowy najczęściej wybierana jest łopatka i szynka. Do jego przygotowania można użyć także udźców lub goleni czy też nieco bardziej tłustej karkówki.
Gulasz wieprzowy, podobnie jak wołowy, nie potrzebuje wyszukanych dodatków i może być z powodzeniem serwowany jako „mięso w sosie własnym”. Gulasz na wieprzowinie, podobnie jak ten na wołowinie, wypada także solić dopiero pod koniec gotowania, a w zasadzie duszenia – mięso wieprzowe w kontakcie z solą zachowuje się podobnie do tego wołowego.

Wołowina, drób i wieprzowina to nie jedyne mięsa nadające się na gulasz – danie to przygotowuje się również z rozmaitych mięsnych mieszanek czy też dziczyzny. Niezależnie od tego, na jakim mięsie postanowi się je ugotować, warto wybrać to wysokiej jakości. Dobre mięso można nabyć w specjalistycznym sklepie mięsnym lub Internecie, w dedykowanych serwisach, takich jak https://swiezemieso.pl/, pod którego patronatem powstał niniejszy mini poradnik kulinarny.

Ciekawostką jest, że Węgrzy rozróżniają aż 9 rodzajów gulaszu z wykorzystaniem różnych mięs! Oprócz wyżej wspomnianych można wyróżnić także gulasz cielęcy, z baraniny, z dzika, sarny, królika, a nawet z ryby! Każdy z nich, pomimo dodatku w postaci innego mięsa, przygotowuje się w bardzo zbliżony sposób. Pokrojone w kostkę mięso i cebulkę przysmaża się na patelni. Gdy cebula przestygnie, dodaje się do niej czosnek z czerwoną, żółtą lub zieloną papryką (doskonale sprawdzi się tu mix papryk) i podgrzewa tak, aby nowe dodatki delikatnie się zarumieniły. Po wykonaniu tej czynności należy dolać wodę i po zagotowaniu uzupełnić wcześniej przyrządzonym mięsem. Całość powinna się dusić pod przykryciem do osiągnięcia odpowiedniej miękkości mięsa. Pod koniec przyrządzania potrawy należy dodać pokrojone pomidory, przecier i przyprawy takie jak sól, pieprz czy ostra papryka.

Z czym najlepiej zjeść gulasz?

Już wiesz jakie mięso na gulasz wybrać, teraz pora na dodatki. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, gulasz najczęściej przyrządza się z papryką i cebulą. Można podawać go również z ziemniakami, ryżem lub plackami ziemniaczanymi. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. My polecamy wypróbować gulasz po węgiersku z dodatkiem kaszy bulgur, ponieważ jest ona skarbcem witamin i cennych składników odżywczych. Jakie cenne właściwości posiada i dlaczego warto ją dodać do swojej diety – tego dowiecie się w naszym najnowszych wpisie.

Wołowina, drób i wieprzowina to nie jedyne mięsa nadające się na gulasz – danie to przygotowuje się również z rozmaitych mięsnych mieszanek czy też dziczyzny. Niezależnie od tego, na jakim mięsie postanowi się ugotować gulasz, warto wybrać to wysokiej jakości. Dobre mięso można nabyć w specjalistycznym sklepie mięsnym lub Internecie, w dedykowanych mięsu serwisach, takich jak http://swiezemieso.pl/, pod którego patronatem powstał niniejszy mini poradnik kulinarny.

Sprawdź nasz idealny przepis na gulasz tutaj: https://www.nawidelcu.pl/przepisy/gulasz/. Mamy ogromną nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu sami zdecydujecie się na przygotowanie gulaszu w domu. Smacznego! 😊