Gulasz jest potrawą lubianą za smak, prostotę przygotowywania i liczne możliwości modyfikowania zgodnie z indywidualnym gustem.

Tradycyjny gulasz węgierski podawany jest z papryką i cebulą, jednak danie doczekało się tysiąca różnych wersji i nazw, przez co można je zaliczyć do najchętniej przyrządzanych np. w domach. Jakie mięso na gulasz wybrać? Przedstawiamy kilka propozycji.

Wołowina

Do klasycznego gulaszu powinno użyć się wołowiny. Do przygotowania tej potrawy nadaje się większość jej rodzajów, choć najczęściej wybierane są partie takie jak powszechnie dostępne pręga, szynka czy łopatka. Kucharze chętniej stosują np. karkówkę czy międzyżebrówkę (rostbratel) – te partie wołowe są nieco bardziej tłuste i kruche, i znacznie szybciej zmiękczają się podczas gotowania.

Tradycyjny gulasz na wołowinie nie potrzebuje wielu dodatków. Już cebula i czosnek wystarczą do tego, by przygotować pyszne jednogarnkowe danie na bazie mięsa w sosie własnym, które skomponuje się idealnie z pieczywem, ziemniakami, kluskami śląskimi czy kaszą. Warto pamiętać jednak o tym, aby gulasz na wołowinie solić dopiero pod koniec gotowania – mięso wołowe pod wpływem soli twardnieje.

Drób

Gulasz z powodzeniem można ugotować również na drobiu na mięsie drobiowym, choć takie danie powinno się nazywać raczej potrawką. Do gulaszu świetnie sprawdzają się świeże uda kurze i indycze oraz ładne piersi drobiowe. Mięsa te mają zdecydowanie niższą zawartość tłuszczu niż wołowina i doskonale przyjmują wszelkie smaki z dodatków warzywnych i przypraw.

Gulasz na mięsie drobiowym powinien spodobać się osobom, które muszą trzymać się założeń restrykcyjnej diety, a także rodzinom z dziećmi, którym tradycyjna wołowina (szczególnie przyrządzona przez osobę o małym doświadczeniu w pracy z tym mięsem) może nie przypaść do gustu. Gulasz tego typu jest delikatny i lekki, przez co sprawdza się nie tylko w roli dania obiadowego.

Wieprzowina

Oczywiście, gulasz można przyrządzić także z wieprzowiny. Takie danie to złoty środek między mocno mięsnym, ale trudnym w przygotowaniu i dość drogim gulaszem wołowym, a tańszym i łatwiejszym w przyrządzeniu gulaszem drobiowym. Na gulasz wieprzowy najczęściej wybierana jest łopatka i szynka. Do jego przygotowania można użyć także udźców lub goleni czy też nieco bardziej tłustej karkówki.

Gulasz wieprzowy, podobnie jak wołowy, nie potrzebuje wyszukanych dodatków i może być z powodzeniem serwowany jako „mięso w sosie własnym”. Gulasz na wieprzowinie, podobnie jak ten na wołowinie, wypada także solić dopiero pod koniec gotowania, a w zasadzie duszenia – mięso wieprzowe w kontakcie z solą zachowuje się podobnie do tego wołowego.

Wołowina, drób i wieprzowina to nie jedyne mięsa nadające się na gulasz – danie to przygotowuje się również z rozmaitych mięsnych mieszanek czy też dziczyzny. Niezależnie od tego, na jakim mięsie postanowi się ugotować gulasz, warto wybrać to wysokiej jakości. Dobre mięso można nabyć w specjalistycznym sklepie mięsnym lub Internecie, w dedykowanych mięsu serwisach, takich jak http://swiezemieso.pl/, pod którego patronatem powstał niniejszy mini poradnik kulinarny.