Kuchnia ukraińska w wielu aspektach jest podobna do naszej. Dania charakteryzują się prostotą i łatwością wykonania, jednak są przy tym niesamowicie treściwe, aromatyczne i pełne smaku. Poznając tajniki kuchni naszych wschodnich sąsiadów, z pewnością najesz się i napoisz do syta, bo to właśnie niesamowita gościnność i historia ukształtowały ukraińską kuchnię.

Kuchnia ukraińska – charakterystyka

Ze względu na położenie Ukrainy, jej kuchnia jest naprawdę zróżnicowana. Kraj jest usytuowany na pograniczu kilku innych państw, które przyczyniły się do ukształtowania kraju takim, jakim jest obecnie. Owy wpływ zewnętrznych mocarstw odcisnął piętno nie tylko na kulturze, czy tradycji, ale także na kuchni. Bogata i nieco trudna przeszłość sprawiły, że obecnie w każdym regionie dominują inne kulinaria. I tak na wschodzie wyraźnie widać wpływy kuchni rosyjskiej, zaś zachód to inspiracja kuchnią węgierską i polską. Na Krymie bardzo popularne pozostają dania, pochodzące z tradycji tatarskich, z kolei w regionie Zaporoża wciąż można odnaleźć wiele odniesień do kuchni kozackiej.

Możemy śmiało powiedzieć, że kuchnia ukraińska to prawdziwa mieszanka tradycji kucharskich z różnych regionów. Warto podkreślić także, że ogromny wpływ na jej ukształtowanie miała II wojna światowa oraz lata poprzedzające konflikt. Wtedy to ukraińska ludność doświadczyła wielkiego głodu, który nauczył ich ogromnego szacunku do jedzenia, ale także pomysłowości w przyrządzaniu i konserwowaniu potraw. Do dziś kuchnia ukraińska nosi miano chłopskiej, bowiem dania przygotowywane są z tego, co ofiarowuje natura.

Tradycyjne dania kuchni ukraińskiej

Barszcz ukraiński – to zupa nazywana królową ukraińskich dań. W jej skład wchodzą buraki, tarte jarzyny i kapusta. W zależności od regionu może być dodawana do niej również fasola (barszcz z fasolą nazywany jest barszczem czernihowskim), a także wkładka mięsna.

Kotlet po kijowsku – kotlet przygotowywany jest z rozbitej, zawiniętej piersi, która następnie panierowana jest w jajku i bułce. W środku znajduje się farsz najczęściej z masła i koperku, ale bardzo często podaje się go również z nadzieniem grzybowym lub serowym.

Kruczenyky (zawijańce) – zawijane zrazy wieprzowe z dodatkiem kapusty i boczku, często podawane z sosem.

Solanka ukraińska (inaczej też solianka) – gęsta zupa, ugotowana na mięsnym, rybnym bądź grzybowym rosole z dodatkiem aromatycznych przypraw. Soliankę zaprawia się śmietaną i dość mocno przyprawia pieprzem oraz natką pietruszki i koprem.

Pielmieni – niewielkie pierożki z farszem mięsnym o charakterystycznym, okrągłym kształcie. Ukraina to stolica pierogów, dlatego warto spróbować tych najbardziej charakterystycznych i wyjątkowych.

Bogracz – bardzo gęste i sycące danie, które ma swe korzenie w kuchni węgierskiej. Według zwyczaju przygotowuje się go w specjalnym kociołku umieszczanym nad ogniskiem.

Oczywiście charakterystycznych potraw kuchni ukraińskiej jest jeszcze więcej, jednak nie sposób wszystkich opisać. Z pewnością kuchnia naszych sąsiadów jest bardzo podobna do naszej, ponieważ także bazuje na produktach lokalnych, jest prosta i nieco tłusta. Będąc w odwiedzinach u naszych wschodnich sąsiadów, warto spróbować przynajmniej kilku najpopularniejszych dań.

Ukraińskie słodkości

Kuchnia ukraińska ma również swoje dania na słodko. Do najpopularniejszych należą:

Sękacz – ciasto biszkoptowe pieczone na rożnie nad otwartym ogniem. Kształtem przypomina drewniany rożek.

Kutia – znana również w Polsce, jedzona w niektórych regionach na Święta Bożego Narodzenia. Jest to połączenie pszenicy, maku z bakaliami i miodu.

Chleb Korowaj – tradycyjne pieczywo pszenne, które często serwowane jest na weselach. Przypomina duży bochenek chleba, który ozdobiony jest owocami lub kwiatami.

Legumina z mamałygi – tradycyjna potrawa z mąki kukurydzianej, sera, jajek, śmietany oraz cukru i skórki z cytryny. 

Syrnyki – to smażone placuszki z białego sera. Są podawane na słodko w towarzystwie dżemu, bądź marmolady.

Oprócz pysznych deserów Ukraina słynie również ze… słodyczy! Charakterystyczna dla tego regionu jest marka Roshen, którą od 2015 roku możemy spotkać także na polskim rynku. Bardzo popularne w Ukrainie są również ciastka zwane zefirkiami, które przypominają kształtem bezy. To owocowe pianki, które robi się z białek jaj, cukru oraz owoców. W przeszłości był to rarytas w eleganckich kawiarniach Lwowa, a dziś jest to obowiązkowy element na stole każdego fana słodkości!

Nawyki żywieniowe

W Ukrainie szalenie istotne jest przywiązanie do tradycji. Z pewnością duży wpływ ma na to bogata historia narodu. Dla większości mieszkańców podstawę w kuchni (ale nie tylko), stanowi chleb. Poza tym duże znaczenie w kulturze ukraińskiej mają także biesiady, które często rozpoczynają się już na etapie przygotowywania jedzenia. Ukraińcy to prawdziwi biesiadnicy, dlatego wszelkie spotkania w gronie rodzinnym zawsze oznaczają suto zastawiony stół i wiele godzin ucztowania. Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się, jak wyglądały uczty w dawnej Polsce, przeczytaj nasz artykuł – https://www.nawidelcu.pl/tradycje/pierwsza-polska-uczta-krolewska/. Zauważasz jakieś podobieństwa?

Dla miłośników tego rodzaju kuchni polecamy sprawdzić kuchnię kresową, w której znajdziemy również wpływy tradycji ukraińskiej. Jest kulinarną mieszanką wschodnich państw, do których zalicza się również Polska.