Kiedy przyjdzie zapytać obcokrajowca o to, co najbardziej lubi w Polsce, często pojawia się odpowiedź: “Pierogi!”. Tradycyjna potrawa kuchni staropolskiej swe korzenie ma w Chinach! Historia sięga wieku XIII, kiedy to polski duchowny - Jacek Odrowąż, zachwycił się smakiem pierogów podczas wizyty w Kijowie. Co takiego ma w sobie to danie, że jest doceniane przez tak wiele ludzi?
Klasyka zawsze się sprawdza
Do przygotowania pierogów potrzeba niewielu składników. To, co najważniejsze to cienkie, elastyczne ciasto, które będzie się wygodnie zlepiać. Najczęściej do “wyrobienia” go, wystarczy dowolny rodzaj mąki, woda, jaja, drożdże i tłuszcz. Proste składniki mogą jednak okazać się wyzwaniem. Czasami ciasto robi się zbyt “gumowe”, przez co nie jest smaczne. Pierogi można ugotować, upiec lub usmażyć. Za najbardziej powszechną metodę uważa się gotowanie, choć inne sposoby przyrządzania okazują się równie apetyczne. Występują w wielu odmianach regionalnych, dlatego warto spróbować różnych rodzajów.
Liczy się wnętrze
Jak wiadomo, pierogi to nie samo ciasto, ale również farsz. Niezwykle ważne jest to, co znajduje się w środku ciasta. Farsz może być przygotowany na słono lub na słodko. Do nadziewania pierogów na słono wykorzystuje się mięso, podroby, grzyby, kapustę kiszoną lub słodką, ziemniaki, ser, kaszę. Słodkie nadzienia to między innymi owoce (czarne jagody, truskawki, jabłka, czereśnie), twaróg, marmolada. Nadzienie nie powinno być ani zbyt rzadkie, ani zbyt twarde, by dobrze “zgrało” się z ciastem. Niektóre farsze nie nadają się do smażenia czy pieczenia, dlatego trzeba wziąć pod uwagę sposób przygotowania.
Jak głosi legenda, pierogi początkowo przeznaczone były do karmienia polskiej biedoty. Współcześnie są uważane za tradycyjne, polskie danie i uwielbiane nie tylko przez Polaków, ale również obcokrajowców. Obok barszczu, rosołu, bigosu czy kotletów, pierogi są jedną z najczęściej przygotowywanych potraw polskich, a spopularyzowane zostały do tego stopnia, że w języku angielskim bywają nazywane pierogies.