Kto nie kocha słodkości – zwłaszcza tych świątecznych, które wypełniają dom słodkim zapachem i aromatem, tworząc niepowtarzalną atmosferę…? Poznaj obowiązkowe przepisy na świąteczne desery, które musisz spróbować podczas tegorocznych Świąt!

Jedni nie wyobrażają sobie wigilijnego stołu bez makowca, inni bez miodownika. My zebraliśmy świąteczne słodkości w jedno miejsce, tak aby Tobie łatwiej było zaczerpnąć inspiracji w czasie pieczenia pyszności na święta Bożego Narodzenia! Sprawdź naszą listę świątecznych deserów poniżej:

1. Makowiec

Ciasto, którego nie może zabraknąć na świątecznym stole. Ten tradycyjny wypiek możesz podać w różnych wariacjach — na kruchym spodzie, jako roladę, z bezą czy jabłkiem. Sekretem udanego makowca jest własnoręcznie przygotowany mak. Do masy warto dodać jedno żółtko, które sprawi, że mak będzie wilgotny nawet po wyjęciu ciasta z piekarnika! Warstwę oddzielającą nadzienie makowe od ciasta warto zwilżyć białkiem – w ten sposób warstwy nie będą od siebie odchodzić. Jeśli znudził Ci się tradycyjny piernik, polecamy wypróbować drożdżową gwiazdę makową. Smakuje cudownie i jeszcze lepiej wygląda! Idealna na stół wigilijny.

2. Miodownik

To pyszne i efektowne ciasto, które znika ze stołu w ekspresowym tempie. Plusem miodownika jest możliwość przygotowania go nawet tydzień wcześniej. Ciasto wtedy nabiera miodowego smaku, a blaty stają się idealnie kruche. Co sprawia, że znika tak szybko? Połączenie kremowej masy kajmakowej, chrupiących blatów i startych orzechów. Polecamy do kremu dodać odrobinę naparu z kawy — nada mu to ciekawego posmaku! Nie wierz nam na słowo, przekonaj się sam!

3. Piernik przekładany powidłami śliwkowymi

Z czym najbardziej kojarzą się Święta? A no z przyprawami korzennymi! Ten posmak jest wtedy chyba wszędzie: w pierniczkach, grzańcu, a czasem po prostu unosi się w powietrzu. 🙂 Tym razem jednak polecamy spróbować ciasto korzenne. To kolejny wypiek, który jest nieodzownym elementem świątecznego stołu. Bogate w korzenny smak blaty, przełożone słodkimi powidłami śliwkowymi sprawiają, że piernik nie wytrzyma do drugiego dnia Świąt! Tradycyjny piernik staropolski musisz przygotować już 6 tygodni wcześniej, tak, by leżakował i czekał na przedświąteczne pieczenie, nabierając korzennego aromatu. W tym czasie możesz zabrać się za zrobienie domowych powideł śliwkowych — my polecamy dodać do nich odrobinę rumu. Aromat rumu wydobędzie wyrazisty smak owoców i doda ostrości. Jeśli nie możesz sam przygotować powideł, wybieraj te, które w składzie mają naturalne składniki i niewielką ilość cukru!

4. Pierniczki

Pieczenie i dekoracja pierników to świetny sposób na spędzenie czasu ze swoimi dziećmi! Każdy z nas pamięta wycinanie świątecznych wzorów z ciasta i dekorację lukrem i orzechami. Sekretem pysznych i aromatycznych pierniczków jest dobra przyprawa. My polecamy pomieszać cynamon, anyż, goździki, gałkę muszkatołową, szczyptę startego imbiru, szczyptę pieprzu i kawy. Ta mieszanka sprawi, że Twoje pierniki w szybki sposób staną się bogate w wyjątkowe korzenne smaki.

5. Sernik z brzoskwiniami

Jeśli masz ochotę na nieco lżejsze ciasto niż piernik czy makowiec — polecamy pulchny sernik z brzoskwiniami. Wykonanie nie jest pracochłonne, a połączenie masy serowej z brzoskwiniami jest orzeźwiające — idealne po ciężkiej i tłustej kolacji. Wystarczy, że przygotujesz kruche ciasto, zmiksujesz masę serową z jajkami i cukrem, dodasz resztę składników i wymieszasz z brzoskwiniami z puszki!

6. Orzechowiec

Wspomnieliśmy o pierniku korzennym, makowiec również juź był, przyszła więc pora na coś z orzechami! Jeśli tak jak my, kochasz smak orzechów, czytaj dalej. Do wykonania tego ciasta potrzebujesz jedynie standardowych składników typu mąka, cukier, masło, jajka, soda ale także miodu i mleka. Ciasto możesz zestawić z masą orzechową wykonaną z orzechów włoskich (do połączenia skladników użyj miodu, masła i cukru), ale równie świetnie sprawdzą się migdały. Wybór należy do Ciebie!

Zaprezentowaliśmy Ci nasze ulubione propozycje na świąteczne desery, które pokocha cała rodzina! Mamy nadzieję, że zainspirujesz się naszymi wyborami i dopiszesz je do swojego menu. Czy Twoim zdaniem zabrakło jakiegoś przepisu na liście? Podziel się opinią w komentarzu!

W międzyczasie zachęcamy do przeczytania naszego wpisu blogowego pod adresem: https://www.nawidelcu.pl/tradycje/maka/. Wiedza ta przyda Ci się zwłaszcza teraz, kiedy będziesz piec w hurtowych ilościach! Życzymy udanych wypieków 🙂