Pewne okoliczności wymagają określonego ubioru, który wpasuje się w charakter spotkania i wybranego miejsca. Nie inaczej jest w przypadku kolacji w eleganckiej restauracji. Na co warto zwrócić wtedy uwagę przy kompletowaniu stroju?

Elegancka stylizacja dla kobiet – co wybrać na kolację?

Choć wiele zależy od okoliczności towarzyszącym spotkaniu w restauracji, właściwie w każdym przypadku warto postawić na klasykę. Jeśli planujesz kolację w gronie znajomych, nie musisz przesadnie martwić się tym, czy Twój strój jest wystarczająco elegancki. Natomiast w sytuacji przeprowadzania bardziej biznesowych rozmów, kluczowe będzie zachowanie formalnego dress code’u.

Klasyczną propozycję dla kobiet stanowią sukienki. Warto wybrać dopasowany krój, który kojarzy się z elegancją, ale nie jest to wymagane. Klasyczna mała czarna z wycięciem na plecach nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Czasami warto zastąpić ją elegancką koszulą i spódnicą typu midi, do których dobierzesz botki na słupku. Alternatywę stanowi popularne zestawienia garniturowe. Jeśli chodzi o paletę kolorystyczną, dobrze jest postawić na stonowane odcienie. Niekoniecznie muszą to być czerń czy biel, delikatne pastele sprawdzą się równie dobrze.

Zestawienia dla mężczyzn – o co warto zadbać?

Dostosowując się do charakteru spotkania, unikniesz bycia underdressed lub overdressed, czyli nieodpowiednio dobranego stroju do okoliczności. Czasami formalny garnitur nie jest dobrym rozwiązaniem. W przypadku bardziej swobodnego spotkania w restauracji może sprawdzić się zestawienie w stylu smart casual. Wówczas założysz ciemne jeansy, gładką koszulkę z długim rękawem i bezrękawnik The North Face, który możesz zastąpić też luźniejszą marynarką w zależności od wybranych butów. Natomiast w większości przypadków najlepiej sprawdzi się połączenie prostych chinosów z elegancką koszulą. Dużą rolę grają też akcesoria.

Jakich zasad warto się trzymać?

Oprócz trzymania się pewnego dress code’u należy pamiętać o zapewnieniu sobie komfortu. Spotkania w restauracjach potrafią znacznie się przedłużać. Przez cały ten czas powinna towarzyszyć Ci wygoda. Siedząc przez kilka godzin, nie powinno Cię nic uwierać lub krępować ruchów. Weź to pod uwagę w trakcie wybierania poszczególnych elementów stroju. Zrezygnuj raczej z ubrań lub butów, które założysz po raz pierwszy, bez wcześniejszych przymiarek.

Weź pod uwagę porę roku i godziny, w których wybierasz się do restauracji. Elegancka sukienka z lekkiego materiału, po którą sięgniesz latem, nie sprawdzi się przecież w trakcie mroźnej zimy. Pamiętaj o warstwowym ubiorze. Marynarkę, minimalistyczny bezrękawnik Tommy Hilfiger lub elegancki sweter zarzucisz na ramiona, kiedy późnym wieczorem zrobi się chłodniej. Jeśli temperatura na to pozwala, być może zechcesz spędzić czas na świeżym powietrzu. Wówczas także przyda się dodatkowe okrycie wierzchnie.

Strój do restauracji powinien łączyć w sobie elegancję i komfort. To ważne, jeśli zależy Ci na tym, aby czuć więcej pewności siebie i swobodnie uczestniczyć w spotkaniu. Brak zbędnych zmartwień zagwarantuje lepsze doświadczenie z kolacji, zarówno w kwestii smacznego jedzenia, jak i towarzystwa.