Najlepiej rozwija się w klimacie gorącym, paradoksalnie jednak nie lubi tropikalnych upałów i pełnego słońca. Szczep Primitivo jest wymagający - grona dojrzewają nierównomiernie i są podatne na obsychanie. Dlaczego, mimo trudności jego uprawa jest popularna w różnych częściach świata? Czy wino Primitivo jest warte polecenia?

Czym jest szczep Primitivo?

Szczep Primitivo to czerwony szczep winorośli znany pod kilkoma różnymi nazwami, zależnymi od miejsca uprawy. Przykładowo, pod oryginalną nazwą występuje we Włoszech, w Kalifornii jest znany jako Zinfandel, a w Chorwacji – Crljenak. Co ciekawe włoski szczep Primitivo historycznie jest szczepem wina z Chorwacji, a jego sadzonki do Włoch dotarły dopiero na początku XVIII wieku. Również tam, na początku XIX wieku przyjęły nazwę primitivo, wywodzącą się od włoskiego słowa primativus oznaczającego wcześnie dojrzewający.

Czym wyróżnia się szczep Primitivo? Jakie jest wino Primitivo?

Charakterystyczną cechą gron ze szczepu Primitivo jest nierówne dojrzewanie: podczas gdy jedne są wysuszone, inne mogą pozostawać niedojrzałe. Starannie wyselekcjonowane owoce pozwalają jednak uzyskać niezwykle smaczny i bardzo aromatyczny trunek. Pijąc włoskie i chorwackie wina z winogron szczepu Primitivo, można wyczuć nuty owocowe (głównie jagodowe i wiśniowe), pieprz i anyż. Tło dla takiej nieoczywistej mieszanki stanowi posmak dżemu z owoców leśnych. Zapach trunku jest trwały i bardzo intensywny, co intensyfikuje doznania smakowe, kolor zaś – nasycony, rubinowo-fioletowy.

Czy wino Primitivo jest warte polecenia?

Włoskie wino Primitivo i chorwackie wina z tego szczepu to trunki, które zdecydowanie warto polecić: są bezpieczne (również na prezent) i doskonałe w smaku. Wyczuwalna słodycz owoców, wysoka zawartość cukru i bogactwo zapachów sprawiają, że w tym trunku alkohol się nie narzuca. Przeciwnie, pozostaje wyłącznie tłem dla misternej kompozycji, co czyni degustację prawdziwą przyjemnością.

Jak wybrać dobre wino Primitivo? Przede wszystkim zrezygnuj z zakupów w dyskontach spożywczych. Zwykle proponują one tanie wina wątpliwej jakości. Zamiast tego zobacz ofertę sklepu internetowego Wina Bachus. Które propozycje z oferty sprzedawcy są szczególnie warte polecenia? Poniżej prezentujemy nasz TOP.

Jakie są najlepsze wina ze szczepu Primitivo? Propozycje z oferty Wina Bachus Leggenda Primitivo di Manduria Gold Series Limited Release

Perfekcyjny smak i uwodzicielski aromat to nie jedyne zalety Leggenda Primitivo di Manduria Gold Series Limited Release. Wino leżakuje 12 miesięcy w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu i zaskakuje szalenie bogatym bukietem węchowym. O doskonałej jakości i wyjątkowości trunku decyduje jego cena – za tę kompozycję ze szczepu Primitivo zapłacisz 407 złotych.

Cantine San Marzano Sessantanni Primitivo Di Manduria

To wino ze szczepu Primitivo wyróżnia się rubinową barwą z granatowymi odcieniami i niezwykłym aromatem dojrzałych jagód i jeżyn. Kompozycji owoców leśnych towarzyszą nuty waniliowe, wiśniowe i śliwkowe. W smaku wyczuwalne są suszone śliwki, dżem z czereśni, kakao, czekolada i odrobina kawy. To trunek doskonałej jakości, produkowany z winogron z ponad 60-letnich krzewów. Doskonałe z posiłkiem, ale nie tylko.

Filograno ORO Primitivo di Manduria

Wino Filograno ORO Primitivo di Manduria wyróżnia się czerwono-rubinową barwą i miękkim smakiem, do złudzenia przypominającym smak konfitur malinowych i wiśniowych. Kompozycji towarzyszą posmaki goździków, tymianku i wanilii. Trunek dojrzewa przez minimum 10 miesięcy w beczce i jest zaliczany do win kolekcjonerskich. Należy bowiem do edycji luksusowej.