Stoły są miejscem, gdzie ludzie ze wszystkich kultur spotykają się, aby spożywać posiłki i spędzać wspólnie chwile. Zwyczaje przy stole różnią się w zależności od regionu i kultury. Oto kilka przykładów zwyczajów przy stole z różnych części świata:

Japonia

Japonia kojarzy nam się z jedzeniem pałeczkami. Jednak należy nimi posługiwać w określony sposób. Wskazywanie nimi na jedzenie lub ludzi, krzyżowanie ich, oblizywanie czy machanie będzie przy stole źle widziane. Podając jedzenie pałeczkami jest szczególnie “niedozwolone”, ponieważ ta czynność symbolizuje przekazywanie sobie kości zmarłego podczas kremacji. Absolutnie nie powinno się również wkładać pałeczek pionowo do miski z jedzeniem – tym gestem przypomnisz gospodarzom o śmierci najbliższych. 

Jak zatem należy je odkładać? W czasie między kolejnymi kęsami pałeczki kładzie się na talerzu przed sobą, złożone razem równolegle do stołu. Pamiętaj też, że w Japonii nie można nalewać sobie samodzielnie napoju. Mile postrzegane jest natomiast głośne siorbanie podczas jedzenia. To wyraz uznania dla gospodyni.

Tajlandia

Na ich stole można zauważyć łyżkę i widelec. Widelec służy Tajom do nałożenia jedzenia na łyżkę, za pomocą której jedzą posiłek. Z kolei na północy i północnym-wschodzie kraju, zgodnie z tradycją, posiłek spożywa się wyłącznie rękami. W żadnym regionie nie spodziewaj się na stole noża, który uznaje się za broń. Wykorzystanie go przy tak pokojowej czynności, jaką jest posiłek, byłoby zatem rażącym nietaktem. Podobnie jak zjedzenie ryżu pałeczkami.

Bliski Wschód i Azja

Na Bliskim Wschodzie, podobnie jak w krajach azjatyckich, obowiązuje zasada, według której gość tak długo będzie otrzymywał dokładki, dopóki nie zostawi jedzenia na talerzu. Jeśli poczujesz zatem, że nie zmieścisz już kolejnej porcji, staraj się nie zjeść wszystkiego, w przeciwnym razie dostaniesz jeszcze więcej.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii przechylaj talerz z zupą „od siebie”. I w Anglii, i w Szkocji poprawnym sposobem na dokończenie zupy jest przechylenie talerza na zewnątrz, a nie do siebie, jak to jest w zwyczaju w większości europejskich państw. Do tego łyżkę podnosimy do ust bokiem, a nie jej końcem.

Środkowy Wschód i Afryka

Na Bliskim Wschodzie i w niektórych krajach afrykańskich osoby leworęczne mogą mieć trudności z jedzeniem. Jedzenie lewą ręką jest zabronione, a w południowych Indiach nie należy nawet dotykać talerza lewą ręką. Skąd wziął się ten zwyczaj? Lewa ręka jest uważana za „nieczystą”, ponieważ służy do wykonywania czynności higienicznych związanych z zakończeniem procesu trawienia.

 

Warto zaznaczyć, że te przykłady to tylko niewielka część różnorodności zwyczajów przy stole na świecie. Istnieje wiele innych fascynujących tradycji związanych z posiłkami w różnych kulturach. Warto zawsze być świadomym i szanować lokalne zwyczaje podczas podróżowania i przebywania w innych krajach.

A jakie są zwyczaje i tradycje przy polskim stole?