Autorem wpisu jest: Łukasz Niziołek

Nowe potrawy, nowi kucharze i jak zwykle nowi, fascynujący goście – to dwunasty już Obiad Czwartkowy. Tym razem ta charytatywna odbyła się w Restauracji „Belvedere" w Warszawie.

Tropikalne menu – wyjątkowi goście
12 spotkanie upłynęło pod hasłem „Tropikalna wyspa", więc każda z serwowanych potraw była związana się z owocami. Niezwykły ich wygląd zaskakiwał i zachęcał do jedzenia. Nie brakowało intrygujących połączeń, jak np. sałatka z pomarańczy i truskawek w połączeniu z łososiem oraz chłodnik z melona z sherry.

Na zaostrzenie apetytu podano „Tęczowe serce ananasa" czyli cytrusowy koktajl z aromatem limonki w ananasowej czaszy. Potem „Doskonała Irlandia, czyli wszystko może się zdarzyć" – sałatka z pachnących truskawek i soczystych pomarańczy, w idealnej harmonii z przypieczonym na grillu łososiem, koprem włoskim i aksamitnym sosem z marakui.

„Orzeźwiające głosowanie" kryło w sobie chłodnik z melona z sherry i chrupiącą grzanką z parmezanem, a na danie główne przygotowano „Owocną debatę z mięsem w tle", na którą składała się pierś przepiórki duszona w glazurze sojowej z mango, z makaronem somen, kolendrą oraz sosem z wasabi i ponzu.

Na deser „Przełamane pierwsze lody" czyli lody „Malibu" podane w orzechu kokosowym z konfiturą z kumquatu i cappuccino z ananasa.

Zdrowo czyli owocowo
Tym razem dyskutowano na szczególnie aktualny latem temat – owoce w diecie. Zwykle problemem jest ich brak. Ekspert, dr Ewa Matyska-Piekarska mówiła także o ich nadmiarze: „Rzadko zadajemy sobie pytanie, ile powinno się zjeść owoców dziennie, aby ich działanie było korzystne dla zdrowia. Wszyscy koncentrują się na tym, że jemy ich za mało."

Spotkanie prowadzili: znany radiowiec Roman Czejarek oraz mistrz kuchni Karol Okrasa. Uświetnili je aktorzy i muzycy, m.in. Andrzej Krzywy, Sambor Czarnota, Jacek Kawalec oraz Olga Borys i Małgorzata Lewińska, prywatnie mamy, które o przemycaniu owoców w posiłkach dzieci wiedzą pewnie wszystko.

Wsparcie dla „Pajacyka"
Także po tym spotkani pozostała pamiątka w postaci plakatu z autografami gości. Zostanie zlicytowana na aukcji, po czym dochód tradycyjnie będzie przeznaczony na Polską Akcję Humanitarną i prowadzony przez nią program dożywiania dzieci.

XII Obiad Czwartkowy odbył się 26 czerwca 2008 roku impreza pod patronatem firmy Philipiak Polska.

Foto: Premium PR