Autorem wpisu jest: Marian Jeżewski

Za oknem zimny, marcowy wieczór, ale uczestnicy degustacji mogą na kilka godzin zapomnieć o chłodzie i śniegu – a to dzięki winom bodegi Viña La Rosa, niezwykle malowniczo położonej winnicy w dolinie Cachapoal, ze wspaniałym, śródziemnomorskim klimatem, zaliczanej do jednej z najpiękniejszych w Chile. Organizatorem tego niezwykłego spotkania jest katowicki Dom Wina  – winiarnia i probiernia na placu Rostka 3 – koneserzy i ciekawscy koniecznie tu zajrzyjcie!

Gości wita, o dziwo – po polsku, Juan Pablo Salvadores, przedstawiciel bodegi. Później oczywiście przechodzi na hiszpański, rzetelnie tłumaczony przez Dominikę Ratkę z Domu Wina – nie wymagajmy od naszych gości zbyt wiele! Na degustatorów czeka aż osiem smaków do oceny. Najlepiej zacząć, zachęca Juan Pablo, od Viña La Rosa La Palma Chardonnay. To młode (2004 r.) wino o intensywnym aromacie, miłym smaku z nutą ananasu i jasnym, żółtym kolorze – bardzo dobrze nadaje się na początek randki (2 kieliszki, 13% napoju, szybko wprowadzą w dobry nastrój lekko spiętą sympatię!). Przyciemnione światło, płonące świece, relaksująca muzyka w restauracji i my też zaczynamy czuć się bardzo miło.  Kelnerki wnoszą blin staropolski na szpinaku z wędzonym łososiem (oryginalna, delikatna potrawa, przeciwnicy szpinaku są zaskoczeni), poznajemy historię jednej z najstarszych winnic Chile,  szczegóły technologii, zbiorów, leżakowania wina, uroki położenia upraw winnych szczepów, a przed nami prezentują się kolejne sauvignon/merlot/carmenere/cabernet … – pojedyńczo i w kupażach.  Mozaika kolorów, zapachów i smaków. Fachowa wiedza pozwala nam docenić jakość i klasę. W międzyczasie na stół wjeżdża główne danie: pieczeń wołowa podana z kluseczkami nioki (ciekawi byliśmy, jak te „nioki” wyglądają!) i bukietem jarzyn. Wino pomaga w trawieniu i ukazuje swe walory smakowe w harmonii  z potrawą.
Degustacja jest na medal – stwierdzamy, że dobre wina nie muszą wcale pochodzić z Francji. Kto nie wierzy, niech sam spróbuje! Gdyby jeszcze Chile było trochę bliżej…
Po degustacji można zamówić wybrane wina z okazyjnym rabatem (chwyt marketingowy czy niespodzianka?!) … dałem się skusić!

Ośmiu wspaniałych:

  • Viña La Rosa, La Palma Chardonnay ,
  • Viña La Rosa, La Palma Dorada Sauvignon Blanc,
  • Viña La Rosa, La Palma Cabernet Sauvignon/Merlot,
  • Viña La Rosa, La Palma Dorada Carmenere,
  • Viña La Rosa, La Capitana Cabernet Sauvignon/Merlot,
  • Viña La Rosa, La Capitana Carmenere,
  • Viña La Rosa, Don Reca Merlot,
  • Viña La Rosa, Don Reca Cabernet Sauvignon.

Degustacja win chilijskich odbyła się 2 marca 2005 r. w katowickiej restauracji „Romantyczna”

Foto: Marian Jeżewski