Barszcz wigilijny jest jedną z dwunastu tradycyjnych polskich potraw, która pojawia się na świątecznych stołach podczas uroczystej kolacji poprzedzającej Boże Narodzenie. Nic nie nadaje takiego klimatu jak czerwony, aromatyczny wywar, podawany z tradycyjnymi pierożkami wypełnionymi nadzieniem z grzybów i kapusty.

Konkurować może z nim jedynie zupa grzybowa, ale chyba każdy, kto choć raz spróbował barszczu czerwonego z uszkami wie, że to pyszna zupa, która w wigilię nabiera wyjątkowego smaku, a jej aromat wypełnia cały dom. Najlepiej jest ją ugotować na świeżych burakach z odrobiną zakwasu (przygotowanego kilka dni wcześniej). Gotowy wywar powinien być słodko-kwaśny, klarowny i mieć intensywnie czerwony kolor. Podpowiadamy, jak go przyrządzić!

Barszcz czerwony

Składniki:

Czas przygotowania

90 minut

Liczba osób

5-6

Grzyby dokładnie płuczemy, wrzucamy do rondelka, zalewamy 2 szklankami zimnej wody i odstawiamy (najlepiej na całą noc). Kolejnego dnia gotujemy je, aż staną się miękkie. Włoszczyznę obieramy i kroimy na połowę, a jabłko na mniejsze kawałki. Wszystko wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy. Buraki dokładnie myjemy i obieramy ze skórki, a później dodajemy do gotującego się bulionu warzywnego. Do wywaru dorzucamy pieprz, liście laurowe i ziele angielskie oraz starty czosnek. W momencie, gdy bulion doprowadzimy do wrzenia, zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem przez około 40-60 minut (aż buraki staną się miękkie). Po tym czasie zdejmujemy nasz barszcz z ognia. Warto zostawić w nim buraki na kilka godzin, dzięki temu nabierze on bardziej intensywnego koloru. Następnie wyjmujemy buraki z barszczu i wlewamy do niego wywar z grzybów, dodajemy szklankę zakwasu, łyżeczkę cukru i doprawiamy do smaku solą oraz pieprzem. Tak przygotowany barszcz czerwony ponownie podgrzewamy pamiętając, by nie gotować go zbyt długo – inaczej może stracić swój piękny kolor. Kilka ugotowanych wcześniej grzybów kroimy w paseczki i dodajemy do zupy. Pozostałą część wykorzystamy do przygotowania uszek.

Ciasto na uszka

Składniki:

Czas przygotowania

60 minut

Liczba osób

4

Farsz na uszka

Składniki:

Czas przygotowania

60 minut

Liczba osób

4

Grzyby zalewamy wodą i odstawiamy, aby namokły. Później gotujemy je do miękkości, studzimy i drobno kroimy. Cebulę siekamy i smażymy na odrobinie oliwy, dodajemy grzyby, solimy i pieprzymy. Farsz mieszamy do czasu, aż będzie spójny i lepki, a później odstawiamy do wystygnięcia. Aby zagnieść ciasto na uszka, łączymy mąkę i jajko oraz dolewamy ciepłą wodę (według potrzeb). Gdy będzie sprężyste, należy je cienko rozwałkować i pokroić w kwadraty o boku 4 lub 3 cm. Na każdym z nich kładziemy odrobinę nadzienia, składamy na pół tworząc trójkąt i zlepiamy brzegi. Tak przygotowane uszka gotujemy w osolonej wodzie na średnim ogniu przez około 2-3 minuty od momentu wypłynięcia uszek na powierzchnię. Ugotowane odcedzamy i dodajemy do barszczu.

Jeśli chcesz przygotować uszka kilka dni wcześniej, to jest taka możliwość! Surowe pierożki możemy zamrozić od razu po przygotowaniu. Układamy je w zamrażalniku, najlepiej na papierze do pieczenia. Możemy je układać warstwowo – przekładając każdy poziom papierem, by się nie posklejały. Później gotujemy je w dokładnie taki sam sposób, jak świeże.

Smacznego!