Jako że jesteśmy redakcją znajdującą się na Śląsku to wstyd nie pochwalić się naszym przepysznym daniem, jakim jest rolada wołowa z kluskami śląskimi i modrą kapustą. Na pewno o niej słyszeliście, prawdopodobnie jedliście, ale czy robiliście kiedyś sami w domu?

Historia tego dania

Rolada wołowa znana była już w okresie międzywojennym. Na początku była ona podawana głównie z okazji większych uroczystości, przede wszystkim na weselach. W tamtych czasach mięso wołowe było trudniej dostępne od pozostałych gatunków mięs oraz bardziej cenione. Z biegiem czasu rolada wołowa zaczęła pojawiać się także na obiedzie podczas chrzcin, komunii i obiadów świątecznych. Powodem tego była poprawa warunków życia mieszkańców zarówno wsi, jak i miasta. Po II wojnie światowej rolada wołowa była często podawana na niedzielny obiad. W bardzo wielu domach zwyczaj ten jest kultywowany do dziś.

Rolada wołowa idealnie pasuje do klusek śląskich, które są i były bardzo popularną potrawą na Śląsku, świadczą o tym m.in. liczne jej poświadczenia w materiałach archiwalnych Instytutu Śląskiego w Opolu. Na terenie Śląska niektórzy nazywają kluski śląskie – kluskami biołymi, guminowymi, gumiklyzami lub kartofelmelklezami.

Modro kapusta (tak określa się na Górnym Śląsku kapustę czerwoną – od gwarowego wyrazu modra – niebieska, wpadająca nawet w kolor fioletowo-czerwony) podawana jest najczęściej do rolad wołowych i klusek śląskich. Modrą kapustę można przyrządzić na różne sposoby. Dziś trudno sobie wyobrazić śląski niedzielny obiad bez sałatki z czerwonej kapusty, czyli z modrej kapusty.

Przepis na roladę wołową

Składniki:

Czas przygotowania

120-180 minut

Liczba osób

4

Przygotowanie: 

Rolady:

Udziec wołowy należ pokroić na plastry grubości około 0,5 cm i rozklepać delikatnie tłuczkiem do mięsa. Następnie przygotować farsz: boczek, ogórki i kiełbasę połączyć w miseczce. Cebulę zeszklić na małej ilości oleju, dodać majeranek, przełożyć do miski z farszem i wymieszać wszystko z musztardą. Farsz nakładać na środek rozbitego płatu mięsa, obsypać przyprawą do potraw, zawijać w formę rolady. Tak przygotowane roladki oprószyć mąką i ułożyć ciasno w garnku na gorącym tłuszczu miejscem łączenia do dołu, obsmażyć. Zalać wywarem warzywnym tak, aby ¾ mięsa było przykryte. Dusić w garnku na wolnym ogniu około 2-3 h, co jakiś czas ewentualnie uzupełniać wyparowujący wywar.

Przepis na kluski śląskie

Składniki:

Czas przygotowania

30 minut

Liczba osób

4

Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie. Po odcedzeniu przeciskamy przez praskę. Następnie do ziemniaków dodajemy jajko. Energicznie ugniatamy. Ciasto dzielimy na cztery równe części. Jedną wyciągamy i wsypujemy w to miejsce mąkę ziemniaczaną. Całość dokładnie mieszamy. Z ciasta formować kluski. Do wrzącej wody z dodatkiem soli, dodajemy olej i wrzucamy kluski. Gotujemy tak długo, aż wypłyną na powierzchnię.

Przepis na kapuste

Składniki:

Czas przygotowania

25 minut

Liczba osób

4

Kapustę szatkujemy i gotujemy z liściem laurowym, zielem angielskim i solą. Boczek kroimy w kostkę i wytapiamy na skwarki. Cebule obieramy i również siekamy w drobną kostkę. Po ugotowaniu odcedzamy kapustę, dodajemy surową cebulę, skwarki z tłuszczem, ocet, cukier, sól, pieprz i dusimy wszystko razem na małym ogniu przez około 5 minut. 

Mamy nadzieję, że spróbujecie naszego przepisu! A po więcej śląskich potraw zapraszamy na naszego ebooka.