Dziś skupimy się na diecie bezglutenowej – smakowitej alternatywie dla tych, którzy z różnych powodów zdecydowali się zrezygnować z pszenicy.
Czym charakteryzuje się dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa to rodzaj diety eliminacyjnej, która zakłada eliminację wszystkich produktów zawierających gluten – kompleksu białek obecnego w pszenicy, żywcu, jęczmieniu i ich pochodnych. Konieczność unikania glutenu wynika głównie z obecności celiakii, choroby trzewnej.
Czym dokładnie jest gluten i w jakich produktach go znajdziemy?
Gluten to rodzaj białka występującego naturalnie w pszenicy, życie i jęczmieniu. Jego obecność wpływa na charakterystyczny smak wielu produktów spożywczych, dlatego często jest dodawany mechanicznie. Gluten znajdziemy w wielu codziennych produktach, takich jak:
- Pieczywo
- Makarony
- Wypieki cukiernicze
- Niektóre kasze
- Kawie zbożowej
- Płatkach śniadaniowych
- Chipsach
Dodatkowo, producenci chętnie dodają gluten do wyrobów mięsnych, jogurtów, parówek i gotowych potraw. Warto również zwracać uwagę na skład warzyw w puszkach, majonezy, musztardy oraz niektóre rodzaje czekolady. Świadomość obecności glutenu w różnych produktach może być kluczowa dla osób, które decydują się na dietę bezglutenową.
Co jeść na diecie bezglutenowej?
- mąki bezglutenowe (wytwarzane ze zbóż bezglutenowych),
- wszystkie owoce i warzywa,
- ,
- nieprzetworzone ryby, mięso, bezglutenowe wędliny i przetwory,
- mleko i produkty mleczne (wykluczyć w momencie nasilenia objawów celiakii),
- tłuszcze roślinne i orzechy,
- desery – budynie, galaretki, kisiele zagęszczane mąką ziemniaczaną,
- zioła i łagodne przyprawy,
- napoje, soki, kawa, herbata.
Przepis na Strogonow wieprzowy
Mięso umyj i pokrój w paski. Oprósz pieprzem, solą i ostrą papryką. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Czosnek pokrój w plasterki. Z papryk usuń gniazda nasienne i pokrój je również w kostkę. Pieczarki oczyść i pokrój w plasterki. W garnku z grubym dnem podgrzej olej. Usmaż na nim mięso przez około 4 minuty. Następnie dodaj cebulę z czosnkiem i smaż razem kilka minut. Dodaj papryki i pieczarki. Smaż razem około 5 minut. Zalej całość bulionem. Dodaj koncentrat pomidorowy, łyżeczkę słodkiej papryki, pół łyżeczki ostrej papryki i soli i dużą szczyptę świeżo mielonego pieprzu. Dokładnie wymieszaj, przykryj pokrywką i gotuj całość około 30 minut. W razie potrzeby dopraw do smaku.
Przejście na dietę bezglutenową to decyzja, która powinna być przemyślana i podejmowana w konkretnych przypadkach. Nieuzasadnione eliminowanie glutenu niesie ze sobą ryzyko powstawania niedoborów, dlatego ważne jest, aby taka zmiana była podyktowana konkretną potrzebą.