Kapusta to bardzo popularne warzywo, które zdecydowanie najlepiej smakuje na wiosnę. To właśnie wtedy do sprzedaży trafia bowiem jej młoda odmiana. Młoda kapusta posiada bardziej wyrazisty smak, jest zdrowa i posiada szeroki zakres zastosowań – na jej bazie przygotujemy bowiem całe mnóstwo przepysznych dań, które zachwycą wszystkich domowników swoim smakiem i aromatem. Sekret unikalnego smaku młodej kapusty tkwi w jej właściwym przyrządzeniu. Pomogą w tym przepisy na dania z młodej kapusty, które prezentujemy w tym artykule.
Dlaczego warto sięgać po młodą kapustę?
Już w czasach starożytnych znano i doceniano unikalne właściwości kapusty. Warzywo to było powszechnie uprawiane w basenie Morza Śródziemnego i bardzo chętnie spożywane właściwie przez cały rok. W Polsce zdecydowanie najpopularniejsza jest kapusta kiszona, po którą sięgamy zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy mamy bardzo ograniczony dostęp do świeżych warzyw. Kapusta kiszona jest doskonałym dodatkiem do obiadów, bigosu oraz tradycyjnych polskich zup, dzięki którym można rozgrzać się w chłodne, zimowe dni.
Nadejście wiosny nie oznacza jednak końca korzyści, jakie zapewnia regularne spożywanie kapusty. Przełom marca i kwietnia to bowiem doskonały moment, aby „przestawić się” na sezonowe warzywa, które stopniowo zaczynają pojawiać się w sklepach i na lokalnych straganach.
Na szczególną uwagę spośród nich zasługuje nic innego, jak młoda kapusta – jedna z najważniejszych i najbardziej wartościowych nowalijek, jakie na wiosnę możemy zaprosić do swojej kuchni. Młoda kapusta to prawdziwa skarbnica witamin i minerałów. Warto po nią sięgnąć jednak nie tylko ze względu na doskonałe walory zdrowotne, ale przede wszystkim z uwagi na jej znakomity smak oraz spektrum możliwości kulinarnych, jakie oferuje. Sprawdźmy, jakie smakowite dania z młodej kapusty możemy wyczarować we własnej kuchni!
Dania z młodej kapusty – co dobrego możemy przygotować na bazie tego warzywa?
Z młodej kapusty możemy przyrządzić wiele smacznych i różnorodnych domowych potraw. Możemy przygotować ją w najprostszej wersji duszonej, dodając masło, świeży koperek i młodą marchewkę. Świetnym pomysłem na danie z młodej kapusty będzie także jedna z najpopularniejszych polskich zup – kapuśniak.
Młoda kapusta doskonale sprawdzi się także bez dodatkowej obróbki termicznej jako surówka serwowana do obiadu z dodatkiem innych wiosennych warzyw. Tradycyjnym jej zastosowaniem są także gołąbki, które zdecydowanie najlepiej smakują wiosną i latem pod warunkiem, że do ich przygotowania wykorzystamy właśnie młodą kapustę. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby na bazie młodej kapusty ugotować tradycyjny bigos, po który szczególnie chętnie sięgniemy w chłodniejsze dni.
Kluczem dla zapewnienia daniom z młodej kapusty znakomitego smaku i aromatu są odpowiednio dobrane przyprawy. Młoda kapusta świetnie komponuje się zwłaszcza z jedną z nich – kminkiem. Jego dodatek nadaje kapuście delikatnie korzennej nuty oraz świetnie podkreśla głębię jej smaku sprawiając, że każde, nawet najprostsze danie z młodej kapusty staje się wyjątkowe. Można wykorzystać także gotowe mieszanki przypraw do dań na bazie kapusty.
Gołąbki z młodej kapusty z ryżem i mięsem mielonym
Pierwsze danie z młodej kapusty, jakiego nie może zabraknąć na polskim stole w okresie wiosennym, to oczywiście tradycyjne gołąbki. W tym przepisie wykorzystamy młodą kapustę, która nada potrawie jeszcze bardziej wyjątkowego smaku. Do przygotowania gołąbków z młodej kapusty potrzebujemy: 1 główki młodej kapusty i 1 kostki rosołowej. Na farsz: 5 woreczków białego ryżu, 600 g mięsa mielonego, 2 cebule, 3 ząbki czosnku, pieprzu i soli do smaku.
W pierwszej kolejności gotujemy wodę w dużym garnku. Parzymy w niej kapustę przez ok. 2-3 min. i stopniowo zdejmujemy wierzchnie liście, starając się ich nie uszkodzić. Przygotowujemy farsz na gołąbki – kroimy cebulę i podsmażamy ją na oleju, dodajemy cebulę, ryż, czosnek i przyprawy. Całość dokładnie mieszamy z ugotowanym ryżem i surowym mięsem. Dzielimy mięso na porcje i delikatnie zawijamy je w liście młodej kapusty. Układamy gołąbki w naczyniu żaroodpornym i przykrywamy liśćmi młodej kapusty. Przygotowujemy bulion z kostki rosołowej, zalewamy nim gołąbki. Zamykamy naczynie i wstawiamy do piekarnika – zapiekamy przez ok. godzinę w temperaturze 170 stopni.
Kotleciki z młodej kapusty
Młoda kapusta świetnie nadaje się do przygotowania kotlecików wegetariańskich. To świetna propozycja na lunch, obiad, a także kolację. Kotleciki są lekkie, smaczne i pożywne, przez co warto sięgać po nie regularnie. Do ich wykonania potrzebne nam będą: 2-3 cebule dymki, pół pęczka koperku, 2 jajka, 3 łyżki mąki pszennej, 3 łyżki bułki tartej, pół łyżeczki soli morskiej jodowanej, pół łyżeczki pieprzu, olej i oczywiście młoda kapusta (1 główka).
W pierwszej kolejności siekamy kapustę na kawałki, przekładamy do garnka, zalewamy wodą i lekko solimy. Gotujemy aż zmięknie, odlewamy wodę i studzimy. Kiedy wystygnie, ścieramy ją na najgrubszym sitku. Cebulę kroimy w kostkę i smażymy na patelni. Do kapusty dodajemy posiekany koperek, cebulę, jajka, bułkę tartą i mąkę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Masę formujemy w małe okrągłe kotleciki i obtaczamy je w bułce tartej. Smażymy na złoty kolor.
Bigos z młodej kapusty z powidłami i cytryną
Tradycyjne dania z młodej kapusty to m.in. bigos. Przepis, który proponujemy poniżej jest nowoczesną wariacją na temat bigosu, którą zdecydowanie warto wypróbować. Dodatek powideł śliwkowych i soku z cytryny nadaje potrawie wyjątkowego smaku oraz sprawia, że nawet tak dobrze znane danie, jak bigos, możemy przygotować w zupełnie nowy, ciekawy sposób. Potrzebujemy następujących składników: 1,5 główki młodej kapusty, 2 łyżek powideł śliwkowych, 2 łyżek soku z cytryny, 2 kostek rosołowych, 2 pętek kiełbasy, 1 pęczka koperku, 1 marchwi, ziela angielskiego, liści laurowych, pieprzu i soli do smaku.
Młodą kapustę szatkujemy i umieszczamy w dużym garnku. Obieramy marchew i ścieramy ją na tarce o grubych oczkach, dodajemy do kapusty. Całość zalewamy wodą (ok. 2 szklanek) i gotujemy na średnim ogniu. Kiedy warzywa zmiękną, odlewamy wodę i wlewamy w jej miejsce czystą. Kiełbasę kroimy i smażymy na oleju na złoty kolor. Dodajemy do kapusty. Rozpuszczamy kostki rosołowe i dodajemy do kapusty. Do garnka dorzucamy także powidła i pozostałe składniki. Doprawiamy do smaku i gotujemy na wolnym ogniu. Na sam koniec dodajemy koperek, mieszamy i odstawiamy do przestygnięcia.
Jak widać, młoda kapusta jest bardzo wdzięcznym warzywem, po które warto sięgnąć, kiedy tylko pojawi się w sprzedaży. Na jej bazie przygotujemy bowiem wiele smacznych i pożywnych potraw, które staną się świetnym urozmaiceniem codziennej diety. Możemy także przetestować zupełnie nowe pomysły na dania z młodej kapusty, przy okazji odkrywając nowe, nieznane do tej pory smaki i zastosowania tej nowalijki.