Nareszcie przyszedł czas i (przede wszystkim) pogoda, aby rozpocząć grillowanie. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was zbiór przydatnej wiedzy na temat zdrowego grillowania. Na co należy zwrócić uwagę?

Produkty, które działają w wysokiej temperaturze wytwarzają szkodliwe związki chemiczne. Aby  zminimalizować ilość toksyn w jedzeniu z grilla, należy m.in.: grillować na aluminiowych tackach, marynować mięso i ryby, unikać chemicznych podpałek i trzymania rusztu bezpośrednio nad ogniem. Żywność należy umieszczać na grillu po ok. 30–40 minutach od rozpalenia. Należy używać przypraw o wysokim potencjale antyoksydacyjnym, takich jak czosnek, rozmaryn, bazylia, mięta, szałwia, cząber, majeranek lub oregano.

Zasady zdrowego grillowania

Czysty grill, ruszt, na którym pieczone są produkty jest bardzo ważnym i istotnym elementem zdrowego grillowania. Wszelkie, pozostające na ruszcie po poprzednim grillowaniu resztki pokarmowe, mogą zacząć spalać się ponownie, na skutek czego wydzielane zostaną substancje toksyczne dla organizmu. Produkty należy układać i przyrządzać na tackach aluminiowych lub owijać je folią aluminiową, a nie układać bezpośrednio na ruszcie. Dzięki temu tłuszcz, np. z mięsa, nie będzie spływał do ognia. Tłuszcz kapiący bezpośrednio na ogień jest przyczyną wydzielania toksycznych substancji chemicznych o działaniu rakotwórczym.

Nie powinno dodawać się wszelkiego rodzaju rozpałek i podpałek w momencie kiedy smaży się już potrawy na grillu, gdyż ich opary mogą przenikać do żywności. Preparatów tych należy używać tylko i wyłącznie podczas rozpalania grilla. Skoro już o tym mowa, istotny jest również materiał wykorzystywany do rozpalania grilla. Najlepszym rozwiązaniem będzie, specjalnie przygotowany i przeznaczony na grilla, węgiel drzewny.

Najbardziej popularny grill opalany węglem drzewnym niestety jest najmniej bezpieczną opcją. Powód ten został wyżej omówiony – chodzi o tłuszcz, który ścieka z grillowanych potraw na rozżarzone węgle, przez co powstaje mnóstwo substancji o działaniu kancerogennym. Lepszym rozwiązaniem będzie grill elektryczny bądź gazowy.

Dodatki i zdrowsze potrawy

Przygotowując potrawy na grillu należy zadbać o to, aby składniki były delikatnie zarumienione, a nie zwęglone i wysuszone na wiór. Najlepiej byłoby ograniczyć kaloryczność potraw, wybierając chude gatunki mięs jak np. pierś z kurczaka, udko, chude partie wieprzowiny lub wołowiny. Rzecz jasna kiełbaski też mogą pojawić się na ruszcie, ale kiedy je kupujemy, należy zwracać uwagę na ich skład. Im prostszy skład i im większy udział mięsa dobrej jakości, tym lepiej. Tym samym lepiej unikać mięsa w gotowej marynacie. Zazwyczaj jest w niej mnóstwo soli, cukru i octu, tymczasem w domowych warunkach marynatę można przygotować samemu z wykorzystaniem naturalnych przypraw i ziół.

Do potraw z grilla warto przygotować różnego rodzaju lekkie sałatki. Warzywa w połączeniu z oliwą i przyprawami wykazują wysoki potencjał antyoksydacyjny. Sałatki neutralizują wolne rodniki pochodzące z grillowanych potraw. Dodatkowo lepiej wybrać domowe ziołowe sosy zamiast gotowych sosów z dużą ilością tłuszczu. Kupując musztardę i ketchup, wybrać takie z mniejszą ilością cukru. Możecie również przygotować ryby lub owoce morza z grilla, które zawierają także astaksantynę – silny antyutleniacz.

Warto też rozważyć wegańskie i wegetariańskie alternatywy, np. wegańskie kiełbaski z dobrym składem, marynowane tofu albo grzyby. Im większa różnorodność roślinnych dodatków do mięsa, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Wam w zdrowym grillowaniu. Miłej zabawy!