Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok
Wino, jak doskonale wiemy, nadaje potrawom smak i sprzyja rozkoszom podniebienia podczas posiłku. Dodatkowo, gdy towarzyszy jeszcze uroczystości, podnosi jej prestiż i sprzyja dobrej atmosferze. Ale nie są to jedyne zalety alkoholu, którym patronuje Dionizos. Jeśli planujesz uroczystą kolację, warto pomyśleć o pysznych daniach, których jednym ze składników również stanie się wino.
Wino występuje nie tylko w przepisach kuchni śródziemnomorskiej. W Polskiej tradycji kulinarnej wino często dodaje się np. do bigosu. Ale trunek ten odegrał znacznie poważniejszą rolę, czego dowodem niech będzie cytat z „Opisu obyczajów" żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku księdza Jędrzeja Kitowicza: „gdy kucharz wołał wina do ozora, prawdę mówił, że go potrzebował, ale do swego, a nie wołowego".
Z kolei Maria Lemanis i Henryk Vitary autorzy książki „W staropolskiej kuchni" podają przepisy na polewkę winną należącą do wykwintniejszych zup śniadaniowych, szczególnie lubianych przez panie… Można także w tej książce znaleźć przepis na zupę winną z żółtkami. Dowiadujemy się z niej, że wino bywało składnikiem marynat, w których kruszała dziczyzna, dodatkiem do wigilijnego barszczu przyrządzanego na kwasie buraczanym oraz do zrazów z kaszą.
Chociaż na co dzień nie kupujemy wina na dodatki do potraw, to od czasu do czasu warto skorzystać ze starych przepisów, dzięki którym na naszych stołach zagości pieczeń marynowana w winie albo gęś lub indyk w aromatycznej zalewie winnej.
Przepisy znajdziecie Państwo w naszej "Książce kucharskiej". Życzymy smacznego.