Dobry, ostry nóż to nie tylko podstawa udanego dania, ale i dbałość o bezpieczeństwo. Paradoksalnie to właśnie nienaostrzony nóż może zrobić kucharzowi największą krzywdę.
Każdy kto chce dobrze gotować, musi zaopatrzyć się w najlepszej jakości noże. Niezwykle bogata pod tym względem jest Japonia. Wiele z japońskich noży to najwyższa jakość na rynku, ale kupując je warto mieć świadomość do czego służy każdy z nich.
Nóż Sashimi
Klasyka japońskiej kuchni. Chromowany nóż Sashimi posłuży przede wszystkim miłośnikom sushi. Jest to niezbędnik w przypadku kuchni spod znaku kwitnącej wiśni. Jego ostrze ma 24 cm, a używa się go przede wszystkim do krojenia w plasterki, dzieleniu sushi oraz precyzyjnym porcjowaniu.
Nóż Santoku
Jeden z podstawowych noży kuchni japońskiej. Jest to swoiste połączenie tasaka i noża kucharza. Nadaje się on znakomicie do wszelkich potraw składających się z warzyw. W swojej wersji HM posiada „nieprzywieralne” ostrza. Są to specjalnie żłobione drobne wgłębienia na ostrzu noża, które sprawiają, że krojone warzywa nie przywierają do niego, co wymiernie ułatwia krojenie. Z kolei wersja Santoku Hakata jest rozwinięciem podstawowej opcji, która nadaje się do siekania mięsa.
Nóż Katano
Mniej znany i popularny japoński nóż chromowany. Jego cechą charakterystyczną jest zaostrzony czubek ostrza, które mierzy 18,5 cm. Jest to nóż używany do krojenia mięs oraz serów. Jego unikalna konstrukcja ułatwia drobne siekanie mięsa i ryb.
Nóż do filetowania
Specjalny nóż o elastycznej konstrukcji, która ułatwia porcjowanie ryby. Jest to nóż niezbędny do gotowania sushi – tradycyjnej potrawy kuchni japońskiej. Filetowanie ryb to ciężka, ale i pasjonująca praca. Jego istotą jest odpowiednio cienki i długi nóż oraz jedno, perfekcyjne cięcie bez zawahania.
Noże do zadań specjalnych
Szereg noży funkcjonalnych, które powstały, by jeszcze dokładniej i łatwiej pracować nad konkretną potrawą. Przykładem mogą być przyrządy do plastrowania, do serów, do foie gras, do steków, owoców lub łososia i wędlin. Szczególne miejsce zajmuje japoński nóż do wykrawania, a także nóż do wykrawania ostryg, którego sześciocentymetrowe ostrze doskonale przebija się przez szczelinę małża.
Japońska sztuka gotowania ma swoje tajemnice i zagadki. Nie można dobrze gotować nie mając odpowiedniego przygotowania. Połączenie wiedzy ze sprzętem sprawia, że można prawdziwie zagłębić się w kuchni dalekiego wschodu i wydobyć z potraw ich prawdziwy smak. Warto więc znać rodzaje japońskich noży chromowanych, aby w odpowiedni sposób przygotować się do kulinarnej uczty.