Mrożone produkty spożywcze cieszą się olbrzymią popularnością. Ich zaletą jest nie tylko to, że są trwałe i można je przechowywać o wiele dłużej.

Ważne jest również to, że po zamrożeniu praktycznie wcale nie tracą one swoich wartości odżywczych, są zatem równie zdrowe, jak w chwili zamrożenia. Jak to jest możliwe? Jakie metody i techniki zamrażania żywności zapewniają jej wielomiesięczną trwałość?

Urządzenia do szybkiego zamrażania

Maszyny do przetwórstwa żywności – zwłaszcza te, stosowane do jej zamrażania, całkowicie zmieniły współczesny przemysł spożywczy. Chłodzenie i zamrażanie produktów żywnościowych rozwiązało bowiem jeden z największych problemów branży, którym było zapewnienie żywności większej trwałości, zarówno na czas jej transportu i magazynowania, jak i wydłużenia okresu ich zdatności do spożycia.

Współczesne metody i techniki zamrażania żywności pozwalają utrwalać szeroki zakres produktów spożywczych, począwszy od warzyw i owoców, poprzez mięsa i ryby, skończywszy na tych bardziej złożonych, takich jak pizze czy inne gotowe posiłki. Do jednych z najpopularniejszych urządzeń do zamrażania żywności należą tunele zamrażalnicze – fluidyzacyjne (IQF), które pozwalają na uzyskanie sypkiego produktu mrożonego, który łatwo porcjować i pakować. Przy czym tego typu tunele to urządzenia do szybkiego zamrażania, które mogą zamrozić nawet do 12000 kg produktu na godzinę.

Chłodzenie i zamrażanie produktów żywnościowych – jak przebiega?

Maszyny do przetwórstwa spożywczego, które służą do chłodzenia i zamrażania produktów żywnościowych, dzieli się na kilka typów. Podstawowy podział zależy od metody używanej do zamrażania. Oprócz tego bywają różne techniki mrożenia, które z kolei wiążą się z rodzajem konstrukcji maszyny do zamrażania żywności – mogą to być np. tunele zamrażalnicze jednotaśmowe, tunele rynnowe lub tunele spiralne.

Natomiast pod względem metod zamrażanie produktów żywnościowych może odbywać się poprzez:

  • zamrażanie w cieczach wrzących
  • zamrażanie immersyjne (w niewrzących cieczach)
  • kontaktowe
  • powietrzne (w tym fluidyzacyjne)

Do jednych z najbardziej skutecznych i wydajnych sposobów mrożenia należy fluidyzacja, czyli powietrzne chłodzenie i zamrażanie produktów żywnościowych, przy wykorzystaniu czynników chłodzących takich jak CO2, amoniak lub freon. Gotowy, zamrożony produkt jest oddzielny i sypki, wystarczy go zapakować.

Proces zamrażania fluidyzacyjnego odbywa się w tunelach zamrażalniczych, gdzie transportowana na perforowanych taśmach żywność jest zamrażana zimnym powietrzem rozprowadzanym przez wentylatory. Strumień chłodzącego nawiewu biegnącego od dołu do góry sprawia, że w tunelu tworzy się tak zwane łoże fluidalne, w którym unoszące się do góry cząstki zachowują się jak płyn. Tego typu maszyny do przetwórstwa żywności pozwalają na zamrażanie różnego rodzaju produktów – począwszy od mięs i ryb, poprzez warzywa i owoce, na grzybach i ziołach skończywszy.