Szkło dla gastronomii to wyposażenie, którego zwyczajnie nie może zabraknąć w żadnej restauracji, bistro, kawiarni czy innym lokalu, serwującym przepyszne, aromatyczne dania. Jakie elementy można zaliczyć do takich wyrobów? I gdzie kupować szklane naczynia gastronomiczne, aby zachwyciły gości jakością i wykonaniem?

Rodzaje szkła dla gastronomii – na co zwrócić uwagę?

Dobór szkła dla gastronomii jest w ogromnej mierze uzależniony od charakteru lokalu, który prowadzisz. Zupełnie innego wyposażenia będzie potrzebować klasyczny pub, a innego – restauracja specjalizująca się w podawaniu wyrafinowanych potraw. W tym pierwszym szkło to w głównej mierze szklanki czy kufle – restauracja będzie potrzebowała raczej kieliszków, szklanych półmisków i podobnych naczyń. Jakie zatem rodzaje szkła dla gastronomii znaleźć można w ofertach producentów?

Do najczęściej wskazywanego typu szkła gastronomicznego należą z pewnością kieliszki. Modeli jest przy tym tak wiele, że ciężko byłoby wymienić wszystkie dostępne warianty. Można zatem w dość ogólny sposób przyjąć podział na kieliszki do wina, które będą wyglądały inaczej w przypadku białego i czerwonego wina, a także kieliszki do takich alkoholi, jak szampan.

Wśród kieliszków znajdziesz także te, które służą do podawania wysokoprocentowych alkoholi, na przykład wódki, likierów czy też do mieszanych drinków. Decydując się na zakup kieliszków, warto sprawdzić, ile sztuk znajduje się w wybranym komplecie, a także czy ich kształt odpowiada zasadom podawania alkoholu przyjętym w gastronomii.

Szklanki i pokale do piwa

Czy to w pubie, czy w restauracji szkłem gastronomicznym określa się ponadto wszelkiego typu szklanki. Służą one nie tylko do podawania wody czy soków, ale też niektórych alkoholi, w tym whisky czy piwa. Tutaj, podobnie jak w przypadku kieliszków, można niemal bez końca wymieniać wielkości, pojemności czy kształty. Same pokale do piwa mogą mieć kilka różnych wariantów.

Jeśli dopiero wybierasz wyposażenie do swojego nowego lokalu, postaw na kilka różnych kształtów i wysokości szklanek. Polecamy szczególnie, by wśród szkła nie zabrakło wysokich modeli, mogących w „awaryjnych” sytuacjach posłużyć do podania piwa.

Gdzie kupować szkło gastronomiczne?

Wbrew pozorom – nie jest to proste pytanie. Wielu przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej wybiera tradycyjną formę i korzysta z oferty supermarketów lub hurtowni, w których jest „widło i powidło”. Nie jest to oczywiście zła opcja, ale stanowczo warto sprawdzić także katalogi firm działających w Internecie, które specjalizują się w tego typu asortymencie. Doskonałej jakości szkło gastronomiczne wyróżnia się bowiem trwałością, uniwersalnym designem i wyższą odpornością na wszelkie urazy mechaniczne, wynikające z np. częstszego mycia.

Zakup szkła gastronomicznego przez Internet ma sporo zalet. Pierwszą z nich jest cena produktów – zazwyczaj dużo niższa, niż w tradycyjnym kanale sprzedaży. Ma to związek z faktem, że prowadząc działalność w sieci firmy, nie muszą utrzymywać sklepów stacjonarnych. Niższe koszty przekładają się wówczas na obniżenie cen szkła!

Nie musisz też obawiać się o transport szkła dla gastronomii zakupionego w sieci. Sklepy internetowe bardzo dbają o to, by pakować swoje akcesoria w odpowiednie kartony i zabezpieczenia, dzięki którym naczynia dotrą do Ciebie w nienaruszonym stanie. Plusem takich zakupów jest także wygoda – zamówienia możesz składać o dowolnej porze dnia i nocy, nie martwisz się koniecznością dowiezienia zakupów do lokalu i skupiasz się tylko na prowadzeniu biznesu!