Hej łasuchy!

Jeśli zdarzyło się Wam kiedykolwiek potrzebować łatwego przepisu na wypiek – oto on! Prezentuję świetną tarte na kruchym spodzie z masą z białej czekolady i mascarpone oraz owocami sezonowymi. Przepis ma to do siebie, że zawsze się udaje, dlatego serdecznie zachęcam do wypróbowania! 

tarta z owocami - składniki

Składniki:

Czas przygotowania

60 minut

Liczba osób

4-8

W pierwszej kolejności musimy się zająć ciastem, ponieważ powinno ono odleżeć co najmniej 30 minut w lodówce. Wszystkie składniki wrzucamy do dużej miski (mąkę, masło, cukier, jajko, sól) , przy czym zalecam, aby masło pokroić w drobną kostkę. Szybko je ugniatamy, formujemy kulkę, owijamy w folię spożywczą i odkładamy do lodówki. Możemy już zacząć nagrzewać piekarnik do 180 stopni. 

 

ciasto na tartę

Po pół godziny wyjmujemy je z lodówki i zabieramy się do wałkowania. Należy zrobić to jak najszybciej, aby nie zdążyło się ogrzać.  

ciasto kruche na nartę

Przekładamy rozwałkowane ciasto do formy na tarte (ja używam tych silikonowych i jestem bardzo zadowolona). Nakłuwamy spód widelcem w wielu miejscach. Dobrze jest też obciążyć spód grochem czy kaszą. W tym celu przycinamy kawałek papieru do pieczenia i wysypujemy to, co akurat mamy pod ręka. Równomiernie rozprowadzamy nasz „obciążnik” po papierze, aby cały spód był przykryty. Wstawiamy ciasto do nagrzanego piekarnika.  

ciasto na tartę

Po 15 minutach pieczenia usuwamy papier z obciążeniem i dopiekamy jeszcze 10 minut. 

ciasto na tartę

Aby móc wyłożyć na spód masę musi być wystudzona. Gdy jest lekko ciepły możemy zabrać się za przygotowywanie masy. Na małym gazie roztapiamy w rondelku 2 tabliczki czekolady. Trzeba je mieszać i kontrolować, czy nie przywierają do denka. 

rozpuszczanie czekolady

Gdy czekolada będzie już lekko stopiona, dorzucamy serek mascarpone. 

czekolada z mascarpone

Bez przerwy mieszamy masę – trzepaczką lub zwykła łyżką – aż do momentu uzyskania płynnej, jednolitej masy. 

biała czekolada z mascarpone

Następnie przelewamy masę na spód i przygotowujemy owoce ? 

dekorowanie tarty

Użyłam malin i borówek, ale tak naprawdę można wybrać dowolne owoce. Dobrze komponują się również truskawki z bananami.

tarta z owocami

I to wszystko! ? Mam nadzieję, że pokusicie się o wypróbowanie tego przepisu, bo warto!