Wakacje to specyficzny okres jeśli chodzi o przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Z jednej strony chcemy jeść zdrowo by w „sezonie bikini” zachować szczupłą sylwetkę. Jednak z drugiej strony wakacyjne wyjazdy nie ułatwiają tego zadania. Sprawdźmy co należy zrobić by zdrowe nawyki żywieniowe towarzyszyły nam również w okresie wakacyjnym.

CO ZROBIĆ BY JEŚĆ ZDROWO PODCZAS WAKACJI?

Nie ma na to odgórnie przyjętego sposobu dlatego każdy z nas powinien znaleźć ten, który będzie najlepiej pasował do jego sytuacji. Poniżej kilka wskazówek na temat tego co zrobić by jeść zdrowo podczas wakacji.

1. Wybiegaj myślami w przyszłość

Dobrze jeśli zdrowe nawyki żywieniowe będą obecne w naszym życiu jeszcze przed wakacjami. Jeśli natomiast zaczniemy wprowadzać je tuż przed wakacjami i nie będą one jeszcze naszą codzienną rutyną to ciężej będzie oprzeć się wakacyjnym pokusom.

2. Zabieraj ze sobą zdrowe posiłki

Podczas wakacyjnych podróży nie zawsze trafimy na miejsca gdzie bez problemu można kupić fit posiłki. Bardzo często jedynym lokalem gastronomicznym jest budka z lodami i goframi, czy bar serwujący zapiekanki, frytki, kebaby itp. Dlatego dobrze jest przygotować się wcześniej na taką ewentualność. W jaki sposób? Wystarczy po prostu zabrać zdrowe posiłki ze sobą. Mogą być to kanapki z pełnoziarnistego pieczywa, sałatki, czy owoce lub warzywa. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej i boimy się o świeżość naszych posiłków powinniśmy pomyśleć o zakupie lodówki turystycznej.

3. Rozważ zamówienie fit cateringu

Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie fit posiłków a często wyjeżdżamy być może dobrym rozwiązaniem okaże się zamówienie diety pudełkowej? Dzięki temu otrzymamy zestaw gotowych posiłków na cały dzień. Każdy z nich jest zapakowany w odpowiedni pojemnik dzięki czemu spokojnie możemy zabrać posiłek w podróż. Obecnie fit cateringi funkcjonują na terenie całego kraju a ich oferta jest bardzo szeroka. Dlatego nie musimy obawiać się, że nie znajdziemy czegoś dla siebie nawet jeśli na co dzień stosujemy dietę wegańską, bez laktozy, bez glutenu czy paleo. Odpowiednie cateringi dietetyczne możemy wyszukać za pomocą wyszukiwarki cateringów Jakiepudelko.pl

4. Korzystaj z usług sprawdzonych lokali gastronomicznych

Jeśli nie mamy czasu na własnoręczne przygotowywanie posiłków i nie chcemy lub nie możemy skorzystać z usług fit cateringu to zostaje nam stołowanie się w lokalach gastronomicznych. Niestety podczas podróży do nieznanych miejsc pojawi się problem, który z nich wybrać. Na szczęście w dzisiejszych czasach podjęcie decyzji nawet przed wyjazdem jest całkowicie możliwe. Wystarczy poszukać opinii, a także menu danego miejsca w Internecie. Dzięki temu już wcześniej będziemy przygotowani na wybór miejsca do jedzenia.

Catering dietetyczny

5. Zaangażuj najbliższe osoby

Zdarza się tak, że w wakacje łamiemy swoje zasady dotyczące zdrowego żywienia pod presją rodziny czy znajomych. Jeśli chcemy uniknąć takiej sytuacji warto zainspirować najbliższe nam osoby i zachęcić je do wspólnego przestrzegania zasad zdrowego żywienia. Nie musi przybierać to formy nużącej pogadanki. W celu wzbudzenia zainteresowania zdrowym odżywianiem możemy zaproponować, np. wspólne gotowanie czy wyjście do lokalu serwującego zdrową żywność.

NA CO POWINNIŚMY UWAŻAĆ PODCZAS WAKACJI?

Na koniec sprawdźmy jakie pułapki mogą czekać na nas podczas wakacji i na co należy uważać jeśli chcemy zachować zdrowe nawyki żywieniowe.

1. „Fit” batony idealne do zabrania w podróż

Przed podróżą bardzo często błądzimy po sklepie szukając czegoś „fit” do zjedzenia w drodze. Naszą uwagę niejednokrotnie przykuwają „fit” batony. Mają one niewątpliwie wiele zalet dla osoby, która szuka czegoś do zjedzenia w trakcie podróży. Są małe dzięki czemu nie zajmują dużo miejsca w bagażu, są słodkie dzięki czemu uważamy je za smaczne i możemy zjeść bez obawy, że się pobrudzimy. Niestety większość z nich pomimo słowa „fit”, „fitness” itp. w nazwie jest pełna cukrów prostych i sztucznych dodatków do żywności. Dlatego jeśli chcemy wziąć w drogę prawdziwe fit batony warto przygotować je samodzielnie w domu.

2. Gotowe posiłki

Gotowe posiłki takie jak, np. dania w słoikach, produkty typu instant są dla nas kuszące, ponieważ ich przygotowanie zajmuje chwilę. Niestety większość z nich charakteryzuje się niską wartością odżywczą. Dlatego podstawą jest zapoznanie się ze składem każdego z nich. Zachowajmy czujność nawet jeśli producenci zachwalają swój produkt jako zdrowy i dietetyczny.

3. Warzywa i owoce na wynos

Coraz więcej sklepów oferuje zakup warzyw i owoców na wynos, tj. takich, które zostały już obrane i zapakowane. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to świetny wybór – przecież owoce i warzywa są bardzo zdrowe! Niestety warunki w jakich przechowywane są takie produkty a także fakt, że sprzedawane są w formie przetworzonej sprawia, że ich wartości ulegają obniżeniu. Dlatego jeśli chcemy zabrać w podróż warzywa i owoce unikajmy takich produktów. Lepiej jeśli warzywa (np. paprykę, cukinię, selera) pokroimy i zapakujemy w pojemnik tuż przed podróżą. Natomiast jeśli chodzi o owoce warto wybierać takie, które będą „wygodne” w podróży, np. banany, jabłka.