Autorem wpisu jest: Łukasz Niiołek

O tym, że czekolada to nie tylko słodki deser mogli przekonać się uczestnicy Obiadu Czwartkowego. Ta charytatywna impreza, pod patronatem firmy Philipiak Polska, odbyła się 15 stycznia w restauracji „Belvedere" w Łazienkach Królewskich.

Goście spotkania, wśród których byli m.in. aktorka Anna Seniuk, projektantka mody Teresa Rosati, dziennikarka Jolanta Fajkowska, rozmawiali nie tylko o wartości czekolady w codziennej diecie.

– Odpowiednie przetworzenie ziaren kakaowca, czyli temperowanie czekolady, to sztuka. Dzięki temu przysmak ma piękny kolor, połysk, nie rozpuszcza się w dłoni, a przy jego przełamaniu, można usłyszeć charakterystyczny dźwięk – tak o czekoladzie mówił Jacek Sikora, znany jako „Słodki Drań", założyciel czekoladziarni „Chocoffee".

– Czekolada, szczególnie ta gorzka, poprawia nastrój i samopoczucie. Tabliczka czekolady, ze względu na wysoką zawartość magnezu, jest nieodłącznym elementem ekwipunku każdego alpinisty – mówił podczas spotkania prof. Andrzej Blikle. Współwłaściciel znanych w całej Warszawie cukierni, przekonywał też, że czekolada to nie tylko deser. Tak myśli także aktorka Anna Seniuk, która wspominała – Wielkim zaskoczeniem było dla mnie, gdy podczas podróży do Szwecji podano na stół śledzia z czekoladą.

Szef kuchni restauracji Belvedere, Henryk Nieciejowski i słynny kucharz Karol Okrasa starali się zaskoczyć gości niecodziennym menu . Przygotowali autorskie dania, w skład których wchodziła czekolada. Czekolada występowała w menu w formie marynaty do tuńczyka, uzupełniła smak grzybów w puszystej zupie oraz dopełniała smak cielęciny. Jedynie deser ściśle nawiązywał do tematu spotkania – „Ciastko z wisienką".

Obiady Czwartkowe to nie tylko warszawska impreza kulinarna. Spotkania są także okazją do pomocy potrzebującym. Goście złożyli swoje autografy na zestawie do przygotowania fondue. Mecenas, firma Philipiak Polska, wystawi pamiątkę na aukcji. Fundusze uzyskane w ten sposób zasilą konto programu „Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej.