Tego jeszcze nie było - kulinarna mapa Warszawy właśnie wzbogaciła się o unikatowe, jedyne w swoim rodzaju miejsce! Restauracja Different nie tylko serwuje jedzenie w ciemnościach, ale obsługiwana jest także przez niewidomych kelnerów. Brzmi jak bajka? A jednak dzieje się naprawdę, i to w samym sercu naszej stolicy!

Different znaczy inny, różny, niezwykły – słowo to idealnie oddaje ideę restauracji, w której jedzenie spożywane jest w całkowitych ciemnościach, a kelnerami są osoby pozbawione wzroku. To pierwsza takie miejsce w Polsce. Choć pomysł na stworzenie takiej restauracji wydaje się być nieco szalony, wszystko zostało dokładnie przemyślane i zaplanowane tak, aby goście odwiedzający to miejsce mogli nie tylko wczuć się w rolę niewidomych, ale także zasmakować potraw przygotowywanych na najwyższym poziomie.

“Different znaczy inny, ale nigdy gorszy”

Jak wynika z badań, w naszym kraju żyje prawie 2 miliony osób niewidzących lub słabowidzących. To właśnie dzięki nim w głowie pani Anny Bocheńskiej, prezes Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie” już dekadę temu narodził się pomysł na stworzenie tak wyjątkowego miejsca, dzięki któremu osoby niewidome odzyskałyby szansę na samorealizację i powrót do aktywności zawodowej. Misją restauracji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem wykluczenia społecznego i zawodowego osób niewidomych, a także ukazanie problemów, z jakimi muszą mierzyć się każdego dnia. W restauracji Different pracuje m.in. pan Marek, który przed utratą wzroku przez wiele lat był kelnerem oraz pani Beata, która widzieć przestała już po 13. roku życia.

Restauracja Different

Nasi pracownicy to skarb, a my z każdym tygodniem zyskujemy nowe, bezcenne doświadczenia. - podkreśla Anna Bocheńska.

A co kryje się w menu?

Menu w Different jest równie nietypowe, jak i cała restauracja – znajdziecie w nim dania kuchni europejskiej fusion. Goście do wyboru mają aż 3 warianty zestawów: mięsne, rybne oraz wegańskie, przez co każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Kolacja w Different to prawdziwa uczta bowiem posiłek składa się z przystawki, dania głównego, deseru oraz napoju. Na życzenie klientów, Different sprowadza także posiłki z innych restauracji: meksykańskiej, włoskiej czy koszernej.

Posiłek odbierany jest za pośrednictwem zmysłów smaku, zapachu, dotyku, a nawet słuchu. Smak potraw, których nie widzimy jest odkrywany na nowo. Zapachy pobudzają wyobraźnię i stymulują do odkrywania, czego w danej chwili kosztujemy.

Przychodząc do Different, mamy szansę zaznać niesamowitych wrażeń, spróbować przepysznych potraw, ale wszystkim zrobić coś dla drugiego człowieka. Każda wizyta w tym miejscu wspiera podopiecznych Fundacji Pomocy Rodzinie „Człowiek w Potrzebie”.

Restauracja DIFFERENT
Al. Jerozolimskie 123a
02-017 Warszawa