Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

Od przybytku głowa nie boli, a na zdrowej konkurencji nikt jeszcze nie stracił. Miłośników wina ucieszy zatem informacja, że Katowicom przybył kolejny punkt z tym szlachetnym trunkiem. Na ul. Plebiscytowej 10, na stosunkowo niewielkiej powierzchni, stanęły regały uginające się od win z całego świata: Francji, Włoch, Hiszpanii, RPA, Argentyny, Portugalii, Chile, Australii i Izraela. Białe, czerwone, różowe, słodkie, musujące, wytrawne – do wyboru, do koloru. Co ważne – ceny wcale nie zwalają z nóg – w sklepie można znaleźć bowiem dobre gatunkowo wina już za… 20 zł. Najdroższe trunki oscylują między 100-300 zł.

Oferta jest zróżnicowana i bogata, dlatego zarówno początkujący, jak i zaawansowani „winiarze” znajdą bez problemu coś dla siebie. Na półkach stoi aż 350 win – znajdziemy tu m.in.: wina Jeana Bousqueta, Francuza, który w wieku 50 lat wyruszył do Argentyny produkować wina, pomimo, iż w ojczyźnie miał posiadłość i winnice, jest hiszpańska Cava, francuskie Chateauneuf – du – Pape, wina z Saint Emillion, Medoc, włoskie Prosecco, Clemente VIII, doskonałe, białe wina z Alzacji i wiele, wiele innych.

Co ważne – żadne z win nie znalazło się na półkach przypadkowo. Wszystkie wybierane są osobiście przez Marka Kondrata, który sporo czasu spędza na podróżach enologicznych – Ze wszystkich etykiet spoglądają twarze ludzi, których spotkałem podczas wizyt w winnicach – mówi.

Poza winami można tu także kupić akcesoria – korkociągi, niekapki, zatyczki, drewniane skrzynki na wina, termometry czyli wszystko to, co niezbędne, by wino podać, jak należy.

Katowickie Winarium to 5. sklep w sieci, wcześniej otwarto punkt w Warszawie, Krakowie, Rzeszowie i Poznaniu. – To, że piąty, wcale nie oznacza, że gorszy od poprzednich – zapewnił na otwarciu Marek Kondrat – Cieszę się, że właśnie w Katowicach otwieramy kolejny sklep. To miasto jest mi bliskie, bo przecież właśnie tutaj, 36 lat temu, rozpoczynałem swoją przygodę z aktorstwem*.

Jak zapewnia właściciel, oferta win będzie uaktualniana, by sprostać wymaganiom klientów – Ludzie pijący wino lubią zmiany, dlatego musimy sprostać ich oczekiwaniom – podkreśla Marek Kondrat i zapowiada nowe nabytki z Hiszpanii oraz RPA. Sklep zaprasza miłośników wina od poniedziałku do soboty, w godzinach 11.00-21.00

Uroczyste otwarcie Winarium odbyło się 24 kwietnia 2008 roku.

*Marek Kondrat, jako młody aktor, został zaangażowany do Teatru Śląskiego przez ówczesnego dyrektora – Ignacego Gogolewskiego (dyrekcja w latach 1971-1974)

Foto: Maja Jeżewska