Wigilia w kościele prawosławnym, czyli Soczelnik jest bardzo podobna do rzymskokatolickiej. Prawosławna Wigilia wypada 13 dni później niż katolicka, a rozbieżność ta wynika z faktu, że w kościele prawosławnym nie została przyjęta reforma kalendarza wprowadzona w 1582 roku przez papieża Grzegorza XII. Oznacza to, że prawosławna uroczystość wypada w katolickie święto Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Potrawy wigilii prawosławnej w zależności od regionu różnią się nieco od tych, które jemy podczas katolickiej Wigilii. Tradycyjnie na wigilijnym prawosławnym stole nie powinno zabraknąć potraw, zawierających grzyby, rybę, kapustę, mak, buraki, orzechy, a także suszone owoce.

Najważniejsze potrawy na wigilijnym prawosławnym stole

Jedną z najważniejszych potraw jest kutia, czyli mieszanka pszenicy, miodu, orzechów i rodzynek. Inne popularne potrawy to kisiel z owoców, kompot z suszu, ryż z mlekiem i cukrem oraz barszcz czerwony z uszkami.

Wigilia prawosławna zwyczaje

Oprócz tradycyjnych dwunastu potraw na stole powinny znaleźć się obowiązkowo:

  • czosnek (symbol zdrowia)
  • chleb (symbol pożywienia)
  • sól (symbol obfitości)
  • miód (symbol słodyczy i powodzenia)

W niektórych regionach Rosji wigilijny stół uzupełniają także sałatki z buraków, kapusty i ziemniaków, a także naczynie z kiszonym ogórkiem.

Podczas Wigilii prawosławnej nie można było wstać od stołu. Osoba, która by to uczyniła, mogłaby nie dożyć kolejnych świąt. A kiedy już można wstać, idzie się do cerkwi na odpowiednik katolickiej pasterki, trwający często całą noc. Wyznawcy prawosławia, podobnie jak katolicy, pod wigilijny obrus kładą siano, na pamiątkę tego, gdzie i w jakich warunkach urodził się Jezus. Siano występowało też na wieczerzy w innej roli – w rogu pokoju, pod ikonami, stawiało się tzw. hoścca, czyli snopek niewymłóconego zboża, żeby w nowym roku chleb nie był w domu gościem (czyli żeby nie było głodu).

Post w Kościele Prawosławnym

Podobnie jak w katolickiej Wigilii, podczas prawosławnej Wigilii również obowiązuje post, który trwa przez cały Adwent, kończy się wraz z rozpoczęciem świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też jest zakończony uroczystą wieczerzą. Cerkiew zaleca rezygnację w poście z jedzenia posiłków mięsnych, a także nabiału, a w ostatnim tygodniu — nawet ryb. Bezwzględny post obowiązuje prawosławnych w Wigilię Bożego Narodzenia.

To, jak wygląda wigilia u prawosławnych – podobnie, jak w przypadku wigilii organizowanej przez katolików – wiąże się tradycjami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.