Przeciętny Polak na pytanie dotyczące skojarzeń z Krakowem odpowie: Wawel, Rynek i obwarzanki. Jeśli wierzyć w historyczne zapiski, tradycja obwarzanka sięga czasów królowej Jadwigi! Co takiego wyjątkowego mają w sobie obwarzanki?

Kraków jest pełen atrakcji, począwszy od wyśmienitych restauracji, przez smoka wawelskiego, aż po piękne muzea i zabytki. Od ponad 600 lat znaleźć tu można także te smaczne wypieki — mowa o obwarzankach! Odpowiedź na pytanie, co dały polakom i co wyróżnia je spośród innych wypieków, znajdziecie poniżej!

Obwarzanek nie dla każdego?

Jest jednym z tradycyjnych krakowskich wypieków. Znajdujący się na każdym rogu uznawany za Krakowski fast food, dawniej nie mógł być produkowany przez każdego. Pierwsze wzmianki o obwarzanku pojawiły się już w zapisie lokacyjnym Krakowa z 1297 roku. Natomiast w roku 1496 Jan Olbracht wydał przywilej “circulis obwarzanky” zezwalający na wypiek i sprzedaż produktu tylko piekarzom krakowskim i tylko w tym mieście. 33 lata później zasada ta została powtórzona w uchwale Rady Miasta Krakowa. Dopiero od XIX wieku obwarzanki mógł piec każdy.

Krakowska wizytówka

Obwarzanek był prowiantem dla armii Władysława Jagiełły podczas bitwy pod Grunwaldem. Król nakazał wytwarzać go krakowskim piekarzom, ponieważ można go było długo przechowywać. Dziś ciężko wyobrazić sobie krakowskie ulice bez obwarzanka. Kupują go wszyscy, od studentów po wysoko postawionych profesorów, czy wybitnych artystów. Zasłynął w krakowskiej historii tak bardzo, że na jego cześć wybudowano muzeum. Nosi nazwę Żywe Muzeum Obwarzanka. Podczas warsztatów, można stworzyć własnego obwarzanka oraz posłuchać ciekawych historii z nim związanych. Muzeum znajduje się na ulicy Mjr. Łupaszki w centralnej części miasta.

Tajemnica tkwi w szczegółach

Woda, mąka, sól, drożdże, cukier, tłuszcz – tyle potrzeba, by powstał przysmak, uwielbiany przez każdego. Wydawać by się mogło, że nie ma nic skomplikowanego w pieczeniu obwarzanka. Wielu myli go z preclem, ale król jest tylko jeden. Skąd jednak wzięła się jego nazwa i jaką tajemnicę skrywa? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Nazwa wywodzi się od czynności, która jest wykonywana każdorazowo podczas pieczenia tego pieczywa. Obwarzanie to wkładanie ciasta do gorącej wody przed pieczeniem. Celem zabiegu jest uzyskanie pysznej, chrupiącej skórki na zewnątrz oraz miękkiego środka, ale także zachowanie kształtu. Jak podają fachowcy, w innym razie, po upieczeniu powstałaby zwyczajna, drożdżowa bułeczka.

Obwarzanek a precel, czym to się różni?

W 2010 roku Unia Europejska objęła obwarzanki geograficznym oznaczeniem chronionym. W efekcie tylko osoba z certyfikatem może produkować tradycyjne obwarzanki. Z danych wynika, że wcale nie jest łatwo go zdobyć, gdyż na terenie Krakowa posiada go jedynie 8 piekarni! Oryginalne, krakowskie obwarzanki można rozpoznać po spodzie. Kratka, która powstaje w wyniku pieczenia na ruszcie, oznacza największe prawdopodobieństwo prawdziwego wyrobu, natomiast kółka lub dziurki to efekty odmiennej produkcji. Wypiekanie wymaga odpowiedniego przeszkolenia, przygotowań i idealnie mierzonego czasu. Moczenie w gorącej wodzie powinno zajmować tylko kilkadziesiąt sekund, dlatego tak ważne jest skupienie oraz doświadczenie piekarza. Taka tradycyjna technika produkcji obwarzanka jest wykorzystywana do dziś przez krakowskich piekarzy i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Obecnie nowością są obwarzanki posypane serem żółtym. Najlepiej smakują, gdy są ciepłe, chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku oraz pachnące tak pięknie, że chce się je od razu zjeść.

Gdzie zasmakować tradycji Krakowskiego piekarstwa?

Mimo że obwarzanek jest produktem wytwarzanym od około 600 lat, to nadal można spotkać jego podrabiane wersje. Poniżej przedstawiamy piekarnie, w których można zakupić jedyną słuszną wersję oraz szalone kreacje tego produktu.

“Obwarzaków” jest miejscem, w którym można spróbować nie tylko podstawowej wersji obwarzanka, ale również jego nowoczesną odmianę m.in. obwarzanka posmarowanego nutellą lub przeciętego na pół z sałatą, pomidorem oraz bekonem. Piekarnia znajduje się na ulicy Krakowskiej 31.

Piekarnia “Cichopeń” jest firmą, której początki sięgają 1946 roku. Jej założycielem, był mistrz piekarski i cukierniczy Jan Pochopień. Tytuł zdobył jeszcze w czasie okupacji. Na stronie piekarni można przeczytać dokładniejszą historię zakładu. Piekarnia znajduje się na ulicy ul. Krupnicza 12.

Jest wiele innych piekarni z obwarzankami w Krakowie, lecz ciężko odnaleźć wszystkie w sieci. Zachęcamy uczęszczać do tych miejsc, które posiadają Certyfikat Jakości Żywności (Niebiesko żółte kółko), gwarantujący najlepszej jakości obwarzanki.
Krakowskie obwarzanki to tradycja, która została doceniona nawet przez Unię Europejską. Ponad 600-letnia produkcja pokazuje, że mimo upływu lat, przysmak jest wciąż doceniany przez ludzi i budzi zainteresowanie nawet w miejscowościach, które są odległe od Krakowa. Jak widać, 6 prostych składników wystarczyło, by stworzyć coś, co podbije serca i będzie cieszyło się popularnością przez wiele lat.