Boże Narodzenie to magiczny czas, kiedy wspólnie z najbliższymi dzielimy się radością, ciepłem i… wyjątkowymi smakami. Dla wielu z nas świąteczny stół kojarzy się z tradycyjnymi daniami mięsnymi, ale dlaczego nie spróbować czegoś nowego? W tym roku proponuję zanurzyć się w świecie kulinarnych przygód i przygotować menu bożonarodzeniowe pełne smaków i aromatów roślinnych.

Wegański bigos z boczniakami

Składniki:

Czas przygotowania

180 minut

Liczba osób

8

Grzyby namaczamy w gorącej wodzie przez 20 minut. Kapustę białą siekamy, kiszoną kroimy grubo (jeżeli jest bardzo kwaśna, możemy przepłukać ją zimną wodą). Cebulę obieramy i kroimy w kostkę, czosnek siekamy, marchew trzemy. W garnku, na oleju, smażymy cebulę z czosnkiem. Dodajemy startą marchewkę i jeszcze chwilę smażymy. Namoczone grzyby kroimy w drobną kostkę, dodajemy do garnka, chwilę smażymy. Dorzucamy kapustę i mieszamy. Gotujemy na średnim ogniu 15 minut. Po tym czasie dodajemy suszone jabłka i śliwki. Gotujemy jeszcze 10 minut.

Robimy mieszankę przypraw. Ziele angielskie, ziarna kolendry i jałowiec prażymy na suchej patelni – wrzucamy do moździerza, rozgniatamy na puder. Dodajemy do bigosu. Wrzucamy także liście laurowe, tymianek, rozmaryn i wędzoną paprykę. Gotujemy godzinę na wolnym ogniu.

Na suchej patelni podsmażamy przecier pomidorowy, dodajemy go do garnka z bigosem. Na tę samą patelnię wlewamy wino, redukujemy o połowę i wlewamy do bigosu. Gotujemy go dalej przez 30 minut. Po tym czasie doprawiamy solą i pieprzem.

Rozdrobnione boczniaki podsmażamy na oleju, aż będą rumiane. Dodajemy do gotowego bigosu i mieszamy. Podajemy go z żytnim pieczywem na zakwasie. Bigos jest najlepszy, kiedy smaki się przegryzą, dlatego warto ugotować go dzień wcześniej i wstawić do lodówki.

Pierogi z kapustą, grzybami i migdałami

Składniki:

Czas przygotowania

90 minut

Liczba osób

7

Przygotowanie ciasta: mąkę mieszamy z solą. Dodajemy trochę ciepłej wody i zagniatamy ciasto. Powinno być gładkie i elastyczne, dlatego wodę wlewamy stopniowo – może się okazać, że będziemy jej potrzebować mniej lub więcej. Wyrobione ciasto odstawiamy na 20 minut, żeby odpoczęło.

Przygotowanie farszu: kapustę siekamy, cebulę kroimy w drobną kostkę, czosnek ścieramy na tarce. Suszone grzyby i pieczarki kroimy w kostkę. Na patelni, na oleju smażymy kapustę, aż będzie bardzo mocno zrumieniona – nada jej to charakterystyczny dymny aromat. Przekładamy kapustę do miski. Następnie smażymy kolejno cebulę z czosnkiem, pieczarki oraz suszone grzyby. Łączymy z kapustą. Dodajemy listki tymianku, migdały i syrop z agawy. Doprawiamy solą i pieprzem.

Ciasto cienko rozwałkowujemy. Za pomocą szklanki wykrawamy z niego kółka. Na każde nakładamy łyżkę farszu i zlepiamy brzegi. Gotujemy w osolonym wrzątku do wypłynięcia. Od razu podajemy. Będą jeszcze lepsze, jeśli posypiemy je prażonymi migdałami w płatkach.

Oczywiście w Święta nie może zabraknąć słodyczy!

Wegański makowiec bez pieczenia

Składniki:

Czas przygotowania

40 minut

Liczba osób

8

Do garnka wlewamy mleczko kokosowe, dodajemy mak, cukier, przyprawę piernikową, cynamon, skórkę i sok z pomarańczy. Gotujemy na małym ogniu. Komosę myjemy na drobnym sicie i dodajemy do masy makowej. Gotujemy tak długo, aż komosa będzie miękka. Często mieszamy.

Orzechy i suszone owoce (opcjonalnie) siekamy i dodajemy do masy makowej wraz z olejem kokosowym i mąką kokosową. Niewielką formę lub naczynie żaroodporne wykładamy papierem do pieczenia (im mniejsze, tym wyższe ciasto), przekładamy gotową masę, przykrywamy folią i odstawiamy do lodówki na kilka godzin.

Do rondelka wrzucamy połamaną czekoladę i wlewamy mleczko kokosowe. Podgrzewamy na małym ogniu, mieszając, aż składniki się połączą. Płynną masą czekoladową polewamy wierzch makowca. Ponownie schładzamy.

Przygotowanie wegetariańskiego menu na Boże Narodzenie to nie tylko odważne kulinarne eksperymenty, ale także szansa na odkrycie nowych smaków i zachwyt najbliższych. Czasem warto zrezygnować z tradycji, by stworzyć własne, niezapomniane święta pełne kulinarnych doznań!