Papryka to jedno z nielicznych warzyw, które jest uwielbiane przez prawie wszystkich. Moc wartości odżywczych, charakterystyczny smak, a przede wszystkim możliwości szerokiego zastosowania. Papryka chętnie uprawiana jest w przydomowych ogródkach i cieszy się ogromnym powodzeniem w sezonie. Zupa krem, papryka faszerowana, leczo z papryki i solo z hummusem – pomysłów na jej wykorzystanie jest naprawdę mnóstwo! Aby zachować jej smak na dłużej, warto wykorzystać jej potencjał przy robieniu przetworów!

Kiedy warto robić przetwory z papryki?

Niestety sezon na papryki trwa bardzo krótko – możemy się nim cieszyć zaledwie przez kilka tygodni. To właśnie sierpień i wrzesień dają nam tę możliwość. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie smacznych, zimowych przetworów. Ich właściwości zdrowotne, ale także smakowe docenimy zwłaszcza wtedy, gdy smak importowanej papryki będzie daleki od normy. W sezonie papryka poza najlepszym smakiem jest także przystępna cenowo. Można ją marynować, kisić, robić z niej sosy, czy… hummus! W każdej z tych wersji smakuje wybornie!

Przetwory z papryki

Jak papryka nadaje się na przetwory? W zasadzie to każda – zarówno słodka, jak i ostra. Papryki muszą być jednak dojrzałe, nieuszkodzone i w pełni zdrowe. Odkrojenie fragmentu z pleśnią, w niczym nie pomaga. Taka papryka nie jest zdatna do spożycia. Jeśli włożymy do słoików papryki zwiędnięte lub uszkodzone, warzywa będą się psuły i całkowicie stracą swoją wartość.

Papryka konserwowa – marynowana na słodko z idealną octową nutą.

Składniki:

Czas przygotowania

45 minut

Liczba osób

5

Przygotowanie:

Na samym początku należy przygotować zalewę. W tym celu w garnku należy zagotować litr wody. Następnie wlać 400 ml octu spirytusowego 10% i wsypać cukier oraz sól Całość zamieszać i ponownie doprowadzić do wrzenia. Garnek z zalewą przykryć i gotować na małym ogniu jeszcze przez chwilkę. Po tym czasie należy zdjąć garnek z palnika i odstawić do przestudzenia. Ten czas należy wykorzystać na przygotowanie warzyw i słoików.

Słoiki powinny być wyparzone wrzątkiem. Do każdego należy wsypać po 1/2 łyżeczki ziaren gorczycy, ok. 4 ziarenka czarnego pieprzu oraz ok. 2 ziarenka ziela angielskiego. Do każdego dorzucić jednego liścia laurowego, kilka piórek pokrojonej i obranej cebuli, oraz kilka plasterków obranego i pokrojonego czosnku.

Papryki bardzo dokładnie umyć, pokroić na mniejsze kawałki i wyciąć gniazda nasienne. Następnie umieścić je w słoikach i każdy słoiczek wypełnić przestudzoną zalewą – tak, by całkowicie przykryć papryki, ale zostawić trochę wolnej przestrzeni.

Słoiki z marynowaną papryką należy jeszcze poddać krótkiej pasteryzacji. Na dnie szerokiego garnka należy ułożyć słoiki jeden obok drugiego (tak, by się nie stykały). Wlać wodę do maksymalnie 3/5 wysokości słoików i doprowadź wodę do wrzenia. Pasteryzować słoiki przez około 10 minut na małym ogniu.

I gotowe! Zaleca się odstawienie słoików do góry nogami na ok. 10 minut – a następnie do zaciemnionego miejsca, najlepiej spiżarni lub piwnicy.

Sałatka z papryką

Składniki:

Czas przygotowania

220 minut

Liczba osób

5

Przygotowanie:

Umyte, osuszone i obrane ze skórki ogórki i marchewkę zetrzeć na tarce na plasterki. Papryki pozbawić gniazd nasiennych, umyć, osuszyć i pokroić w plastry. Cebulę pokroić w piórka. Wszystkie warzywa wrzucić do dużej miski, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i wszystko dobrze wymieszać. W garnku zagotować składniki na zalewę i jeszcze gorącą zalać sałatkę. Pozostawić na kilka godzin (ok. 3h). Następnie sałatkę wraz z zalewą przełożyć do słoików. Słoiki pasteryzować 15 minut, a po przestygnięciu przenieść do piwnicy lub innego zaciemnionego miejsca.

Sezon na paprykę w pełni – warto wyczarować z niej coś pysznego – przepis na leczo, albo pyszna zupa krem? Każdy znajdzie coś dla siebie. We wrześniu jedzmy ją na surowo, a nadmiar wykorzystajmy do przygotowania domowych przetworów!