Pochodzące z Włoch prosecco kojarzy się nam głównie z bąbelkami… i stosunkowo niewielką – przynajmniej w porównaniu do francuskiego szampana – ceną. Nie każdy jednak wie, że to wino jest bardzo zróżnicowane!

Prosecco – skąd właściwie pochodzi?

O ile włoskie pochodzenie tego popularnego trunku jest znane niemal każdemu, o tyle dokładne wskazanie „ojczyzny” prosecco na mapie może nie być łatwe. To orzeźwiające wino produkowane jest na całkiem sporym obszarze na północnym wschodzie Włoch, który znajduje się na terenie dwóch regionów – Wenecji Euganejskiej oraz Friuli-Wenecji Julijskiej.

Obszar ten ma status DOC (Denominazione di Origine Controllata), co oznacza, że produkowane w nim wino musi spełniać surowe kryteria, aby mogło być określane jako prosecco. Jednym z tych wymogów jest używanie konkretnego szczepu winorośli – odmiany glera – która może być mieszana z innymi szczepami. Kombinacja nie może być jednak dowolna – inne szczepy mogą składać się na maksymalnie 15% używanej mieszanki.

Warto wspomnieć przy tym, że wino produkowane według powyższych zasad, lecz poza wspomnianym obszarem, nigdy nie będzie mogło nosić nazwy prosecco. Nie oznacza to jednak, że będzie złym winem!

Prosecco

Prosecco nie musi być ani musujące, ani wytrawne!

Chociaż brzmi to niezwykle, kojarzone głównie z bąbelkami prosecco wcale nie musi ich zawierać. Włosi produkują to wino w trzech odmianach: najbardziej znanej i najmocniej nasyconej dwutlenkiem węgla spumante, nieco mniej musującej frizzante, a także zupełnie „spokojnej” – tranquillo. Choć wydawać by się mogło, że prosecco bez bąbelków to herezja, jest zgoła inaczej – to świetny sposób, aby poznać to wino od innej strony.

Sytuacja wygląda podobnie w kwestii zawartości cukru w winie. Nasze ukochane prosecco może być bardzo wytrawne i zawierać mniej, niż 12 g cukru na litr trunku bądź też być winem półsłodkim, gdzie zawartość cukru zawiera się w przedziale 32 do 50 g/litr. Jak widać, każdy znajdzie coś dla siebie!

Prosecco DOC – świetna jakość w dobrej cenie

Obszar północno-wschodnich Włoch, w którym produkowane jest prosecco, dzieli się na trzy subregiony: DOC Veneto, DOC Marca Trevigiana i DOC Colli Trevigiani. Każdy z nich ma swój odrębny charakter i pochodzące z nich wina różnią się od siebie zarówno smakiem, jak i aromatem.

Niezależnie od subregionu, z którego pochodzi wino, możemy mieć pewność jego jakości  – nie dość, że musi spełniać surowe normy, to krzewy winorośli, z których było wyprodukowane, mają wręcz idealne warunki do wzrostu – odpowiednie nasłonecznienie, dużą wilgotność i bardzo żyzną glebę.

Apelacje DOCG, czyli prosecco z wyższej półki

O ile prosecco DOC już samo w sobie jest świetnym winem, nasza przygoda nie musi się kończyć na wyżej wspomnianych apelacjach. Czas spróbować czegoś wyjątkowego, a mianowicie trunków pochodzących z apelacji DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita)…

Pierwsza z nich to Prosecco Superiore Asolo DOCG. To świetnej jakości wino pochodzi z okolic niewielkiego miasta Asolo i usytuowanych w okolicy wzgórz. Kolejną wysokiej jakości apelacją jest Prosecco Valdobbiadene Superiore, skąd pochodzą jedne z najbardziej skoncentrowanych win tego typu. Trzecia warta uwagi apelacja to Prosecco Valdobbiadene Superiore Rive – prosecco produkowane w tym regionie pochodzi wyłącznie z wybranych upraw, których jest lekko ponad 40.

Jak sami widzicie, amator prosecco ma z czego wybierać! Skłamalibyśmy jednak, mówiąc, że na powyższych apelacjach wybór się kończy. Otóż nie – na najwyższym szczebelku „drabiny prestiżu” znajduje się… Prosecco Superiore di Cartizze. Produkcja wina w tym subregionie odbywa się na raptem 260 akrach winnic położonych na wzgórzu Cartizze. Prosecco pochodzące stamtąd jest pyszne… i o wiele droższe od „zwykłego” trunku DOC.

Prosecco naprawdę może zaskoczyć

Niezwykle wytrawne i mocno nasycone bąbelkami, a może nieco słodsze i spokojne? Niezależnie od naszych preferencji, odpowiednio dobrane prosecco może dać nam ogromną satysfakcję. Ten niezwykle popularny trunek ma wiele twarzy – nie jest jedynie „tanim bąbelkiem” używanym jako „zamiennik” szampana czy składnik koktajli. Prosecco to pełnoprawne, doskonałe wino z bardzo długą historią – ten trunek po prostu trzeba poznać lepiej!