Podczas podróży górskich na wielu szlakach trudno o takie miejsca, w których można zjeść i napić się czegoś ciepłego. Zazwyczaj jest to możliwe dopiero w schroniskach, najczęściej położonych bezpośrednio na szczycie. Długa i wymagająca droga sprawia, że każdy ciepły napój jest czymś bardzo pożądanym. W tym momencie z pomocą spragnionemu turyście przychodzi termos, który można jeszcze w domu wypełnić gorącym napojem.
Jaki termos w góry?
Termos to naczynie, które dzięki swojej budowie ma za zadanie jak najdłużej podtrzymywać temperaturę transportowanego w nim napoju. Klasyczna pojemność to około 1 litr do maksymalnie 1,5 litra. Spotykane są również większe – nazywane obiadowymi – jednak podczas pieszej wycieczki w wymagającym terenie mogą się one okazać zbyt ciężkie. Coraz częściej oprócz termosów turyści stosują mniejsze naczynia, tzw. kubki termiczne. W tym przypadku każdy zabiera swój ulubiony napój indywidualnie.
Najważniejszy parametr: podtrzymywanie temperatury
Różnice pomiędzy tanimi a droższymi termosami są zazwyczaj trzy: w jakości i spasowaniu materiałów, wyglądzie zewnętrznym oraz możliwościach termicznych. Opcja budżetowa, kupiona w markecie, najczęściej nie dostarcza pozytywnych wrażeń. Termosy te bardzo często ciekną, szybko się zużywają i doprowadzają do momentalnego wychłodzenia cieczy. Wybór markowego produktu wiąże się z możliwością utrzymania pożądanej temperatury nawet przez kilkanaście godzin.
Materiał wykonania i wygląd
Nowoczesne termosy są zazwyczaj wykonane ze stali, a starsze modele miały również części szklane. Świetnym rozwiązaniem, wpływającym dodatkowo na wygląd i właściwości użytkowe produktu, jest zewnętrzne pokrycie metalu warstwą gumy. Dzięki temu naczynie staje się antypoślizgowe i łatwiej je utrzymać w dłoni. Obecne projekty termosów wciąż nawiązują do klasycznego kształtu, lecz ich bryła jest dodatkowo uświetniana przetłoczeniami. Do wyboru jest też wiele wersji kolorystycznych.
Termos turystyczny — ciepła kawa i herbata gdziekolwiek jesteś — sprawdzi się na szlaku, podczas wycieczki za miasto i w trakcie długiej podróży samochodem. Warto mieć go przy sobie szczególnie w chłodniejsze dni, gdy utrzymany w podwyższonej temperaturze napój doskonale nada się w roli rozgrzewającej.