Do prawidłowego funkcjonowania ludzki organizm musi mieć regularnie dostarczaną dawkę cennych witamin oraz substancji odżywczych, których niezastąpionym źródłem są bez wątpienia świeże warzywa i owoce. Jednak, co zrobić, gdy sezon na nie się kończy? 

Domowe przetwory z warzyw i grzybów - godni zastępcy świeżych produktów

Niestety w sezonie jesienno-zimowym na próżno jest szukać dojrzewających w słońcu, świeżych warzyw i owoców, które stanowią podstawę dobrze skomponowanej i przemyślanej diety. Jednakże nie oznacza, to że należy całkowicie z nich zrezygnować. Zdrową i równie pyszną propozycją są bowiem dżemy konfitury oraz różnorakie przetwory z warzyw i grzybów, które z powodzeniem zastępują soczyste dary matki natury. Wszelakiego typu przetwory możesz oczywiście przygotować samodzielnie (stosując się do jednego z licznie dostępnych w książkach oraz Internecie przepisów) bądź też zdecydować się na zakup gotowych już słoiczków.

Na co zwrócić uwagę wybierając przetwory w sklepie?

W tym przypadku warto byś wziął sobie do serca zasadę „Nie wszystko złoto, co się świeci”, bo choć producenci prześcigają się obecnie w atrakcyjnym designie opakowań, to nierzadko zdarza się, że przyciągające uwagę wzornictwo ma mało wspólnego z faktycznie zdrową zawartością. Decydując się na zakup danych przetworów z warzyw i grzybów dokładnie przyjrzyj się więc ich składowi – w niektórych produktach kryją się bowiem zapisane małym druczkiem dodatki takie jak:

  • sztuczne polepszacze smaku;
  • cukry;
  • konserwanty (które zazwyczaj kryją się pod literą „E”);

Niestety, wyżej wspomniane składniki są obecnie normą jeżeli chodzi o oferowane przez najbardziej popularnych producentów artykuły spożywcze oraz przetwory z warzyw i grzybów, dlatego też warto wybierać produkty ekologiczne o w pełni naturalnym składzie.

Bogatą ofertą zdrowych przetworów może pochwalić się m.in. spiżarnia Restauracji Schronisko Smaków Magda Gessler, która oferuje domowe, regionalne przetwory bazujące na zdrowych warzywach zbieranych z najczystszych terenów Polski. Wśród licznie dostępnych produktów znajdziesz chociażby kapustę kiszoną z marchewką, ogórki kiszone w solance, borowiki marynowane w zalewie oraz kapustę z grzybami. Jeśli więc szukasz zdrowego, przygotowanego wg. autorskich przepisów smacznego dodatku do mięs, ryb oraz tradycyjnych dań kuchni polskiej, to koniecznie zajrzyj do sklepu online Schroniska Smaków – https://www.spizarnia.schroniskosmakow.pl/produkty/przetwory-z-warzyw-i-grzyby.html.

Dlaczego warto jeść przetwory?

Przede wszystkim dlatego, że są one bogatym źródłem witamin oraz minerałów, które w tym przypadku nie mają terminu przydatności. Wszystko to dzięki stosowanym przy ich produkcji naturalnym metodom przedłużania trwałości produktów spożywczych, takich jak: pasteryzacja, kiszenie, czy też zalewanie octem. Wpływają one na dłuższą żywotność witamin oraz składników mineralnych, które szybciej tracą swoje zbawienne wartości jeżeli są przechowywane w zwykłych warunkach.

Niepodważalną zaletą przemawiającą na korzyść wszelkiego typu kiszonek (np. ogórków bądź kapusty), jest także fakt iż są one sprzymierzeńcem dobrej odporności. Wszystko to dzięki zawartym w nich bakteriom kwasu mlekowego, które mają pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit, można więc je określić mianem naturalnego probiotyku. Ponadto przetwory z warzyw i grzybów są również cennym źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz witaminy C, które ze względu na swoje właściwości (m.in. uszczelnianie naczyń krwionośnych, czy też pomoc w przemianach energetycznych) powinny znaleźć się w jadłospisie każdego człowieka.