Lato tuż, tuż, dlatego chcąc zadbać o formę, warto wprowadzić kilka zdrowych nawyków. Zastanawiasz się, co możesz zmienić w swoim życiu, aby nabrało ono kolorów i rumieńców? Przygotowaliśmy listę 5 zdrowych nawyków, które pozwolą Ci wejść w to lato jak po maśle!

Małe decyzje mają wpływ na nasze samopoczucie. Zobacz, jaki nawyk możesz wprowadzić do swojego życia już dziś i zyskać nową jakość!

1. Szklanka wody na dzień dobry

W jaki sposób najlepiej rozpocząć dzień? Od przysiadów? Kawy? Okazuje się, że szklanka zwykłej wody na czczo może zdziałać cuda! Aktywujesz w ten sposób procesy metaboliczne w swoim organizmie, oczyszczasz organizm z toksyn oraz poprawiasz ogólną sprawność fizyczną. Wypicie szklanki wody może więc znacznie ułatwić Ci gubienie zbędnych kilogramów, a w prezencie otrzymujesz dodatkowe prozdrowotne korzyści dla swojego ciała i umysłu.

2. Slow food

Ten podpunkt może wydawać się oczywisty, ale ręka do góry, komu w ostatnim czasie udało się wyeliminować fast foody ze swojej diety? Nie chodzi tutaj tylko o ofertę burgerów znanych marek, ale również o żywność przetworzoną, dostępną niemalże w każdym markecie. Często zabiegani, na jednej nodze robimy zakupy, by potem znów porwać się w wir codziennych obowiązków. STOP. Wygospodaruj przynajmniej pół godziny dziennie na przygotowanie żywności. Unikaj gotowych rozwiązań, które często – oprócz sporej dawki cukrów – dostarczają Ci dodatkowych kilogramów i zwiększają ryzyko zachorowalności na choroby cywilizowane. Za to odbierają energię i motywację do działania i praktycznie nie wzbogacają Twojej diety pod kątem witamin i innych, cennych składników. Czas na zmiany! Jeśli np. nie jesteś gotowy na to, by codziennie przygotowywać posiłki, rozważ mrożenie żywności “na później” lub dietę pudełkową (tylko sprawdzone rozwiązania!).

3. Eliminacja węglowodanów

Węglowodany. Zło na talerzu, często pod przykrywką dobrego smaku. No cóż, niestety dla wszystkich wielbicieli bułek, makaronów, czy ziemniaków, mamy złą wiadomość: jeśli chcesz poprawić formę, powinieneś dążyć do minimalizacji węglowodanów spożytych na co dzień. Dlaczego? Osoby stosujące dietę ketogeniczną doskonale wiedzą, że węglowodany nie są nam do zdrowia potrzebne. Co więcej, organizm, który nie pozyskuje energii z węglowodanów, spala tłuszcz, a Ty masz więcej energii i redukujesz wagę właściwie tylko za pomocą jedzenia. Uwaga: przy zmianie diety mogą wystąpić chwilowe objawy niepożądane tj. zawroty głowy i osłabienie. Jednak warto to przetrwać, by zyskać na zdrowiu. Niższa waga to tak naprawdę tylko jeden z efektów. Najlepsi mogą pochwalić się wynikiem na poziomie do 40 g węglowodanów dziennie!

4. Wybieraj aktywność

Nawet 5 min dziennie aktywności fizycznej może pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. O jakich drobnych zmianach mowa? Wybierz schody, zamiast windy, wysiądź przystanek wcześniej i wybierz spacerek w drodze do domu. Możesz również włączyć timer na komórce i odlicza 5 min podczas ćwiczeń w domu na macie. Tylko tyle i aż tyle. Parę minut robi wielką różnicę!

5. Dobry sen to zdrowie

Cel jest jeden: być fit do lata, czyli w dobrej formie. Chyba nikogo już nie dziwi fakt, że dobra forma zależna jest od tego, jak się człowiek wysypia. Zadbaj o wywietrzony pokój i unikaj światła niebieskiego (czyli takiego z ekranu). Zdecydowanie lepiej jest poświęcić parę minut na czytanie książki. Twoje ciało podziękuje Ci rano, kiedy będzie wypoczęte i pełne witalności, gotowe na nowe wyzwania!

 

Mamy nadzieję, że powyżej przedstawione rady trafią do Twojego serca, Czytelniku. Przykładami, zawartymi w tekście, chcieliśmy pokazać, że lepsze zdrowie jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki i każdy może wprowadzić małe zmiany o wielkim znaczeniu. Który nawyk jest obecny w Twoim życiu, a który planujesz wprowadzić jeszcze dziś?