Otwarte półki w kuchni? Jeszcze do niedawna było to w naszym kraju zupełnie nie do pomyślenia. Trendy aranżacyjne lubią się jednak zmieniać i dziś takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością. Czemu przy aranżacji kuchni warto postawić na otwarte półki? Poniżej przyglądamy się ich wadom i zaletom.
W polskich kuchniach bez dwóch zdań króluje zamknięta zabudowa – lubimy, gdy wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne są skrzętnie poukrywane przed naszym wzrokiem. Powoli zaczyna się to jednak zmieniać. Wygląda na to, że do naszego kraju w końcu przywędrowała moda na kuchenny ekshibicjonizm; nie po to kupujemy atrakcyjne wizualnie sprzęty AGD, zastawy stołowe i porcelanowe filiżanki, żeby potem przez większość czasu trzymać je w szafkach! Jakie są plusy i minusy otwartych półek?
Za: wszystko jest pod ręką
Naczynia, sprzęty AGD, pojemniki z przyprawami i produkty spożywcze – w kuchni z otwartymi półkami wszystko znajduje się w zasięgu ręki, więc proces gotowania przebiega dużo sprawniej. Nie tracimy czasu na zbędne przeszukiwanie zamykanych szafek lub szuflad w poszukiwaniu przyborów kuchennych – dzięki otwartym półkom łatwiej znaleźć to, czego w danej chwili potrzebujemy.
Przeciw: wszechobecny kurz
– Otwarte półki mają jedną, ogromną wadę: bardzo trudno utrzymać je w czystości. Wymagają one regularnego czyszczenia, gdyż szybko osadza się na nich kurz. Kurz to jedno, ale w kuchni naczynia pokrywają się też tłustym, trudnym do usunięcia osadem. Każdy przedmiot trzeba zatem zdjąć, wyczyścić i ponownie ułożyć na półce – ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.
Za: nietuzinkowa dekoracja
Otwarte półki stanowią w kuchni doskonały element dekoracyjny, bo zazwyczaj sporo się na nich dzieje. Znaleźć można na nich niemal wszystko: książki kucharskie, doniczki z przyprawami, designerskie naczynia, etc. Pamiętajmy, że na półkach nie trzeba eksponować jedynie niezbędnych sprzętów – nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy umieścili na półce jakieś bibeloty. Dzięki takiemu zabiegowi nasza kuchnia stanie się bardziej ciepła i swojska.
Przeciw: otwarta półka w kuchni oznacza planowanie
– Otwarta półka wymaga starannej aranżacji. Tu nie ma miejsca na spontaniczność, wszystkie kolory i formy powinny ze sobą współgrać. Dlatego zamiast upychać na półkach jak najwięcej rzeczy, musimy je raczej odpowiednio selekcjonować. Inaczej możemy przekroczyć subtelną granicę między efektownym wykończeniem a nieestetycznym nieładem i bałaganem – zaznacza Maciej Balcerek.
Za: otwarte półki są tańsze
Co tu dużo mówić: wiszące, otwarte półki charakteryzują się z reguły przystępniejszą ceną niż meble zabudowane. Jeśli zatem zdecydujemy się na ich zakup, oszczędzimy nieco pieniędzy, a dodatkowe fundusze będziemy mogli przeznaczyć na inne wydatki, np. kupno akcesoriów kuchennych. Osoby ze smykałką do majsterkowania mogą się też pokusić o samodzielnie zbicie półek – otwarte półki można dość łatwo wykonać samemu.
Artykuł opublikowany dzięki PerfectSpace.pl
Perfect Space zajmuje się aranżacją wnętrz mieszkań, biur i lokali usługowych na terenie Warszawy.