Wykańczasz mieszkanie lub projektujesz dom? Pamiętaj o jadalni – to właśnie w tym pomieszczeniu może zgromadzić się cała rodzina, aby zjeść posiłek. Poznaj najważniejsze zasady projektowania jadalni.

Idealna jadalnia między kuchnią a salonem

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać podczas projektowania jadalni, jest jej położenie. Najlepiej, aby znajdowała się ona w pobliżu kuchni. Często spotykanym rozwiązaniem jest połączenie kuchni z jadalnią. Jest to szczególnie korzystne, jeżeli w planie jest mała jadalnia. Wówczas podawanie posiłków do stołu czy sprzątanie po nich nie jest kłopotliwe.

Chociaż połączenie jadalni z kuchnią ma wiele zalet, to ma też minus – takie miejsce jest mało reprezentacyjne. Mała jadalnia może okazać się też zbyt mała w przypadku większych imprez okolicznościowych wyprawianych w domowym zaciszu. Jeżeli masz sporo wolnego miejsca, rozważ jej usytuowanie między kuchnią a salonem. W takim układzie zyskasz dodatkowe pomieszczenie, w którym będziesz mógł przyjmować gości.

Jak zaprojektować jadalnię – o czym pamiętać?

Projektowanie jadalni nie sprowadza się tylko do wybrania jej lokalizacji w mieszkaniu czy domu – ważne jest też to, aby to pomieszczenie było ergonomiczne i wygodne. Jak to osiągnąć? Jak zaprojektować jadalnię, aby można było w niej przyjmować gości?

Podstawową zasadą jest pozostawienie wygodnego przejścia między poszczególnymi stronami stołu (minimum 130 cm z każdej strony). W innym przypadku siadanie czy wstawanie od stołu będzie wiązało się z dyskomfortem. Przejścia optymalnej szerokości są też istotne ze względu na donoszenie potraw do stołu.

Idealna jadalnia a oświetlenie

Jeżeli zastanawiasz się, jak zaprojektować jadalnię, pamiętaj również o właściwym oświetleniu. Najłatwiej jest wtedy, gdy jadalnia zajmuje całe pomieszczenie.

Wówczas jest ona naturalnie oświetlona. Gdy w Twoich planach jest mała jadalnia, to istotne znaczenie będzie odgrywać sztuczne oświetlenie. Duża lampa nad stołem to podstawa, ale pamiętaj także o dodatkowych źródłach światła.

Niezależnie od tego, czy to duża, czy mała jadalnia, zwróć uwagę na barwę światła. Najlepiej sprawdzi się ciepłe i naturalne oświetlenie.

Stół – najważniejszy, ale nie jedyny mebel w jadalni

Zastanawiasz się, jak urządzić jadalnię? Życie w tym pomieszczeniu toczy się wokół stołu. To podstawowy mebel, który musi znaleźć się w jadalni. Do wyboru masz stoły w różnych kształtach – prostokątnym, kwadratowym, okrągłym i owalnym. Wielkość tego mebla zależy wyłącznie od wielkości jadalni i Twoich potrzeb. Krzesła możesz zakupić w komplecie ze stołem lub osobno. Jeżeli dobierasz krzesła do stołu, zwróć uwagę zarówno na ich wykończenie, jak i ergonomię.

Czy oprócz stołu w jadalni powinny znaleźć się również inne meble? Jak urządzić jadalnię, aby była ona komfortowa? Choć stół i krzesła są najważniejsze, to dobrym pomysłem będą także komody lub witrynka. Możesz w nich przechowywać m.in. obrusy, świeczniki czy elegancką zastawę stołową.

Pomysły na jadalnię – zainspiruj się

Jadalnia może zostać urządzona w dowolnym stylu. Oto nasze pomysły na jadalnię, w której spędzanie czasu będzie przyjemnością:

  • jadalnia w stylu skandynawskim

Styl skandynawski od dawna jest w czołówce najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Idealna jadalnia w stylu skandynawskim to przede wszystkim jadalnia przestronna, w której nie brakuje światła. Wybierz monochromatyczną paletę kolorów i ogranicz do minimum dekoracje;

  • jadalnia w stylu śródziemnomorskim

Kuchnia śródziemnomorska uchodzi za jedną z najzdrowszych. Jeżeli Twoje pomysły na jadalnię krążą właśnie wokół takiego menu, to nic prostszego – połącz błękity i biele. Na biało możesz przemalować również drewniane meble;

  • jadalnia w stylu wiejskim

Chcesz, żeby goście czuli się w Twoim domu jak u siebie? Jadalnia w stylu wiejskim to miejsce, w którym każdy czuje się swobodnie. Dla tego stylu charakterystyczne są drewniane meble, dziergane obrusy i starodawne lampy.

Artykuł napisano we współpracy z homelook.