Lodówka to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń AGD. Przechowujemy w niej żywność, a ewentualne awarie są niezwykle bolesne. Każdemu z nas zależy więc na udanym zakupie. Droga do niego nie jest wcale taka trudna. Wystarczy bowiem przeanalizować kilka podstawowych zagadnień, żeby dokonać rozsądnego i świadomego wyboru.

Wybierz rodzaj lodówki

W tej kategorii dużego AGD do kuchni nie ma raczej skomplikowanych podziałów. Wyróżniamy bowiem lodówki wolnostojące i te do zabudowy. Jest to jednocześnie pierwszy krok do odpowiedniego wyboru.

W obu przypadkach trzeba dokładnie wymierzyć dostępne miejsce na nowe urządzenie. Modele do zabudowy powinny być wybierane już na etapie projektowania kuchennej przestrzeni. Nie zapomnijcie też o kierunku otwierania drzwi. Są one przecież dość masywne i nie mogą o nic zawadzać.

Dodam, że z gabarytami lodówki wiąże się ściśle jej pojemność, jak i struktura półek i szuflad. Są to więc kolejne kluczowe cechy urządzeń do przechowywania żywności, które trzeba dobrać pod swoje preferencje.

Ustal klasę energetyczną

Klasa energetyczna to w wielu przypadkach parametr wprowadzający spory zamęt. Nowoczesny sprzęt AGD właściwie nie schodzi poniżej A+. Często jednak napalamy się wyłącznie na A+++. Różnice w cenie względem A++ potrafią być spore, a czasem zwracają się dopiero po wielu latach użytkowania.

W przypadku lodówek polecam jednak dopłatę. Dlaczego? Przyczyna jest właściwie oczywista – lodówka pracuje cały czas, więc energooszczędność jest bardzo ważną cechą. Inaczej jest w przypadku chociażby pralek, zmywarek lub piekarników.

Postaw na No Frost

Wszelkie reklamy lodówek prawie zawsze atakują nas hasłami związanymi z technologią No Frost. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż No Frost rzeczywiście ma duże znaczenie.

Dzięki temu systemowi nie musimy bowiem męczyć się ze szronem. Czyszczenie wnętrza jest dużo prostsze.
To jednak nie wszystko. Gdy wyładujemy naszą lodówkę po brzegi lub otworzymy jej drzwi, No Frost zadba o to, aby temperatura gwałtownie nie spadła, a utrzymywała się na swoim poziomie.

Unikaj bajerów i dopasuj potrzebne funkcje

Postęp technologiczny sprawił, że nawet w stosunkowo prostym sprzęcie pojawiają się przeróżne bajery, które jednak nie zawsze są nam potrzebne.

W elektromarketach ludzie często patrzą na wbudowane kostkarki do lodu, ekrany LCD, kamery i inne funkcjonalności, które raczej nie są spotykane w tańszych modelach. Cóż jednak z tego, skoro gwałtownie podnoszą one cenę, a w praktyce nie korzystamy z nich tak często?

Polecam więc poznanie lodówki z nieco innej strony. Warto poczytać o jej funkcjach i pomyśleć, które z nich rzeczywiście będą przydatne. Zdecydowanie wolałbym mieć w takim urządzeniu delikatnie zamykanie drzwi, funkcję szybkiego zamrażania, antybakteryjną lub samorozmrażanie. Będą dużo przydatniejsze niż mało wydajne kostkarki lub ekrany LCD, które i tak nie wszystkim pasują, a dodatkowo lubią się czasem psuć.

Sprawdź długość okresu gwarancyjnego

Może Was to zdziwi, ale nie polecam na tym rynku trzymania się renomy producenta. Oczywiście warto już na wstępie skreślić jakieś ultra budżetowe lodówki nieznanych firm, ale w przypadku większych marek nie trzymajcie się jednej firmy przez całe życie. Rynek jest dość dynamiczny, a oferty czołowych producentów szybko się zmieniają, jak i ich autorskie technologie.

Istotny jest natomiast okres gwarancji. Niektóre modele już wyjściowo objęte są np. 5-letnią gwarancją, co jest niezwykle korzystne.

Podsumowanie

Jak sami widzicie, już te 5 kroków pozwalają zaoszczędzić trochę pieniędzy i dokonać świadomego wyboru. Taki sprzęt kupujemy na długie lata, więc jest to bardzo ważna inwestycja.