Jak wybrać dobry garnek i patelnię? To pytanie pojawia się zazwyczaj w momencie urządzania nowego mieszkania i zakupu wyposażenia do kuchni. Pary młode mogą również wpisać komplet garnków i patelni na listę prezentów ślubnych. Bez wątpienia, żadna gospodyni nie może się bez w nich obejść. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie garnków i patelni? Poniżej przedstawiamy kilka porad, podpowiedzi, które powinny rozwiać większość wątpliwości.

1. To, jak dużo i często gotujesz, ma kluczowy wpływ na to, jak wybrać dobry garnek i patelnię

Polacy lubią gotować. Przygotowywanie potraw to nasza tradycja od pokoleń. W ostatnich latach zapanowała wręcz moda na gotowanie w domu. Duża w tym zasługa licznych programów kulinarnych.

Internet również ma swój znaczący udział w popularyzacji gotowania. Przepisy dostępne od ręki na wielu portalach, blogach zachęcają do podejmowania własnych prób przygotowania posiłków. Co ważne, gotowanie w ostatnich latach przedstawiane jest nie jako pewnego rodzaju smutny, monotonny obowiązek, ale jako rodzaj czynności, która może sprawiać przyjemność. Może być np. ciekawym sposobem na spędzenie czasu z rodziną, znajomymi. Każdy z nas jest jednak inny. Dlatego, zamiast podążać za modą za wszelką cenę spróbuj sobie odpowiedzieć na poniższe pytanie.

Czy wielkość rodziny i to jak często gotujesz, nie będzie idealną podpowiedzą jak wybrać dobry garnek i patelnię? Jeśli bowiem gotujesz dużo w domu i dodatkowo chętnie zapraszasz znajomych, dobre garnki i patelnie są ci niezbędne. Odpowiednio dobrane pozwolą oszczędzić sporo czasu, a przygotowane dzięki nim posiłki będą zarówno smaczne, jak i zdrowe.

2. Dopasuj garnki i patelnie do własnej kuchni

Pisząc o dopasowaniu, nie mamy na myśli kolorów, ale ich funkcjonalność i sprzęt AGD, który już posiadamy. Wybierając garnek warto sprawdzić czy można go będzie myć w zmywarce. Nie każdy garnek pasować też będzie to kuchenki indukcyjnej. Mając ją na wyposażeniu jesteśmy ograniczeni do garnków wykonanych ze stali lub żelaza. Pokrywka to kolejnych szczegół, na który warto zwrócić uwagę. Do wyboru są szklane i stalowe. Plusem szklanych jest to, że widzimy jak przebiega gotowanie, zaletą stalowych jest za to większa energooszczędność. Nowoczesne pokrywki mogą być również wyposażone w termometr. Na koniec drobny, acz istotny szczegół, który dotyczy zarówno patelni, jak i garnków, a mianowicie – uchwyt. W obu przypadkach musi być wykonany z materiału odpornego na nagrzewanie. Najlepiej sprawdzi się tu tworzywo sztuczne.

Jak wybrać dobry garnek i patelnię? Jedna z odpowiedzi brzmi — zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli gotujemy dużo zup, jeden garnek może nie wystarczyć. Podobnie, jeśli przygotowujemy dużo dań smażonych. Jedna patelnia to z pewnością za mało. Dieta również może mieć wpływ na wybór garnków i patelni.

Jeśli jesteś na konkretnej diecie lub planujesz na nią przejść, warto spisać sobie jakie dania będą najczęściej przygotowywane i z tą myślą dokonywać zakupów. W największym skrócie garnki mogą służyć do:

  • gotowania,
  • smażenia,
  • gotowania na parze,
  • duszenia i pieczenia.

3. Sprawdź materiały, z których są wykonane oraz czy posiadają wymagane atesty

Wybór garnka czy patelni na pozór może wydawać się prosty. Jeśli jednak przyjrzymy się tematowi bliżej okaże się, że nie jest to takie oczywiste. Musimy mieć na uwadze fakt, że garnek odpowiada w dużej mierze za jakość posiłku, który w nim przygotujemy. I nie chodzi jedynie o walory smakowe, a o zdrowie. Dlatego wybierając garnek upewnijmy się, że posiada on atest PZH, który gwarantuje, że został wykonany z zachowaniem wszelkich norm i jest bezpieczny dla zdrowia. Dobry garnek wart jest swojej ceny. Na rynku nie brakuje niestety produktów, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

4. Kilka słów o samych patelniach

Chociaż patelnie nie bez powodu są ściśle związane z garnkami i występują w każdej kuchni jako duet, warto poświęcić im kilka osobnych zdań. Większość zasad, którymi należy się kierować przy ich wyborze jest wspólna z garnkami.

Patelnie dzielimy ze względu na materiał, z którego zostały wykonane oraz ich przeznaczenie. Najczęściej spotykane patelnie to: aluminiowe, ceramiczne, teflonowe, żeliwne, stalowe, miedziane. Jeśli zaś chodzi o ich zastosowanie, wyróżniamy patelnie typu: VOK, do naleśników, do jajek, grillowe oraz elektryczne. W przypadku patelni również pomocne będzie pytanie z gatunku – jakie potrawy gotuję najczęściej?

Jeśli przykładowo mamy dzieci, to z pewnością przyda nam się patelnia do naleśników. Kuchnia azjatycka wymagać będzie posiadania patelni tylu VOK, a kuchnia oparta na rybach nie obejdzie się bez specjalnej patelni do ryb, która jest w kształcie ryby. Dzięki temu możemy smażyć, dusić je w całości. Do patelni oprócz przykrywki przydadzą się akcesoria pozwalające nakładać i wyjmować przygotowane potrawy bez obaw o zarysowanie jej powierzchni.

5. Nie kieruj się jedynie opiniami innych

Reasumując temat, zakup garnków i patelni to istotny wydatek. Dobrze przemyślany zakup sprawi jednak, że będziemy przez lata cieszyć się z ich użytkowania, dbając o swoje zdrowie i oszczędzając czas. Rozsądnym wyborem może być np. zakup produktów z serii la bonita garnki i la bonita patelnie.

Z całą pewnością nie warto kierować się jedynie opinią koleżanki czy teściowej, które mają mnóstwo garnków i patelni i używają ich regularnie. Jeśli nie gotujesz praktycznie w domu, kwestię jak wybrać dobry garnek i patelnię pozostaw innym. Wiedzę pozyskaną z powyższego tekstu możesz z powodzeniem wykorzystać planując zakup garnków lub patelni na prezent.