Rola witamin i mikroelementów dla zdrowia człowieka jest niezwykła ważna ze względu na ich udział w procesach zachodzących w organizmie.

Wszelkie niedobory mogą przyczyniać się do występowania wielu chorób, dlatego warto zadbać o swoją codzienną dietę. Szczególną uwagę na składniki odżywcze powinni zwrócić kobiety, które spodziewają się dziecka. Ich niełatwym zadaniem jest bowiem zapewnienie zdrowia sobie i maluszkowi.

Jesteś w ciąży? Nie zapomnij o acidum folicum!

Priorytetem przyszłej mamy jest zdrowie i prawidłowy rozwój jej dziecka, dlatego każdka kobieta stara się szczególnie dbać o siebie w czasie ciąży. Warto wiedzieć, że jednym z podstawowych zadań pani oczekującej potomka jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki acidum folicum (http://www.swiadomemacierzynstwo.com/kwas_foliowy), czy kwasu foliowego. Niedobór tej substancji może doprowadzić do wrodzonych wad cewy nerwowej. Trzeba dodać, że folacyna bierze również udział w regulacji i wzroście komórek, dlatego jest niezbędna do prawidłowego rozwoju maluszka.

Źródła kwasu foliowego w diecie

Najlepszym źródłem kwasu foliowego w diecie są zielone warzywa. Szpinak zawiera aż 193 mg na 100 g produktu, a szparagi 150 mg na 100 g. Niewiele gorzej wypada bób z wynikiem 145 mg w 100 g. W dalszym rankingu znajdują się również: brukselka (130 mg/100 g), brokuły (119 mg/100 g) oraz groszek zielony (90 mg/100 g). Dobrym źródłem kwasu foliowego jest też soja (360 mg/100g), dlatego warto włączyć ją do diety. Acidum folicum znajduje się również w owocach takich jak pomarancze (30 mg/100 g), banany (22 mg/100 g) czy jabłka (6 mg/100 g). Cenny kwas znajdziemy też w produktach zbożowych i produktach mięsnych (otręby pszenne, chleb razowy, wątróbka kurza, wątroba wołowa). Acidum folicum to również składnik jaj kurzych.

Koktajl z dużą zawartością acidum folicum

Dobrym pomysłem na dostarczenie organizmowi solidnej porcji kwasu foliowego jest przyrządzenie koktajlu z produktów bogatych w tę cenną substancję. Jedną z najsmaczniejszych kompozycji jest połączenie szpinaku, pomarańczy i bananów. Taki koktajl wzbogacony otręby pszennymi będzie świetną propozycją na sycące i zdrowe drugie śniadanie.

Kwas foliowy i jego suplementacja

Źródłem kwasu foliowego są warzywa zielone, które warto włączyć do codziennego jadłospisu. Niestety acidum folicum jest substancją wyjątkowo nietrwałą i z łatwością ulega rozpadowi, przez co znaczna część społeczeństwa cierpi na jej niedobór. Z tego powodu kobietom ciężarnym oraz tym, które planują zajście w ciążę poleca się suplementację kwasu foliowego. Preparaty są dostępne w aptekach bez recepty, jednak przed ich zastosowaniem warto zasięgnąć opinii lekarza.

Kwas foliowy to substancja, która odgrywa niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, dlatego acidum folicum nie może zabraknąć w diecie przyszłej mamy. Ze względu na nietrwałość substancji, ginekolodzy polecają suplementację folacyny. Trzeba jednak pamiętać, by nie przyjmować żadnych preparatów na własną rękę. Konsultacja z lekarzem zapewni natomiast bezpieczeństwo i dobranie odpowiedniego leku.