Zdrowe odżywianie

Sposób odżywiania odgrywa wysoce istotną rolę w ogólnym funkcjonowaniu człowieka – oddziałuje wieloaspektowo na ludzki organizm, niejednokrotnie implikując zauważalne rezultaty w szeroko pojmowanym zdrowiu. Wobec tego niezbędna staje się dbałość o codzienne posiłki, których skład oraz wielkość powinny zostać zoptymalizowane do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. W wielu przypadkach konieczne staje się wprowadzenie zmian w sposobie odżywiania, gdyż dotychczas praktykowane zwyczaje dietetyczne okazują się niekorzystne dla zdrowia.

Decydując się na wdrożenie do swojej codziennej diety kilku modyfikacji, należy więc pamiętać, że stanowi ona fundamentalny czynnik, oddziałujący nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz również na samopoczucie oraz ogólne nastawienie do rzeczywistości. Dlaczego sposób odżywiania jest tak istotny oraz jakie zmiany warto wprowadzić w swojej powszedniej diecie?

Na czym polega zdrowe odżywianie?

Zdrowe posiłki to z pewnością takie, które dostarczają ludzkiemu organizmowi niezbędnych wartości odżywczych – nasycone witaminami i składnikami mineralnymi, stanowią dla człowieka ich codzienną, zbilansowaną dawkę. Nie każdy jednak posiada wiedzę o właściwościach odżywczych poszczególnych produktów spożywczych, jak również nie każdy ma czas na projektowanie własnego jadłospisu w przemyślany sposób.

W związku z tym wiele osób odczuwając głód, niweluje go jedząc cokolwiek – wyjątkowo wygodne i ogólnodostępne batony, słodkie przekąski oraz niesłabnące na popularności fast foody umożliwiają szybkie nasycenie i zlikwidowanie uczucia głodu, co zachęca wiele osób do korzystania z nich. Należy jednak podkreślić, że są one pozbawione walorów odżywczych, stanowiąc jedynie źródło kalorii i będąc niewartościowymi imitatorami rzeczywistych posiłków.

Jak zbilansować swoją codzienną dietę, żeby faktycznie była zdrowa?

Fundamentem i gwarantem zdrowego odżywiania są więc wartości odżywcze, zawarte w żywności. Z pewnością różnorodne, urozmaicone i wieloskładnikowe posiłki, spożywane w regularnych odstępach czasowych dostarczają organizmowi wielu kluczowych witamin i minerałów, co z kolei oddziałuje na poziom energii, kondycji i motywacji do działania w codziennym funkcjonowaniu.

Co ważne, zdrowe odżywianie nie musi być skomplikowane – niekonieczne jest bowiem skrupulatne obliczanie kalorii oraz weryfikowanie szczegółowych informacji o specyfice wszystkich zjadanych produktów spożywczych. Wystarczy komponować swoje posiłki w złożony sposób, dążąc co jak najwyższego stopnia różnorodności ich składu. Monotonia żywieniowa wydaje się jednym z najczęstszych błędów dietetycznych, wskutek którego organizm człowieka pozbawiony zostaje kluczowych wartości odżywczych.

Istotne w sposobie odżywiania są również odstępy pomiędzy posiłkami – według najnowszych doniesień, najkorzystniejsza dieta cechuje się mniejszymi porcjami, spożywanymi w krótszych interwałach czasowych. Jedzenie co około trzy godziny sprzyja utrzymaniu optymalnej przemiany materii oraz ogranicza przejadanie się, jest więc zdrowym sposobem na zbilansowanie codziennej diety.

 

 

Artykul został napisany we współpracy z firmą oferującą Catering Dietetyczny we WrocławiuDietykieta.pl