Autorem wpisu jest: Marek Wyciślok

Nastały na szczęście czasy, kiedy większość z nas jest świadoma tego, co je. Doceniliśmy więc walory wszelkiego rodzaju zieleniny, potrafimy także zrezygnować z wielkiego steka polanego gęstym sosem, bo wiemy, że to, co kaloryczne, wcale nie musi być zdrowe. Nieocenionym sojusznikiem w walce o kondycję i dobre samopoczucie są oczywiście  warzywa – takie, jak kalafior lub brokuły.

Brokuł, znany też jako zielony kalafior lub kapusta szparagowa, w Polsce obecny jest od XVII wieku. We Włoszech uprawiany był znacznie wcześniej, bo już w starożytności. Warzywo to jest łatwiejsze w uprawie od kalafiora, rośnie aż do grudnia, ponieważ dobrze znosi temperaturę kilku stopni poniżej zera. Dla wielu przemrożony brokuł jest nawet smaczniejszy i ładniejszy.  Z kalafiorem natomiast jest sporo kłopotów, by był zdrowy, biały i piękny. Ale niejeden z nas nie wyobraża sobie wiosennej surówki bez kalafiora startego na tarce i wymieszanego z jogurtem oraz przyprawami. Należy tu zaznaczyć, że właśnie surowy kalafior ma większą wartość od gotowanego, ponieważ ten traci w wodzie około 75% witaminy C. Warto wiedzieć również, że 500g surowego kalafiora to 80 kalorii. Kalafior, zwany także kapustą cypryjską, jest bogaty w prowitaminy A, witaminy z grupy B1, B2, PP, a także w wapń, fosfor, żelazo i magnez. Natomiast brokuł, czyli „broccoli italiana”,  jest warzywem zasobnym w witaminy A, C, B1, B2, PP oraz sole mineralne takie, jak: wapń, żelazo, fosfor, magnez, siarka i potas. Brokuł ma ponadto więcej białka niż kalafior. Jest również bogaty w beta – karoten (ma go więcej, niż marchewka), skutecznie przeciwdziała rozwojowi nowotworów – dzięki selenowi można się ustrzec raka prostaty, a sulforafan walczy z bakteriami odpowiedzialnymi za rozwój wrzodów i raka żołądka. Składnik ten jest również dobry dla oczu, ponieważ neutralizuje szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego. Pamiętajmy także, iż 100g. brokułów to tylko 36 kalorii.

Sporo osób unika kalafiorów i brokułów, ze względu na ich specyficzny zapach pojawiający się podczas gotowania. Jest jednak na to sposób – wystarczy dodać do wody kilka łyżek mleka lub skórkę od chleba. Pamiętajmy, że warzywa gotujemy bez przykrycia, aby ,,zapaszki’’ mogły się szybko ulotnić. Skuteczną metodą jest również dodanie do wody szczypty gałki muszkatałowej, która nie tylko neutralizuje przykry zapach, ale wręcz nadaje warzywom przyjemny aromat.

Jedno jest pewne – i kalafiory i brokuły są niezbędnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto po nie sięgać, tym bardziej, że można je
przyrządzać na wiele sposobów. Przykładem niech będzie broccoli po włosku: duszony w rosole i białym winie, czy też zapiekany kalafior pod beszamelem lub posypany tartym, ostrym, żółtym serem. To nie tylko zdrowe, ale jakże smakowite!