Autorem wpisu jest: Dorota Mrówka

To pierwszy owoc egzotyczny, jaki poznała Europa. Delektowali się nim już greccy i rzymscy smakosze, a o długiej historii daktyli w tym regionie świadczy ich nazwa – według tradycji to sam Arystoteles porównał te niezwykłe owoce do palców (daktylos). I tak już zostało do naszych czasów…
Starożytni cenili sobie smak tych owoców, znali wiele ich odmian i chętnie przegryzali je np. podczas  widowisk czy spektakli teatralnych. Kupowano je, jak dzisiaj kupujemy popcorn w kinie.

Długa historia
Ale historia daktyli sięga daleko głębiej w przeszłość. Uprawę palm daktylowych znano już prawdopodobnie 7 tysięcy lat temu, o czym świadczą rysunki wyryte na skałach. Jako jedne z pierwszych walory daktyli poznały ludy Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Owoce bogate w energetyczny cukier okazały się cennym składnikiem diety. Jadano je na surowo, gotowane, smażone  oraz suszone. Wytwarzano również mąkę daktylową, z której perskie kobiety wypiekały placki dla uczczenia śmierci i zmartwychwstania Zaratustry.
Sumeryjczycy  zawdzięczali daktylom rozkwit swojego królestwa, dlatego palmy daktylowe czczone były prze nich jako święte drzewa, dla Żydów natomiast palma daktylowa stała się symbolem sprawiedliwości.
Jak wynika z badań archeologicznych, wykorzystywano nie tylko nie tylko owoce, ale także pestki daktyli, które świetnie nadawały się na opał, a po namoczeniu na pożywną karmę dla wielbłądów i baranów.

Naturalna słodycz
Owoce daktyli, dzięki dużej zawartości naturalnego cukru: w zależności od odmiany, daktyle zwierają go od 30 do 80%. Poza tym znajdziemy w nicj także  białka, tłuszcze, karoteny, witaminy z grupy B, witaminę E i C, wapń, żelazo oraz fosfor.
Uwaga – owoce te są dość kaloryczne:  100 g dostarcza aż 274 kalorii.
Naturalna słodycz daktyli wykorzystywana jest często do łagodzenia smaku jarzyn, mięs i ryb. Chętnie stosuje się także te owoce w charakterze deseru i przekąski, jako dodatek do ciast, składnik dżemów, past, a nawet octu.
Arabowie opracowali nawet 365 daktylowych przepisów kulinarno-farmaceutycznych, po jednym na każdy dzień roku. 
Oprócz walorów odżywczych, daktyle maja także właściwości lecznicze. Przez wieki były skutecznym lekarstwem na katar oraz kaszel.

Za najlepszą odmianę daktyli uważa się „halawi” o smaku miodu oraz „kalesh” znad Zatoki Perskiej. Dużą popularnością cieszy się także „deglet en nour” o smaku muszkatołowym.