Autorem wpisu jest: Łukasz Niziołek

Karol Okrasa kontra wegetarianie. Podczas kwietniowego Obiadu Czwartkowego na przeciw kucharza, przy wytwornie zastawionym stole zasiedli znani miłośnicy bezmięsnych potraw. – Kulinaria to podróż pełna smakowitych wrażeń. Dla smakoszy drobiu, ryb czy owoców morza, wegeteriańska dieta wyda się mniej atrakcyjną przygodą – mówił Okrasa podczas Obiadu Czwartkowego pod tytułem „Grajmy w zielone".

Zdrowe motywacje
Przekonać amatora mięsiw nie było łatwo. Starała się to robić Paulina Holtz, która dietę wegetariańską stosuje od wielu lat. – To różnorodność smaków i poszukiwanie inspiracji w odkrywaniu składników z różnych stron świata. Moja dieta, choć pozbawiona mięs jest niezwykle urozmaicona – mówiła aktorka.
– Odkąd jestem wegetarianką mam mnóstwo energii i witalności. Czuję się zdrowa, a w kuchni odkrywam wiele nowych możliwości – przyznała modelka Agnieszka Maciąg.

Motywacje do przejścia na wegetarianizm bywają różne. Niektórym na sercu leży los zwierząt. – Na diecie bezmięsnej jestem od niedawna. Nigdy nie przepadałam za wędlinami i kotletami. Dochodzi też świadomość tego, co dzieje się ze zwierzętami zanim ich mięso trafi na talerze – mówiła prezenterka Agnieszka Szulim.

Wyrafinowany pomidor
Z pomocą wegetarianom przyszedł również Henryk Nieciejowski, szef kuchni restauracji Belvedere. W przygotowanym przez niego menu było zarówno wykwintne danie przygotowane z kwiatu cukinii i panierowanego tofu, jak również potrawa z tradycyjnego pomidora. Jak się okazuje, na jednym talerzu można zmieścić nawet pięć wersji tego tradycyjnego warzywa!

Choć nie udało się przekonać Karola Okrasy do potraw wegeteriańskich, to goście Obiadu Czwartkowego zgodzili się, że dieta bez mięs może być niezwykle smaczna. Dobrze zbilansowana i różnorodna jest świetnym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji organizmu.

Gwiazdy dla fundacji
Dzięki inicjatywie mecenasa spotkania – firmy Philipiak Polska, „zielony" Obiad Czwartkowy zapewni też pomoc potrzebującym dzieciom. Podpisany przez gości spotkania album z przepisami diety wegetariańskiej zostanie zlicytowany. Dochód z jego sprzedaży przeznaczony na program „Pajacyk" Polskiej Akcji Humanitarnej.

Wegetariański Obiad Czwartkowy odbył się 30 kwietnia w warszawskiej restauracji "Belvedere". Mecenasem spotkania jest firma Philipiak Polska.

Foto: Premium PR