Gotowanie i przygotowywanie smacznych potraw może sprawiać dużo frajdy. Warto jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowa obróbka termiczna, zwłaszcza warzyw i owoców, może sprawić, że stracą one wiele cennych witamin i minerałów. W jaki sposób przygotowywać dania i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy.

Odpowiednie przygotowywanie składników to podstawa

Proces zdrowego odżywiania zaczyna się tak naprawdę już w sklepie, w trakcie wybierania odpowiednich produktów. Zdecydowanie najwięcej witamin i minerałów znajduje się w owocach i warzywach. Warto jednak pamiętać o tym, aby kupować produkty świeże, które są jędrne i mają intensywny kolor. Dobrze wybierać polskie warzywa i owoce, i to te sezonowe. Lepiej nie brać do swojego koszyka zwiędłych lub podejrzanie wyglądających produktów, chociaż oczywiście zdarza się, że to właśnie one są przecenione. Warzywa i owoce bardzo szybko tracą swoją świeżość, dlatego lepiej nie kupować na zapas, tylko chodzić do sklepu lub na targ regularnie. Dodatkowo warto wspomagać się suplementami diety, które zawierają witaminy i minerały. Dobrze przeczytać artykuł: Witamina D kluczowa dla zdrowia – jaki wpływ na organizm ma witamina D – funkcje, dawkowanie i objawy niedoboru.

Kolejną ważną sprawą jest samo przygotowywanie dań. Obróbka cieplna może sprawić, że witaminy po prostu rozpuszczą się w wodzie. W tym kontekście spore znaczenie ma także kwestia mycia warzyw i owoców. Lepiej jest je szybko przepłukać pod bieżącą wodą, a nie moczyć w misce, ponieważ ta druga metoda sprawia, że produkty tracą swoje właściwości odżywcze. Obieranie warzyw i owoców także należy ograniczyć do minimum, ponieważ to w skórkach zawarte są witaminy. Oczywiście niektóre produkty trzeba obrać, jednak należy wtedy używać odpowiedniej skrobaczki, wykonanej ze stali nierdzewnej. Niektóre warzywa można po prostu wyszorować szczoteczką.

W jaki sposób przygotowywać potrawy na ciepło?

Zdecydowanie najlepsze dla zdrowia jest jedzenie surowych warzyw i owoców, jednak takie produkty dobrze smakują na ciepło. Warto zadbać o odpowiednie przygotowywanie potraw. Należy zastosować się do następujących porad:

  • Gotowanie warzyw pod przykryciem sprawia, że więcej cennych składników mineralnych pozostaje w samym produkcie.
  • Wodę po gotowaniu można przeznaczyć do przygotowania sosu, a w ten sposób da się odzyskać witaminy i minerały.
  • Grillowanie jest zdrowe tylko wtedy, jeśli wybierzemy grill elektryczny lub patelnię grillową.
  • Pieczenie to jedna z najlepszych metod, służąca ocaleniu składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem jest pieczenie w rękawie lub w folii, bez tłuszczu.
  • Duszenie t doskonały sposób na pozostawienie jak największej ilości witamin i minerałów w potrawie. Podobnie jak gotowanie na parze.
  • Najmniej zalecane jest smażenie, ponieważ może to wpływać negatywnie na zdrowie, a dodatkowo wysoka temperatura sprawia, że składniki odżywcze są tracone.

Przechowywanie składników - to też ma znaczenie!

Spore znaczenie ma także sam proces przechowywania składników. Warzywa i owoce najlepiej trzymać w lodówce lub chłodnej spiżarni. Niestety jednak po kilkudniowym trzymaniu warzyw i owoców w lodówce warzywa tracą około 25% substancji odżywczych. Najlepiej trzymać produkty w wielorazowych pojemnikach na dnie lodówki, a także nie wystawiać ich na działanie promieni słonecznych.