Jeżeli wierzyć legendzie, kawę ludzkość zawdzięcza kozom. Po zjedzeniu owoców oraz liści krzewu kawowca miały być one nadzwyczaj ożywione i nie spać w nocy. Niezwykłe zachowanie zwierząt zaintrygowało pasterzy, którzy postanowili skosztować tajemniczych jagód.

Efekt był zaskakujący: poczuli nagłe przypływ energii oraz nieznane wcześniej pobudzenie. To tylko etiopska legenda. Przyjrzyjmy się kawie trochę bliżej. Poznajmy jej historię oraz właściwości. Dowiedzmy się, ile kofeiny ma kawa i jak działa ona na nasz organizm.

Historia kawy

Pierwsze wzmianki o odkryciu kawy, pochodzą z Etiopii i datowane są na rok 850. Jednak popularność zaczęła zyskiwać znacznie później, bo około roku 1100. Z portowego jemeńskiego miasta Mokha kawę zaczęto eksportować do Indii oraz na Jawę.

Kawa prawdopodobnie dotarła do Europy pod koniec XVI wieku. Co oczywiste, pierwsi poznali ją mieszkańcy miast portowych: Londynu, Amsterdamu czy Hamburga. Pierwsza europejska kawiarnia powstała w Oxfordzie, w roku 1652. Należy nadmienić, że jej gośćmi, mogli być jedynie mężczyźni.

W historii kawy na naszym kontynencie przeplata się również wątek polski. Niepotwierdzona historia informuje o tym, że pierwszą wiedeńską kawiarnię założył w roku 1683 Polak — Jerzy Franciszek Kulczycki. Nasz rodak miał korzystać z zapasów kawy, którą po bitwie pod Wiedniem porzucili uciekający Turcy.

W Polsce kawa pojawiła się w wieku XVII. Do naszego kraju, ziarna dotarły z Mołdawii, będącej wówczas pod tureckim panowaniem. Pierwszy kafehaus, czyli kawiarnia, powstała w Gdańsku na przełomie XVII i XVIII wieku. Jako ciekawostkę odnotować należy, iż na początku XVIII wieku książki medyczne wymieniają kawę, jako lekarstwo mające zastosowanie w leczeniu dolegliwości przewodu pokarmowego.

Kofeina, czy dużo jest jej w kawie?

Wiele osób, nie wyobraża sobie udanego początku dnia bez filiżanki gorącej, aromatycznej kawy. Przede wszystkim sięgamy po nią, z uwagi na jej pobudzające właściwości. Na takie działanie na nasz organizm, wpływa zawarta w kawie kofeina. To naturalny związek chemiczny, który występuje w roślinach. Jej intensywny zapach oraz gorzki smak odstrasza owady. Ile kofeiny ma kawa? Od czego zależy jej ilość?

Na zawartość kofeiny w kawie wpływ mają trzy decydujące czynniki:

  • Gatunek krzewu kawowca, z którego pozyskiwane jest ziarno kawy — ziarna robusty zawierają aż dwa razy więcej kofeiny od ziaren arabiki;
  • Sposobu, w jaki przygotowuje się ziarna — im dłużej, poddaje się je paleniu, ilość kofeiny, która jest w kawie, jest mniejsza;
  • Metody, jaką przygotowujemy kawę — decydujący wpływ ma czas parzenia. Im dłuższy, tym więcej cząsteczek kofeiny przenika do otrzymanego naparu.

Jak widać, znalezienie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: ile kofeiny ma kawa? Niestety nie jest możliwe. Na jej zawartość w ziarnach, jak i w otrzymanym naparze, który pijemy, wpływ ma wiele czynników. Możemy zatem mówić wyłącznie o przybliżonych wartościach. Zobaczmy zatem na jakim poziomie kształtuje się orientacyjna zawartość kofeiny w różnych rodzajach spożywanej kawy.

  • Ile kofeiny jest w kawie typu espresso? Mała filiżanka naparu, będącego efektem działania na zmielone ziarno, wody pod ciśnieniem zawiera średnio około 63 mg. To relatywnie niewiele. Jednak zważywszy na objętość naparu to wysoka dawka;
  • Kawa parzona, przygotowywana ze zmielonego ziarna zalanego wrzątkiem. Niewątpliwie ilość kofeiny zależy od tego, ile łyżeczek kawy zużyto do jej przygotowania. Uśredniona zawartość kofeiny, w jednym kubku kawy tego rodzaju, to w przybliżeniu około 66 mg;
  • Cafe latte, której bazą jest espresso. Ile kofeiny ma kawa tego rodzaju? Podobnie jak w przypadku espresso. Mleko nie ma wpływu na jej zawartość;
  • Kawa rozpuszczalna, posiada zwykle około 50 mg. kofeiny. Obniżona zawartość jest efektem procesu produkcji tej kawy. Ziarna kawy są poddawane wielokrotnej obróbce, co powoduje obniżenie zawartości kofeiny;
  • Czy kawa bezkofeinowa nie zawiera w sobie kofeiny? Nic bardziej mylnego. W naczyniu, w którym jest podawana, znajduje się około 7 mg.

Podsumowanie

Nie sposób, zatem dokładnie stwierdzić ile kofeiny ma kawa. Ilość naparu, którą możemy wypić w ciągu dnia, jest kwestią indywidualną. W tym miejscu należy nadmienić, że rekomendowaną, maksymalną dawką kofeiny, której nie powinniśmy, przekraczać w ciągu doby jest około 300 mg. Rozkoszujmy się zatem bogactwem smaku oraz rozsądnie korzystajmy z wyjątkowych właściwości kawy.