Kawa to coś więcej niż tylko napój. To kultura, sztuka, ekonomia, a także pasja. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kawą, czy jesteś już ekspertem w jej parzeniu, poznaj kilka ciekawostek na jej temat.

Krótka historia kawy

Nikt dokładnie nie wie, kto wymyślił picie kawy i gdzie rozpoczęły się je zbiory. Krąży jednak legenda o etiopskim pasterzu wypasającym kozy, który zauważył, że zwierzęta po zjedzeniu owoców z pewnego krzewu stawały się nad wyraz aktywne i nie spały w nocy. Pasterz przekazał to odkrycie opatowi klasztoru, a ten przygotował sobie napar ze wskazanych owoców. Po jego wypiciu czuł się pobudzony przez kilka godzin w ciągu nocy. I tak rozeszła się wieść o energetyzujących właściwościach jagód kawy. Uprawa jagód i handel kawą rozpoczęły się na Półwyspie Arabskim. A ze względu na dużą liczbę pielgrzymów odwiedzających Mekkę, „arabskie wino” rozpoczęło swoją ekspansję na pozostałe kraje świata. W XVII w. kawa pojawiała się w Europie, gdzie początkowo się jej obawiano i nazywano nawet „gorzkim wynalazkiem Szatana”. Dopiero poparcie papieża sprawiło, że kawa stała się ulubionym pobudzającym napojem w Anglii, Austrii, Francji, Niemczech i Holandii. Pito ją do śniadania zamiast alkoholowych drinków (wina i piwa), co znacznie poprawiło wydajność pracowników.

Kawa i jej zdrowotne właściwości

Kawa, a dokładnie kofeina w niej zawarta, to substancja psychoaktywna działająca pobudzająco. Po wypiciu filiżanki czarnego naparu, kofeina wędruje do krwiobiegu, a następnie do mózgu, gdzie blokuje adenozynę. Ten neurotransmiter odpowiada za przekazywanie energii i uspokajanie układu nerwowego. Adenozyna obniża pobudzenie i pomaga zasypiać. Kofeina blokuje działanie adenozyny, przez co stajesz się pobudzony i mniej senny. Oprócz tego poprawia się Twoja pamięć, nastrój, szybkość reakcji i funkcja kognitywna.

Kofeina zawarta w kawie pobudza system nerwowy i wysyła sygnały do różnych komórek ciała, np. do komórek tłuszczowych, które zaczynają spalać tłuszcz. Pijąc kawę, przyspieszasz chudnięcie.

Kofeina podnosi poziom dopaminy we krwi, a ta oprócz tego, że odpowiada za pamięć, procesy poznawcze i poruszanie się, odgrywa również ważną rolę w odczuwaniu przyjemności. Dlatego kawa pomaga zwalczać depresję (4 filiżanki lub więcej w ciągu dnia). Według badań kofeina obniża ryzyko pojawienia się tej choroby oraz poprawia jakość życia.

Kawa wpływa pozytywnie na zdrowie wątroby i chroni ją przed marskością. Regularne spożywanie czarnego napoju obniża również ryzyko raka wątroby i powstawania kamieni nerkowych. Choć kofeina podwyższa ciśnienie krwi, umiarkowane spożycie kawy (2 filiżanki dziennie) może zapobiec zawałowi serca. Organizm osób codziennie spożywających kawę przyzwyczaja się do kofeiny, stąd jej pozytywny wpływ na serce.

Kawa i sposoby parzenia

Żeby zaparzyć dobrą kawę, potrzebujesz świeżych kawowych ziaren i odpowiedniego sprzętu. Po zmieleniu ziaren w młynku żarnowym, który ściera ziarna, zamiast je ciąć, możesz przyrządzić napar w specjalnym zaparzaczu do kawy, ekspresie kolbowym lub przelewowym. Jeśli korzystasz z automatycznego ekspresu do kawy, wystarczy, że włożysz do niego kapsułkę z ulubionym rodzajem napoju, żeby już po chwili cieszyć się idealną w smaku kawą https://www.dolce-gusto.pl/machines.

Niezależnie od rodzaju ziaren, jakie wybierasz (Robusta, Arabika), najważniejsza jest ich świeżość i to, jak dawno je wypalano. Kawę kupuj w małych ilościach, co mniej więcej 2 tygodnie, żeby cieszyć się jej doskonałym smakiem i aromatem.

Ekspresy do kawy

Dzięki ekspresowi do kawy możesz w krótkim czasie przygotować swój ulubiony kawowy napój. Na rynku dostępne są i ekspresy półautomatyczne wymagające minimalnej obsługi, i całkowicie zautomatyzowane sprzęty. Ekspresy na kapsułki, w których zawarta jest już porcja kawy do ekspresu to najwygodniejsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą szybko o poranku (i nie tylko) napić się filiżanki małej czarnej.

Do najbardziej zaawansowanych sprzętów zalicza się ciśnieniowe ekspresy automatyczne z wbudowanym młynkiem i kilkoma funkcjami zaparzania kawy. Najnowocześniejszymi modelami takich ekspresów możesz sterować nawet za pomocą swojego telefonu i łącząc się z ekspresem przez Bluetooth, przygotować swój ulubiony napój.

Oprócz automatycznych ekspresów ciśnieniowych na rynku dostępne są również kolbowe ekspresy ciśnieniowe. W takich urządzeniach przyrządzenie kawy wymaga jej zmielenia, a następnie wsypania zmielonego proszku do kolby, dolania wody, a następnie wyczyszczenia ekspresu po przygotowaniu napoju.

Kawa pita w umiarkowanych ilościach (ok. 300 mg dziennie, czyli 3-4 filiżanki) pozytywnie wpływa na zdrowie i nastrój. Warto jednak pić ją rozsądnie, bo duże ilości powodują nadmierne pobudzenie, a także podnoszą poziom stresu.

Źródła:

  • https://www.jenreviews.com/coffee/
  • http://www.ncausa.org/About-Coffee