Jaka powinna być kuchnia? Jak urządzić ją w najlepszy sposób? Co powinno się w niej znaleźć? Jakich błędów nie popełniać? Na te, i inne pytania związane z urządzaniem kuchni postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Przede wszystkim postawmy na funkcjonalność
Podstawą każdej dobrze urządzonej kuchni jest jej funkcjonalność. Pamiętajmy, ze kuchnia to miejsce prac domowych, gotowania, pieczenia i smażenia. Czynności te, powinno się wykonywać sprawnie i bez ograniczonych ruchów. Odpowiednie umieszczenie wszystkich sprzętów gospodarstwa domowego i wydzielenie odrębnej części na blat roboczy, znacząco podniesie komfort pracy.
Lodówkę, kuchnię, zlewozmywak i zmywarkę rozmieśćmy tak, by najczęstsze ruchy odbywały się na jak najmniejszej odległości. Zmywarka niech znajdzie się w obok zlewu. Podobnie niech i lodówka będzie niedaleko zlewu. Ze względu bezpieczeństwa zadbajmy by płyta elektryczna lub indukcyjna, nie graniczyła ze zlewem. pamiętajmy także o zachowaniu przestrzeni na wyjmowane z lodówki produkty, jak również na zdejmowane garnki z kuchni.
Blat roboczy
Bez niego żadna potrawa nie będzie przygotowana. Warto zwrócić uwagę na to by obszar ten był stosunkowo spory, a co ważne, składający się z przynajmniej jednego dłuższego odcinka, na którym swobodnie będzie można porozkładać wszystkie niezbędne do przygotowania dań produkty.
Wydzielmy także opcjonalną przestrzeń na dodatkowy sprzęt kuchenny – toster, opiekacz, ekspres do kawy, czy też robot kuchenny
Wybierzmy blat trwały i w neutralnej kolorystyce, tak by jak najlepiej pasował do szafek kuchennych, jak również, by był łatwy w utrzymaniu czystości.
Zlewozmywak
Wbrew pozorom to także ważna część wyposażenia każdej kuchni. Mimo wszystko, warto poświęcić kilka chwil na wybranie odpowiedniego egzemplarza. Zdecydujmy, czy ma to być zlew jedno, czy dwukomorowy. Z ociekaczem, czy bez. W zależności od możliwości finansowych wybierzmy, czy będzie to zlew stalowy, granitowy, czy może emaliowany. Warto poświęcić trochę przestrzeni kuchennej na umieszczenie zlewu dwukomorowego, który w znaczący sposób poprawi komfort pracy. Część ociekacza na naczynia dobrze jest przenieść do specjalnie poświęconej na to szafki, dzięki czemu zachowamy większą estetykę pomieszczenia.
Przechowywanie
Jakże ważny aspekt każdej kuchni. Szafki stojące nie powinny stanowić jedynych schowków. Zdecydujmy się również na szafki wiszące, które z jednej strony zmniejszają optycznie pomieszczenie, z drugiej zaś poprawiają funkcjonalność kuchni, jak również pomagają w zachowaniu w niej ładu.
Skorzystajmy z szafek narożnych i łamanych, dzięki którym odzyskamy potencjalnie utraconą przestrzeń narożną.
Nie zapominajmy także o szafkach z szufladami. Pozwolą one lepiej posegregować przedmioty, a także ułatwią do nich dostęp.
Poświęćmy także kilka chwil na wybór odpowiednich zawiasów oraz szyn do szuflad. O ile pozwalają nam na to finanse, wybierzmy te odrobinę droższe, a które to na dłużej pozwolą cieszyć się dobrze funkcjonującymi meblami.
Oświetlenie
Oświetlenie – jakże ważna rzecz w porze zimowej, wieczorami, jak i w ciemnych kuchniach. Jedna górna lampa często nie jest wystarczająca. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie oświetlenia podszafkowego, które pozwoli nam oświetlić wybrane sekcje kuchni. Oświetlenie diodowe lub LED jest nie tylko łatwe w montażu, ale także praktyczne i tanie użytkowaniu.
Podłoga
Jeśli mamy możliwość urządzenia kuchni od podstaw, skupmy się także na podłodze. Niech będzie to łatwy w utrzymaniu czystości gres lub płytki. Dobrze zwrócić uwagę na ich twardość i odporność na uderzenia. Zrezygnujmy z gresu polerowanego, na którym w razie zachlapania, zatłuszczenia lub zaśmiecenia, łatwo jest się poślizgnąć. Unikajmy paneli podłogowych, które w kontakcie z wodą łatwo ulegną uszkodzeniu.
Wentylacja
Kolejnym ważnym elementem dobrze urządzonej kuchni jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Dzięki niej oraz zainstalowanym okapom i wywietrznikom, pozbędziemy się nieprzyjemnych zapachów, jak również zapewnimy sobie bezpieczeństwo na wypadek ulatniania się gazu.
Wydzielona przestrzeń jadalniana
Jeśli pozwala nam na to odpowiedni metraż, wydzielmy w kuchni przestrzeń jadalnianą ze stołem i kilkoma krzesłami. Niech będzie to miejsce czyste i pozbawione dodatkowych sprzętów gospodarstwa domowego. Stół kuchenny, przy którym każdego ranka będzie zbierać się cała rodzina, powinien stworzyć poczucie bezpieczeństwa i dać wrażenie domowego ogniska. Zadbajmy więc o to by nie zabrakło tej przestrzeni.
Tak umeblowana kuchnia będzie bez wątpienia miejscem przyjaznym, w pełni funkcjonalnym, a dzięki dobraniu odpowiednich frontów i blatów, może być również stylowa i elegancka.
Artykuł powstał przy udziale specjalistów z działu dom i ogród serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl.