Czy słyszeliście kiedyś o zasadach przy projektowaniu idealnej kuchni? Jak należy umiejscowić meble, tak aby kuchnia była w pełni funkcjonalna i ułatwiała nam korzystanie z niej podczas gotowania (i nie tylko). Dzięki dobrze zaplanowanej kuchni zyskujemy czas i fizyczną energię.

Zasady urządzania wygodnej kuchni powstały na podstawie czynności, jakie wykonujemy w kuchni. Te czynności zaczynają się od wypakowania zakupów i włożenia ich do lodówki, a kiedy są nam potrzebne, wyjęcia ich, umycia, pokrojenia, a następnie ustawienia garnka z nimi na kuchence i rozpoczęcie gotowania.

Trójkąt roboczy

Według zasad ergonomii w kuchni, kuchenne prace powinny ułożyć się w tzw. trójkąt roboczy. Główne sprzęty AGD, czyli płyta grzewcza, lodówka i zlewozmywak, powinny tworzyć wierzchołki trójkąta. Dodatkowo wierzchołki te powinny znaleźć się w odpowiedniej odległości. Całkowita długość trzech ramion trójkąta powinna wynosić od 400 do 790 centymetrów.

Najważniejsze jest rozplanowanie tego, co znajduje się pomiędzy wierzchołkami trójkąta roboczego. Kuchnia powinna być podzielona na następujące po sobie strefy, w których wykonuje się poszczególne kroki w trakcie gotowania (strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowywania oraz strefa gotowania). Należy umieścić je w takiej samej kolejności, jak zostały wymienione one wyżej, czyli zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osoby leworęcznej odwrotnie).

Dlaczego w ten sposób należy umiejscowić meble?

Ponieważ naszą pracę rozpoczynamy od wyjęcia potrzebnych produktów do gotowania, czyli pierwsza, przy drzwiach wejściowych, stać powinna lodówka lub szafka przeznaczona do przechowywania żywności. Obok lodówki przyda się miejsce, na które możemy odłożyć rzeczy wyciągane z lodówki, które są nam potrzebne do gotowania oraz blat do czyszczenia, krojenia i obierania produktów. Bezpośrednio przy nim powinien znaleźć się zlewozmywak, gdzie możemy je umyć lub wypłukać. Wygodnie jest pod zlewem umieścić kosz na śmieci, w tym bowiem miejscu zbierać się będzie najwięcej odpadów. Co ciekawe, jeszcze wygodniejszym miejscem na umiejscowienie kosza będzie szafka obok, dzięki czemu nie będziemy musieli się w ogóle przemieszczać (odsuwać), aby wyrzucić odpadki. Następnie powinien znaleźć się blat, na którym będziemy przygotowywać potrawy do gotowania, ponieważ najczęściej jest to główne miejsce pracy. Blat nie powinien być krótszy niż 80 cm. W następnej kolejności stawiamy kuchenkę i piecyk, nad nimi oczywiście instalujemy okap, dzięki któremu zapachy nie będą przenikać do reszty mieszkania. Całość naszego ciągu roboczego powinien kończyć kawałek blatu, który będzie służył do odstawiania gotowych już dań, a także do gromadzenia brudnych naczyń.

Wyżej wymienione zasady modyfikuje się względem układu pomieszczenia, w jakim będzie znajdować się kuchnia. Może to być układ jednorzędowy, dwurzędowy, w kształcie litery L albo U. Niezależnie od tego, jaki układ musicie zastosować ze względu m.in. na ułożenie ścian lub usytuowanie kanałów wentylacyjnych, warto kierować się zasadą roboczego trójkąta.