Czerwone wino to popularny napój alkoholowy, który jest spożywany od setek lat. Nie od dziś wiadomo także, że picie tego trunku niesie ze sobą szereg korzyści. Jest to zatem z jednej strony źródło prozdrowotnych właściwości, z drugiej zaś alkoholu, który jest obciążeniem dla wielu narządów. Czy systematyczne spożywanie czerwonego wina faktycznie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie?

Wino czerwone – czy zawsze jest czerwone?

Kolor to pierwsza rzecz, na jaką zwracamy uwagę, wybierając wino. Jednak tak naprawdę tylko część win czerwonych faktycznie jest czerwona! Dla wielu może brzmieć to naprawdę dziwnie, ale zwłaszcza wprawieni koneserzy potwierdzą, że barwa młodych win jest daleka od czerwoności. Dojrzałe wina także przybierają nieco inne barwy. Znajdziemy zarówno takie w kolorze intensywnej wiśni, jak i lekko brązowe. Kolor to efekt wieku wina, ale także szczepu winorośli i miejsca produkcji. 

Rodzaje czerwonego wina

Wina słyną ze swojej różnorodności – zapachu, barwy, ale przede wszystkim smaku. Największą popularnością cieszy się wino czerwone półwytrawne, ale tuż za nim plasuje się wino czerwone wytrawne. Swój głęboki, rubinowy kolor trunki te zawdzięczają ciemnym, dojrzałym winogronom. Dobre czerwone wino ma charakterystyczny, dosyć intensywny smak. Warto jednak wiedzieć, że nawet najlepsze czerwone wino może posiadać dość cierpki aromat. Osoby, które preferują delikatniejsze smaki, powinny zdecydować się na wino czerwone półsłodkie lub wino czerwone słodkie. Koneserzy zalecają degustację win z różnych zakątków świata, by sprawdzić, jak poszczególne trunki różnią się w zależności od regionu pochodzenia.

Właściwości czerwonego wina

Wino kryje w sobie wiele właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza składnikom i substancjom wytwarzanym w procesie produkcji. Ma to ścisły związek z samym procesem fermentacji wina – przy produkcji wina czerwonego wykorzystywane są całe grona winogron razem ze skórką, pestkami i szypułkami. To właśnie w pestkach i skórce znajduje się najwięcej cennych polifenoli, które hamują procesy zakrzepowe i lepiej zaopatrują serce w tlen. Sprzyjają także obniżeniu poziomu cholesterolu, zwalczają wolne rodniki i posiadają właściwości antynowotworowe. Natomiast, zawarte w czerwonym winie przeciwutleniacze przeciwdziałają starzeniu się skóry, pomagają także przedłużyć jej młody wygląd.

Sporadyczne spożywanie czerwonego wina zwalcza wolne rodniki, poprawia pracę serca i wzmacnia układ odpornościowy. Jednak nawet umiarkowane jego ilości mogą zwiększać ryzyko innych chorób. Wniosek? Wybieram wino tylko najlepszej jakości i piję je rozważnie! Najlepsze czerwone wina znajdziesz na wybieramwino.pl.